Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meteorologie

* Jaké je u vás klima? Díl 2.: "O čem to tam v tý bedně mluví?"

Vydáno dne 14. 04. 2020 (1908 přečtení)

V prvním dílu našemo miniseriálu o počasí jsme si řekli, že pokud chceme začít se sledováním počasí či více porozumět, o čem se mluví třeba v televizní předpovědi počasí, budeme se muset seznámit s pár základními pojmy a také přístroji. Takže pojďme na to:

Jelikož je meteorologie disciplínou, patřící do fyziky, nepřekvapí nás, že se tam potkáme s řadou veličin, jako je

- teplota (vzduchu, půdy),

- vlhkost vzduchu,

- objem (zde pod pojmem úhrn srážek),

- rychlost a směr větru,

- tlak ( vzduchu, nasycených vodních par),

- čas.

Tyto pojmy snad netřeba složitě vysvětlovat. Ale s tím si zdaleka nevystačíme. Jako všude jinde, musíme si i zde zavést řadu pojmů, které nám pomohou v našem úkolu a pochopení. Takže často můžeme slyšet termíny:

- Tlaková níže a výše, což jsou vlastně víry v zemské atmosféře, v jejichž středu je buď tlak vzduchu nižší (níže) nebo vyšší (výše), než mimo vír. Navíc tlak se mění od okraje víru ke středu ve směru z názvu plynoucího, Níže se pak točí po směru hodinových ručiček a výše proti, v obou případech při pohledu zespodu na útvar samotný. Takže pozor, v televizních mapách či na družicových snímcích, které ukazují vše zeshora, je to opačně! Ze směru otáčení je pak odvozen také odborný název pro oba útvary a to cyklóna (níže) a anticyklóna (výše).

- Fronta, což je termín, charakterizující chování dvou vzdušných hmot s rozdílnými vlastnostmi (hlavně teplotou a vlhkostí), které se setkají (zpravidla se pohybují proti sobě). Zde si každý pamatuje spojení "studená a teplá fronta". Z názvu je jasné, která hmota je buď rychlejší, nebo se pohybuje, zatímco ta druhá, která v názvu není, pak stojí. Pro ilustraci obrázek studené fronty, schéma vzniku studené fronty a schema vzniku teplé fronty. Hranice mezi oběma hmotami je pak označována jako frontální rozhraní. To je na počátku vpodstatě rovné, později se pak vlivem mísení vzduchu rozvlní a my pak hovoříme o zvlněné studené / teplé frontě. A okluzní fronta? Tak to je zjednodušeně fronta, která je částečně teplá a v jiných místech zase studená.

- Vítr, to je označení proudícího vzduchu od tlakové výše k níži.

- Tromba, tedy vzdušný vír, vznikající velkým teplotním gradientem ve vzduchu, je doprovázena prudkým větrem a má charakteristický "chobot" na spodku víru,

- Tornádo, což je tromba, která si sáhne až na zemský povrch.

- Cyklón / hurikán / tajfun - několik jmen pro velkou a hlavně hlubokou (tj. s velkým rozdílem tlaku mezi středem a okrajem) tlakovou níži. A různá jména to má v důsledku rozdílnosti lidí na jednotlivých kontinentech a hlavně jejich jazyků. Takže hurikány mají v Americe, tajfuny v jihovýchodní Asii a cyklón pak třeba u nás v Evropě.

- Oblak (nebo mrak), což je vzdušná hmota, která obsahuje pevné částečky. Nejčastěji jsou to vodní kapičky nebo ledové krystalky, nad prašnými povrchy pak také prach či písečná zrna. Je jich celá řada a všechny snad neznají ani běžní meteorologové. Takže my si teď jen uveďme, že se dělí na tři výšková patra:

- vysokou oblačnost, typický příklad znáte z letní oblohy ve formě bílých "cárů" na modré obloze, odborný název je překvapivě podobný: Cirrus, i když je to podobnost čistě náhodná, a tvoří je právě ledové krystaly,

- střední, sem patří další typický oblak kupovitého tvaru, jenž se vytváří také za jasného počasí, ten se jmenuje Cumulus

- a nízkou, představije nám ji jednak typická šedivá "deka", často s deštěm či sněžením - to je Nimbostratus. Ale taky to, čím procházíme třeba na horách ve formě mlhy. To je oblak sahající až k zemskému povrchu a jmenuje se Stratus.

A teď zlatý hřeb - meteorologie je totiž dle názvu nauka o jevech ( řečtinu každý běžně ovládá, takže to všichni víte a já to tu zmiňuji jen pro pořádek :-) ), takže nemůže chybět výčet meteorů, tedy jevů:

1. Hydrometeory (jevy vodní) - což jsou hezky česky prostě srážky.

Dělí se na

- padající (déšť, dešťová přeháňka, sníh,...) a

- usazené (rosa, zmrzlá rosa,jíní, jinovatka).

2. Fotometeory ( jevy světelné)

Sem patří třeba duha, halové jevy sluneční a měsíční (typické je velké kolo - Měsíc v úplňku orámovaný duhovým prstencem), polární záře - tu můžeme vidět třeba zde či na tomto obrázku a také u nás poněkud vzácnější irizace či gloriola.

3. Elektrometeory

Ano, jasně že to je blesk. Ale také třeba oheň svatého Eliáše, tedy něco, co děsilo staré námořníky. No nás by to taky vyděsilo, kdyby nám dřevěná loď najednou vzplála různobarevnými plamínky, které tančí na stěžních, okrajích paluby a jiných ostrých hranách. Leč jev zcela neškodný, jde jen o výboje statické elektřiny ve vlhkém vzduchu.

4. Lithometeory

Tak toto je takové "ošklivé" slovo, ale český termín není. Jde o jevy spojené s částečkami zemského povrchu ve vzduchu. Typických zástupcem je prachový zákal či prachová bouře.

No a to je pro dnešek vše, příště si - jak jsme si slíbili v úvodním dílu - popovídáme o některých přístrojích k měření, hlavně pak o těch které lze celkem snadno pořídit i s omezeným rodinným rozpočtem. Tak brzy na čtenou.



[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Klimeš ml | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Hvězdárna v Úpici, ČHMÚ, Astro.cz
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs