Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 17 (z celkem 17 nalezených)

Jaké je u vás klima? Díl 7.: Závěrečné poznámky
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 18.05.2020)
Vážení a milí čtenáři! Všechno jednou končí a tak i náš miniseriál s meteoproblematikou dnes končí. Třeba se někdy objeví pokračování či aktualizace, ale nyní je čas na jiná témata. V závěrečném díle nás nečekají žádné převratné objevy, jen shrnutí a také vyrovnání případných dluhů z minulých dílů. Tedy vzhůru k cíli!

Jaké je u vás klima? Díl 6.: Jak je to z tou klimatickou změnou?
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 12.05.2020)
Tak v dnešním díle se podíváme, jak si stojí Úpice co se klimatu týče. Také se pokusíme odpovědět na otázku, zda je pozorovatelná nějaká změna či nikoli. Ale pojďme pěkně od začátku.

Jaké je u vás klima? Díl 5.: Tak jdeme na nakládáni dat, pardon nakládání s daty
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 04.05.2020)
V průběhu našeho miniseriálu padlo několik slibů, čemu všemu se budeme věnovat. Jeden ze slibů byl, že datům, další že si řekneme něco málo o klimatu v okolí Úpice. Abychom si dali čas, než někteří dokončí stavbu staničky či jíným přiijde domů hotová, povíme si, jak pracovat na základní úrovni s daty. Takže připravit - pozor- teď!

Jaké je u vás klima? Díl 4.: "Bylo by tu něco pro kutily?"
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 28.04.2020)
Dobrý den, dneska to bude - jak již bylo minule slíbeno – hlavně pro nadšence, kteří si chtějí pořídit něco na míru svým záměrům. V tomto případě často komerční staničky nevyhoví, ať už cenou, či parametry. Pak nezbývá, něž se pustit do vlastního řešení. A i v tomto případě máme více možností, jak úkol uchopit. Pojďme se tedy na dostupné možnosti podívat blíže.

Když konečně zaprší, třeba uvidíme DUHU
(Richard Kotrba, Meteorologie, 27.04.2020)
V poslední době všude kolem sebe v poslední době pozorujeme narůstající sucho. Meteorologické modely však konečně začínají slibovat trochu deště a tak se (snad) pomalu přibližuje období, kdy se budeme setkávat s o něco letnějšími projevy počasí, než je námraza či ledovka - třeba s duhou. Krásným barevným obloukem, na jehož konci sice zpravidla není poklad (vyzkoušeno), ale který přesto donutí většinu z nás k, alespoň krátkému, zastavení a pokochání se. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusíme se princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí a za pomoci zjednodušeného popisu nyní trochu přiblížit.

Jaké je u vás klima? Díl 3.: "Já chci doma taky měřit!" aneb "Bude stačit lékařský teploměr a hrnec?"
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 22.04.2020)
Jak jsme si slíbili v minulém díle, dnes se podíváme na možnosti začít měřit v domácích podmínkách. V dnešní době máme obrovskou nabídku pomůcek, které jsou dostupné i běžným uživatelům a nadšencům. Také zdrojů pro inspiraci je nepřeberné množství. My si v tomto díle popovídáme o několika málo možnostech a uvedeme několik doporučení. Je ovšem na každém čtenáři, aby se případně poohlédl po dalších informach a ty zde uvedené si náležitě prověřil.

Jaké je u vás klima? Díl 2.: "O čem to tam v tý bedně mluví?"
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 14.04.2020)
V prvním dílu našemo miniseriálu o počasí jsme si řekli, že pokud chceme začít se sledováním počasí či více porozumět, o čem se mluví třeba v televizní předpovědi počasí, budeme se muset seznámit s pár základními pojmy a také přístroji. Takže pojďme na to:

Jaké je u vás klima? Díl 1.
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 07.04.2020)
V těchto neobvyklých dnech je kolem nás najednou spousta podnětů, jak vyplnit čas, když "...to je otrava, pořádně ani není kam jít". Kdo trochu hledá, ví, že to tak docela pravda není. Na co se ale různí nabízeči virtuálních projektů či prohlídek nezeptají, je "Jaké je u vás klima?". Otázka nevinná, leč velmi mnohoznačná. Může se za ní skrývat jen otázka na domácí atmosféru, jestli je už ponorka či stálý optimismus. Ale také prostý dotaz, jaké je u vás počasí. I když vlastně ne tak docela. Pojďme si tedy v několika článečcích popovídat, jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím, jak se to vlastně pozoruje, jaké jsou případné změny a zda to může dělat každý.

Jaké rychlosti vítr v Úpici během pondělí 10.2. a úterý 11.2.2020 podle údajů meteorologické stanice dosáhl? (3x aktualizováno)
(redakce, Meteorologie, 12.02.2020)
V mnoha oblastech České republiky, a nejen České republiky, byly během pondělka a úterka zaznamenány škody způsobené silným větrem během bouře nazvané Sabine. Jak jsme uvedli v článku na našich www stránkách, nejsilnější vítr už máme za sebou. Podívejme se stručně na to, jak to v Úpici s rychlostí větru vypadalo.

Tak "fukejř" už máme za sebou
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 12.02.2020)
Dnes již můžeme zhodnotit přechod výrazné tlakové níže Ciara/Sabina přes Evropu z hlediska stanice Úpice. Sice ještě platí do dnešního večera výstraha před silným větrem, hodnoty předpokládaných nárazů již ale nedosahují hodnot napozorovaných. Je tedy velmi malá pravděpodobnost, že tento článeček bude nutno opravovat.

Zemi pokryla ledovka - ale co to vlastně je?
(Richard Kotrba, Meteorologie, 03.12.2014)
    Hlavní zpráva těchto dnů zní "Česko pokryla ledovka". Ale co to ta ledovka je, jak vzniká a v čem je zajímavá? Na začátek trochu zdánlivě odtažité teorie - matematika nebude potřeba, tu si čtenář, bažící po hlubším pochopení, vyhledá následně sám.

    Fyzici kdysi objevili přírodní princip, podle kterého se soustava objektů (v našem případě molekul vody) snaží dosáhnout stavu, při kterém je její entropie nejvyšší. Jinak řečeno, více uspořádané stavy molekul jsou méně pravděpodobné než stavy uspořádané méně; chcete-li, větší "chaos" je za daných podmínek pravděpodobnější než menší.

Falešné Slunce u Hradce Králové
(Richard Kotrba, Meteorologie, 05.07.2013)
   30. června tohoto roku jsem se několik desítek minut před západem Slunce pohyboval autem po okreskách kousek jižně od Hradce Králové, když v tom mi manželka suše oznámila, že kousek od Slunce vidí malou duhu. Pomyslel jsem si cosi podivného ale než jsem vyslovil svoji pochybnost nahlas, z okna jsem se podíval a jen zázrakem neskončil v příkopě. Na jedné straně Slunce, asi 20° daleko, vykukovala v mezeře střední oblačnosti duhová skvrna a v ten okamžik bylo jasné – paslunce. Kdo by to řekl teď v létě, že, ale zrak mne nešálil. K úděsu za mnou se tvořící kolony aut jsem zastavil, vyběhl z auta a začal zběsile mačkat spoušť fotoaparátu. Úkaz sice již nebyl kvůli oblačnosti tak jasný, ale přece jen... Po chvíli, o pár set metrů dál, na klidnějším místě, se mezi mraky ukázala i symetrická sestra této světlé skvrnky a umocnila tak, na konci června nečekaný, zážitek. Co jsem to ale vlastně viděl? Podívejme se na úkaz trochu blíže.


Přece jen něco krásného z deště - Duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 10.06.2013)
  V posledních dnech čteme neustále o rekordy trhajících dešťových srážkách a větších či menších povodních. Deštivé počasí však s sebou nenese jen katastrofy, ale i různé pohledné jevy. To mne přimělo k oprášení článku, který jsem na oslavu jednoho z nich - duhy - sepsal před několika lety. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě vlastního barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se znovu princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí přiblížit.

Viděli jste tornádo ?
(Libor Vyskočil, Meteorologie, 15.09.2010)
V pondělí 13. září 2010 se mezi 14 h 00 m a 14 h 15 m SELČ náhodným pozorovatelům v okolí Úpice naskytl vzácný pohled . Nad jižním obzorem se pod nízkou oblačností přecházející fronty objevila tromba – vzdušný vír s nehorizontální osou viditelný díky kondenzované vodní páře jako protáhlý kuželovitý útvar vystupující z dolní základny oblačnosti. Ostatní pracovníky hvězdárny na něj upozornil Ladislav Křivský.

... dále na fotografie a animaci

Noční svítící oblaka nad Úpicí
(Libor Vyskočil, Meteorologie, 15.07.2010)
Noční svítící oblaka nad Úpicí    Vzácný pohled se naskytl autorovi článku , když po probdělé pozorovací noci ze soboty na neděli 11. července zavíral kryt dalekohledu umístěného na střeše úpické hvězdárny. Nízko nad severovýchodním obzorem nad Jestřebími horami zářila noční svítící oblaka - zajímavý a také trochu záhadný úkaz.

Jak vzniká duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 31.05.2010)
V posledních dnech nás příroda zásobuje překrásnými pohledy na různé duhy, což mne přimělo k oprášení článku, který byl zde publikován před několika lety. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě vlastního barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí přiblížit.

Duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 21.05.2006)
Včera vpodvečer se mi podařilo díky proměnlivému počasí vyfotografovat celkem pěknou duhu. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí a za pomoci zjednodušeného popisu přiblížit.

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs