Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 10 (z celkem 10 nalezených)

Jaké rychlosti vítr v Úpici během pondělí 10.2. a úterý 11.2.2020 podle údajů meteorologické stanice dosáhl? (3x aktualizováno)
(redakce, Meteorologie, 12.02.2020)
V mnoha oblastech České republiky, a nejen České republiky, byly během pondělka a úterka zaznamenány škody způsobené silným větrem během bouře nazvané Sabine. Jak jsme uvedli v článku na našich www stránkách, nejsilnější vítr už máme za sebou. Podívejme se stručně na to, jak to v Úpici s rychlostí větru vypadalo.

Tak "fukejř" už máme za sebou
(Jan Klimeš ml, Meteorologie, 12.02.2020)
Dnes již můžeme zhodnotit přechod výrazné tlakové níže Ciara/Sabina přes Evropu z hlediska stanice Úpice. Sice ještě platí do dnešního večera výstraha před silným větrem, hodnoty předpokládaných nárazů již ale nedosahují hodnot napozorovaných. Je tedy velmi malá pravděpodobnost, že tento článeček bude nutno opravovat.

Zemi pokryla ledovka - ale co to vlastně je?
(Richard Kotrba, Meteorologie, 03.12.2014)
    Hlavní zpráva těchto dnů zní "Česko pokryla ledovka". Ale co to ta ledovka je, jak vzniká a v čem je zajímavá? Na začátek trochu zdánlivě odtažité teorie - matematika nebude potřeba, tu si čtenář, bažící po hlubším pochopení, vyhledá následně sám.

    Fyzici kdysi objevili přírodní princip, podle kterého se soustava objektů (v našem případě molekul vody) snaží dosáhnout stavu, při kterém je její entropie nejvyšší. Jinak řečeno, více uspořádané stavy molekul jsou méně pravděpodobné než stavy uspořádané méně; chcete-li, větší "chaos" je za daných podmínek pravděpodobnější než menší.

Falešné Slunce u Hradce Králové
(Richard Kotrba, Meteorologie, 05.07.2013)
   30. června tohoto roku jsem se několik desítek minut před západem Slunce pohyboval autem po okreskách kousek jižně od Hradce Králové, když v tom mi manželka suše oznámila, že kousek od Slunce vidí malou duhu. Pomyslel jsem si cosi podivného ale než jsem vyslovil svoji pochybnost nahlas, z okna jsem se podíval a jen zázrakem neskončil v příkopě. Na jedné straně Slunce, asi 20° daleko, vykukovala v mezeře střední oblačnosti duhová skvrna a v ten okamžik bylo jasné – paslunce. Kdo by to řekl teď v létě, že, ale zrak mne nešálil. K úděsu za mnou se tvořící kolony aut jsem zastavil, vyběhl z auta a začal zběsile mačkat spoušť fotoaparátu. Úkaz sice již nebyl kvůli oblačnosti tak jasný, ale přece jen... Po chvíli, o pár set metrů dál, na klidnějším místě, se mezi mraky ukázala i symetrická sestra této světlé skvrnky a umocnila tak, na konci června nečekaný, zážitek. Co jsem to ale vlastně viděl? Podívejme se na úkaz trochu blíže.


Někdo to rád bouřlivé...
(Petr Horálek, Meteorologie, 19.06.2013)
Třeba já... Včera 18. června 2013 se při tropickém počasí konečně dostavila i "pořádná" bouřka. Lidi se vlastně logicky dělí na dvě skupiny - ty, které bouře děsí, a ty, kteří je obdivují. Se vším respektem k té první skupině se hrdě hlásím k milovníkům bouří. Jsou to totiž ty nejkrásnější a nejdivočejší projevy letního počasí, jakých se můžeme každoročně dočkat. A už jejich nástup stojí za to...

Přece jen něco krásného z deště - Duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 10.06.2013)
  V posledních dnech čteme neustále o rekordy trhajících dešťových srážkách a větších či menších povodních. Deštivé počasí však s sebou nenese jen katastrofy, ale i různé pohledné jevy. To mne přimělo k oprášení článku, který jsem na oslavu jednoho z nich - duhy - sepsal před několika lety. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě vlastního barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se znovu princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí přiblížit.

Viděli jste tornádo ?
(Libor Vyskočil, Meteorologie, 15.09.2010)
V pondělí 13. září 2010 se mezi 14 h 00 m a 14 h 15 m SELČ náhodným pozorovatelům v okolí Úpice naskytl vzácný pohled . Nad jižním obzorem se pod nízkou oblačností přecházející fronty objevila tromba – vzdušný vír s nehorizontální osou viditelný díky kondenzované vodní páře jako protáhlý kuželovitý útvar vystupující z dolní základny oblačnosti. Ostatní pracovníky hvězdárny na něj upozornil Ladislav Křivský.

... dále na fotografie a animaci

Noční svítící oblaka nad Úpicí
(Libor Vyskočil, Meteorologie, 15.07.2010)
Noční svítící oblaka nad Úpicí    Vzácný pohled se naskytl autorovi článku , když po probdělé pozorovací noci ze soboty na neděli 11. července zavíral kryt dalekohledu umístěného na střeše úpické hvězdárny. Nízko nad severovýchodním obzorem nad Jestřebími horami zářila noční svítící oblaka - zajímavý a také trochu záhadný úkaz.

Jak vzniká duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 31.05.2010)
V posledních dnech nás příroda zásobuje překrásnými pohledy na různé duhy, což mne přimělo k oprášení článku, který byl zde publikován před několika lety. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě vlastního barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí přiblížit.

Duha
(Richard Kotrba, Meteorologie, 21.05.2006)
Včera vpodvečer se mi podařilo díky proměnlivému počasí vyfotografovat celkem pěknou duhu. Protože jde o jev velice častý a nese s sebou kromě barevného oblouku ještě několik dalších "přidružených" zjevů, pokusím se princip vzniku duhy a souvisejících efektů na základě středoškolských znalostí a za pomoci zjednodušeného popisu přiblížit.

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs