Hvezdarna v Upici

Kontakt:

U Lipek 160, 542 32 Upice
tel.  499 882 289,  fax. 499 881 289
hvezdarna@obsupice.cz

Astronomicka pozorovani na hvezdarne:

nocni pozorovani oblohy doplnena vykladem, filmem a diapozitivy probihaji kazdou stredu a patek po setmeni, tedy:

leden, listopad, prosinec       - od 18 do 20 h
unor, rijen                            - od 19 do 21 h
brezen, zari                           - od 20 do 22 h
duben, kveten                       - od 21.30 do 23.30 h
cerven, cervenec, srpen         - od 22 do 24 h (behem konani letni astronomicke expedice je hvezdarna pro verejnost uzavrena)

pozorovani Slunce probihaji   kazdou sobotu od 10 do 12 hodin a kazdou nedeli od 13 do 15 hodin

Pozorovani objektu nocni oblohy a Slunce je mozne jen za jasneho pocasi

Hromadne navstevy vice nez deseti osob je treba predem ohlasit telefonicky nebo na e-mailu kordulak@obsupice.cz



Akce pro hromadne navstevy:

- prohlidka hvezdarny, aparatur na mereni slunecni aktivity a meteorologicke stanice
- za jasneho pocasi pres den pozorovani Slunce
- po setmeni prohlidka nocni oblohy dalekohledy
- astronomicke filmy a videoprogramy
- besedy a tematicke prednasky
- porady pro deti
- pohadky pro nejmensi

Program nutno objednat dva tydny predem pisemne, faxem, telefonicky ci opet na e-mail:kordulak@obsupice.cz
Kapacita prednaskoveho salu je 50 mist. Vstupne 20 Kc dospeli, 10 Kc mladez. Pedagogicky dozor vstup volny.




Strucna historie hvezdarny v Upici:

Hvezdarna v Upici ma jiz vice nez tricetiletou tradici. 8.listopadu 1959 v 10 hodin a 30 minut byla slavnostne otevrena tehdy jeste lidova hvezdarna. Ovsem historie zacala o neco drive. V roce 1952 zacal pod vedenim pana Vladimira Mlejnka pracovat astronomicky krouzek pri klubovne ROH zavodu Transporta v Upici. Jiz v techto dobach zacinaji clenove a zejmena pan Mlejnek uvazovat o stavbe hvezdarny. Tyto myslenky se zacaly realizovat jiz v roce 1953 a na konci tohoto roku jiz stoji na pozemku u Lipek drevena pozorovatelna s odsuvnou strechou. A v roce 1954 se zacina v Transporte se stavbou dalekohledu.

27. rijna vsak prichazi katastrofa. Silna nocni vichrice rozmetala celou pozorovatelnu do sirokeho okoli. Na druhou stranu tato udalost urychlila rozhodnuti vybudovat stavbu vetsi a bytelnejsi. V roce 1955 se stavba zacina rozjizdet.Cihly z demolice a prace mnoha clenu krouzku nakonec vyustily v roce 1959v ono slavnostni otevreni. Ovsem nejen clenove krouzku a jmenovani se na stavbe hvezdarny podileli. Bez prace mnoha nejmenovanych,kteri treba ani astronomii nerozumeli, ale chteli, aby Upice mela svou hvezdarnu,by stavba nemohla byt nikdy dokoncena.

Dalekohled v hlavni kopuli (stavitele Karel Uhlir a Stanislav Vanecek) byl vybaven dalekohledem Newtonova typu se zrcadlem o prumeru 250 mm a ohniskem 2000 mm, pointerem o prumeru 102mm a ohnisku 1300 mm a fotokomorou s prumerem 102 mm a ohniskem 150 mm.Kopule sama ma prumer 6 metru.

Historie pokracovala. Clenove krouzku se venovali pozorovani meteoru, pomennych hvezd, Mesice a planet. Velkou pozornost venovali pozorovani zakrytu hvezd Mesicem. Konkretne pozorovani meteoru prinaselo dulezite poznatky nejen o vlastnostech techto vesmirnych poslu,ale i o vlastnostech atmosfery a v neposledni radei o vlastnostech lidskeho oka. Pozorovani zakrytu hvezd Mesicem pomahalo zpresnovat drahove parametry jak Mesice, tak i nasi Zeme. Nesmime zapomenout ani na prednaskovou cinnost pro navstevniky hvezdarny.

Postupne se hvezdarna stala zarizenim Odboru kultury a skolstvi ONV v Trutnove. Pan Vladimir Mlejnek se stal jejim prvnim reditelem.To bylo v roce 1960. Na doporuceni RNDr. Ladislava Krivskeho z ondrejovske observatore se hlavni pozornost upicke hvezdarny zacala orientovat na pozorovani Slunce. Toto se provadelo zpocatku zejmena v optickem oboru - tedy zakreslovani fotosfery, fotografie slunecnich skvrn. Tato pozorovani byla pozdeji rozsirena o pozorovani radiova- prijem kosmickeho sumu v oblasti dekametrovych vln a registrace slunecni aktivity metodou prijmu atmosferiku (SEA).

Pozdeji byl porizen uzkopasmovy H-alfa filtr, umoznujicisledovat a fotografovat chromosfericke erupce a protuberance. Peclive provadena patrola stavu slunecni chromosfery zaradila upickou observator mezi predni svetove hvezdarny venujici se pozorovani Slunce. Mereni z upicke hvezdarny jsou pravidelne publikovana v prestiznich astronomickych publikacich a v mezinarodnich bulletinech (SGD - Boulder, USA).

Odborna cinnost pracovniku hvezdarny se neomezuje pouze na Slunce. Stredem zajmu jsou i komety, meteory i dalsi pozorovani.Krome takovychto, "ryze" astronomickych, aktivit je na hvezdarne provadeno pravidelne mereni pocasi i znecisteni ovzdusi.V roce 1986, po odchodu reditele pana Mlejnka na odpocinek, postavila se do cela hvezdarny doktorka Eva Markova. Nastala doba dostavby noveho kridla hvezdarny a dalsiho rozsirovani odborne i populariacni aktivity. Oblast aktivity v oblasti vyzkumu Slunce se rozsirila o velmi dulezity obor pozorovani uplnych zatmeni Slunce. Nocni pozorovani se rozsirila predevsim o sledovani aktivnich protejsku gama zablesku, jejichz poloha k nam prichazi prostrednictvim site internet ve velmi kratke dobe po vlastni detekci zablesku gama zareni na druzici Compton, umistene na obezne draze Zeme. Navic se cinnost "nocni" astronomie rozsirila o pozorovani kataklyzmickych promennych hvezd. Novych mereni s e dockalo i mereni stavu ovzdusi.



Hlavni aktivita Hvezdarny v Upici:

Nase aktivita v oblasti popularizace

- prohlidka hvezdarny, ukazka pristroju, dalekohledu a ostatnich zarizeni navstevnikum
- poradani prednasek pro skoly (na hvezdarne nebo primo na skole)
- poradani prednasek o astronomii, meteorologii, seismicke aktivite a ekologii (muzeme prijet i za Vami)
- provadime pozorovani oblohy i mimo hvezdarnu prenosnymi dalekohledy
- poradani seminare "Clovek ve svem pozemskem a kosmickem prostredi"(1x rocne). Tento seminar je zameren na ekologii a vztahy mezi clovekem a jehoprostredim. Kazdorocne se jej ucastni okolo 150 ucastniku z Cech i ze zahranici.
- poradani "Slunecniho a Radioastronomickeho Seminare" (1x za 2 roky)
- poradani "Letni astronomicke expedice" - astronomickeho setkani mladych amaterskych astronomu. Tato expedice byva zavrsenim celorocni prace amaterskych astronomu.Kazdorocne se ji ucastni 40 az 60 mladych ucastniku z Cech, Slovenska i ze zahranici.
- poradani pozorovacich vikendu (mikro) pro amatery (okolo 15 ucastniku kazdy vikend pobliz novu)
- tvorba astronomickych audio-visualnich poradu
- spoluprace se studenty na jejich skolnich pracech, spoluprace s astronomickymi amaterskymi skupinami a krouzky
- vydavani astronomickeho casopisu "SPEKTRUM"
- poradani astronomickych, meteorologickych, cestopisnych a ekologickych vystav
- objasnovani fenomenu UFO



Nase vedecka cinnost:

- vyzkum vlivu slunecni aktivity na lidsky organismus, vyzkum vztahu Slunce - Zeme a Slunce - clovek
- publikace vysledku nasich pozorovani a vyzkumu v ceskych a zahranicnich odbornych casopisech
- sledovani slunecni aktivity (vizualne - zakreslovani fotosfery,chromosfericka pozorovani v H-alfa care, radiova pozorovani na 27 kHz (SEA)a 29MHz a 33 MHz - kosmicky sum)
- registrace poruch geomagnetickeho pole
- pozorovani slunecnich zatmeni
- zasilani vysledku a zprav o slunecni aktivite do TV, radia a denniho tisku
- predpovidani slunecni aktivity
- zasilani nasich mereni do ostatnich hvezdaren a slunecnich center (Boulder - USA, Moskva - Rusko)
- alertova sluzba pro medicinu (nahle zvyseni slunecni aktivity)
- fotografie nocni oblohy (komety, planetky, meziplanetarni hmota, deep sky objekty, ...)
- projekt Gama
- meteorologicka mereni
- mereni znecisteni ovzdusi
- seismicka mereni
- vyvoj a testovani novych pristroju a zarizeni
- poradani vedeckych seminaru
- spoluprace s organizacemi ochrany prirody



Pristrojove vybaveni hvezdarny:

Hlavni kopule

V hlavni kopuli se nachazi vidlicova paralakticka montaz(notne jiz pretizena) se soustavou nekolika pristroju.Nejstarsi z nich je refraktor Mertz s ohniskovou delkou 1785 mm a prumerem 18 cm s pomerne komplikovanou historii. Tento dalekohled se pouziva na kazdodenni kresleni slunecni fotosfery, pro pointaci i proukazovani nebeskych objektu navstevnikum hvezdarny. Tento dalekohled takevozime s sebou na expedice za zatmenim Slunce.Druhym pristrojem je Cassegrainuv reflektor.Poslednim pristrojem teto montaze vynechame-li Somet Binar 25x100 pouzivany jako hledacek) je Maksutovova fotokomora. Prumer hlavniho zrcadla cini 420 mm, prumer menisku 350 mm a ohniskova vzdalenost840 mm. Tato fotokomora je urcena k fotografovani takovych objektu nocni oblohy, jako jsou deep-sky objekty, komety, oblasti gama-zablesku a dalsich.

Becvarova kopule

Kopule je to sice mala rozmery, skryva vsak pristroj velikana Ceskoslovenske astronomie, dalekohled Antonina Becvare. Tento dalekohled,vlastne cela montaz, ma pohnutou historii a procestoval celou nasi jeste uplnou republiku, nez nalezl odpocinek prave v teto male kopuli. Na vidlicove motazi jsou umisteny dve zrcadlove fotokomory.Jedna se zrcadlem 240 mm v prumeru a ohniskovou delkou 1200 mm, druha se zrcadlem 200 mm na prumer a 1600 mm ohniskem. Jako vodici dalekohled je instalovan refraktor Secretain s objektivem o prumeru 130 mm. Tento dalekohled je krome pointace pouzivan i na kresleni slunecni fotosfery a na pozorovani planeta promennych hvezd.
V roce 2000 byla na teto kopuli odhalena pametni deska Antoninu Becvarovi.



Popularizace astronomie:

Zpravodaj upicke hvezdarny

Zpravodaj upicke hvezdarny vychazi ne pretrzite jiz mnoho let. Sice v ruznych podobach a pod ruznymi nazvy, ale presto vzdy se zajimavym obsahem a merenimi upicke hvezdarny. V posledni dobe jej muzete nalezt i v elektronicke podobe.

Prednasky pro verejnost mimo hvezdarnu

* Slunce - nase hvezda, RNDr.Eva Markova,CSc.
* Jak hvezdarichytaji Slunce, RNDr. Eva Markova, CSc.
* Novinky ve vyzkumu Slunce, RNDr. Eva Markova, CSc.
* Komety, RNDr.Libor Vyskocil
* Novinky v astronomii, RNDr.Libor Vyskocil
* Mikroprocesory a pocitace, Ladislav Krivsky
* Pocitace v astronomii, Ladislav Krivsky
* Vesmir kolem nas (ukazy na obloze), Jiri Kordulak
* Meteority vychodnich Cech, Jiri Kordulak
* Zajimavosti z meteorologie, Jan Klimes ml.
* Obloha v roce 2008, Mgr. Richard Kotrba;+
* Historie Hvezdarny v Upici, Josef Rumler
* Vesmir a rockove hvezdy, Josef Rumler
* Kosmonautika (vyvoj, kosmicke stanice MIR a ISS, osud v kosmu),Josef Rumler
* Slunce a jeho vliv na biosferu, Jan Klimes st.
* Uplne zatmeni Slunce v Brazilii (cestopisna prednaska s diapozitivy z cesty za pozorovanim uplneho zatmeni Slunce v r. 1994 do Brazilie spojenase zajimavostmi tykajici se zatmeni Slunce), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Portugalsko - zeme nekolika kultur (cestopisna prednaska s diapozitivy), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Maroko (cestopisna prednaska s diapozitivy), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Za zatmenim na Cukotku (cestopisna prednaska s diapozitivy z cesty za pozorovanim uplneho zatmeni Slunce v r. 1990 na Cukotku - zivota priroda v teto znacne odlehle a pro nas zcela nezname casti zeme; v kratkosti tez zajimavosti tykajici se zatmeni Slunce), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Pamatky a zajimavosti stredni Asie (Taskent, Samarkand, Sachrizabz;cestopisna prednaska s diapozitivy), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Za zatmenim na Sibir (cestopisna prednaska s diapozitivy z cesty za pozorovanim uplneho zatmeni Slunce v r. 1997 na Sibir - zivota priroda v teto znacne odlehle a pro nas zcela nezname casti zeme; v kratkosti tez zajimavosti tykajici se zatmeni Slunce), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Za zatmenim do Venezuely (cestopisna prednaska s diapozitivy z cesty za pozorovanim uplneho zatmeni Slunce v r. 1998 do Venezuely -zivot a priroda v teto znacne odlehle a pro nas zcela nezname casti zeme;v kratkostitez zajimavosti tykajici se zatmeni Slunce), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Za zatmenim do Angoly (cestopisna prednaska s diapozitivy z cesty za pozorovanim uplneho zatmeni Slunce v r. 2001 do Angoly -zivot a priroda v teto znacne odlehle a pro nas zcela nezname casti zeme;v kratkosti tez zajimavosti tykajici se zatmeni Slunce), RNDr.Eva Markova,CSc.
* Cerne Slunce v Evrope, RNDr. Eva Markova, CSc.

Cena 50-100 Kc za hodinu lektora, 5-7 Kc za kilometr. vetsinou vsak dle dohody.
Prednasky je mozno objednat telefonem, faxem, postou ci na e-mailu mullerova@obsupice.cz



Astronomicke expedice od historie do soucasnosti:

Kazde leto okolo jednoho prazdninoveho novu se do Upice na hvezdarnu sjizdeji amatersti hvezdari. Kona se zde totiz pozorovaci akce, ktera dostala nazev Astronomicka expedice. Prvni expedice byla uz v roce 1958, tedy rok pred otevrenim hvezdarny. Jejimi zakladateli byli p. Vladimir Mlejnek, pozdejsi reditel upicke hvezdarny a p. Gerard Onsorge, pracovnik hvezdarny v Hradci Kralove. Tato a dalsi expedice az do roku 1962 byly spolecne pro cleny upickeho a hradeckeho astronomickeho krouzku. Provadelo se zde vizualni pozorovani meteoru - pocitani frekvence, pozorovani promennych hvezd, kresby slunecni fotosfery. Po techto zkusenostech byla pozorovatelska expedice pro rok 1962 rozsirena tak, aby se mohl zucastnit z kazdeho krouzku v kraji alespon jeden clen. Hlavnim ukolem teto akce bylo navazani kontaktu mezi jednotlivymi krouzky vychodnich Cech a dat dalsi podnety pro jejich vedeni. Akce byla zamerena predevsim na pozorovani meteoru a promennych hvezd. Zucastnilo se ji tehdy asi 45 pozorovatel?. Tri nejuspesnejsi byli vybrani na celostatni expedici poradanou tehdy
Astronomickym ustavem CSAV v Ondrejove. Tim byl vlastne polozen zaklad pro poradani zacvikovych expedic. Do organizace vstoupila meteoricka sekce CAS a hlavne p. Zdenek Kviz, z expedice se stala zacvikova akce pro pozorovatele meteoru. Ti se potom mohli zucastnit celostatnich meteorickych expedic. Na prelomu sedesatych a sedmdesatych let se do organizace expedice zapojil p. Miroslav Sulc. V te dobe spoluporadatelem byla take brnenska hvezdarna. Jelikoz to byla zacvikova akce, byly pozorovaci programy totozne s programy na celostatnich expedicich, ktere zpravidla nasledovaly po upicke. Napr. dvoustanicni pozorovani pro urceni vysky meteoru, urcovani rychlosti meteoru,zjisteni pravdepodobnosti spatreni meteoru a funkce svitivosti. Pozorovatele byli rozdeleni do skupin: - pozorovatele teleskopickych meteoru - vizualni pozorovatele meteoru - pozorovatele promennych hvezd. Mimo toho meli zajemci moznost seznamit se s pozorovanim Slunce, zakrytu hvezd Mesicem, astrofotografii, meteorologickymi merenimi. Tento stav s ruznymi drobnymi zmenami trval zhruba do poloviny osmdesatych let, kdy celostatni meteoricke expedice skoncily. Bylo treba pomerne radikalne zmenit program. Nebyla totiz najednou akce, pro kterou byli pozorovatele vychovavani. Nastala doba hledani. Tehdy si astronomicke expedice daly za cil dat ucastnikum co nejvetsi zakladni pozorovatelske znalosti. Proto se zmenil od zakladu system sestavovani skupin. Prvni den expedice je jejim ucastnikum zadan test zakladnich znalosti a podle neho jsou rozdeleni do skupin. Ti, kteri dosahnou nejmene spravnych odpovedi, jsou zarazeni do skupiny zacatecniku, kde se uci vse od pocatku. Tedy od orientace na obloze, pres mireni dalekohledem az po vyhledavani hvezdnych poli. Pote maji za ukol napozorovat nejmene jednu promennou hvezdu, dostane se jim zakladu pozorovani meteoru a ti nejuspesnejsi maji moznost pricichnout k astrofotografii. Druhou skupinou jsou pak mirne pokrocili, kteri dostanou povinne ulohy k pozorovani a dale pak pozoruji jiz podle sveho zajmu, maji i moznost venovat se vice astrofotografii. Posledni skupinou jsou pokrocili, ti pracuji naprosto samostatne, je to vlastne lihen novych vedoucich skupin. Dalsi novinkou je rozdilne pojeti obou tydnu ze kterych se expedice sklada. Prvni tyden je narocnejsi, pres den je totiz spousta prednasek a kursu (kursy astronomie a meteorologie, prednasky o pozorovani promennych hvezd, meteoru, deep - sky objektu, astrofotografii, o pozorovani Slunce atd.). Tyto jsou zajistovany pracovniky hvezdarny a instruktory skupin. Druhy tyden je prednasek jiz mene, prevazne pak zvanych osobnosti (v poslednich letech napriklad dr. Krivsky, dr. Mikulasek, dr. Grygar, ing. Grun, dr. Pokorny, dr. Kotrc a mnoho dalsich). Denni rezim je obdobny po celou dobu trvani expedic. Budicek okolo desate hodiny, pote snidane a po ni nasleduje zpracovani napozorovanych materialu. Ve dve hodiny je obed a po nem v narocnejsim tydnu zacina cyklus prednasek a kurzu, ktery je prerusen kratkym osobnim volnem, v mirnem tydnu je osobni volno po cele odpoledne (neni-li zvana prednaska). V 19 hodin nasleduje vecere, po ni jsou opet prednasky a v 21.30 je priprava na pozorovani, ve 22 hodin zacina pozorovani, ktere oficialne trva do 2.30, pak je vecerka. K pozorovani se pouzivaji vsechny dalekohledy hvezdarny, mnoho binokularnich dalekohled? 25x100, 12x60 a 10x80 a nekolik triedru. Jelikoz nasi snahou je, aby jsme pro kazdeho pozorovatele meli k dispozici jeden dalekohled, je treba si dalekohledy take vypujcit. V tomto smeru nam vychazeji vstric hvezdarny v Brne, Prostejove a Valasskem Mezirici.
Pro ty pozorovatele, kterym nestaci ctrnact pernych letnich dni a noci, poradame nepravidelna pozorovaci setkani - mikra a zimni expedice.