Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Úpická hvězdárna a úpický klub Pálenka zvou na reprízu úspěšné cestopisné přednášky o Ugandě

Vydáno dne 16. 03. 2014 (1272 přečtení)

Úplné zatmění Slunce zachycené v Ugandě. Foto: Petr Horálek,Na den jarní rovnodennosti, ve čtvrtek 20. března 2014 od 19 hodin, zvou společně Hvězdárna v Úpici a Kulturní klub Pálenka v Úpici širokou veřejnost na reprízu úspěšné cestopisně-astronomické přednášky Petra Horálka. Jeho povídání s názvem „Uganda 2013 aneb Lov perel a diamantů v rovníkové exotice“ vás zavede do úchvatných koutů centrální Afriky a za pozorováním nesmírně vzácného druhu zatmění Slunce. Přednáška se uskuteční v sále úpického klubu Pálenka na Palackého ulici 137.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici ze dne 16. března 2014.

V povídání nazvaném „Uganda 2013 aneb Lov perel a diamantů v rovníkové exotice“ nás přednášející zavede k nevídaným krásám centrální Afriky. Sám ke své přednášce poznamenal toto: „Původně mělo jít jen o krajně vyzývavou cestu do exotiky v rovníkové Africe. Cíl jasný - zachytit prchlivý okamžik úplného zatmění Slunce s rekordně krátkým trváním. Ale věci vzaly spád už při výstupu na letišti v Entebbe, odkud stačilo nastoupit do auta a nechat se unést jedním z nejdramatičtějších a v mnoha ohledech nejúspěšnějších zatměňových zážitků. Proč je Uganda zvaná ‘perlou rovníkové Afriky‘? Do jaké míry může okouzlit i šokovat relativně zcestovalého Evropana? A jaké těžké zkoušky připravilo pozorování hybridního zatmění Slunce?“ To jsou jen malé útržky, pro které se můžete na přednášku těšit.

Úspěšná přednáška, popisující zážitky úpického astronoma na své expedici za zatměním Slunce do Ugandy, zaujala posluchače v Úpici, Pardubicích, Rokycanech a v Hradci Králové. Pro zájem posluchačů byla ve spolupráci s Kulturním klubem Pálenka v Úpici zařazena do úpického programu podruhé. Více informací najdete na www.palenka.net. Další informace naleznete rovněž na www.obsupice.cz nebo též na facebookovém portálu úpické hvězdárny www.facebook.com/obsupice.

Bc. Petr Horálek (* 1986, Pardubice) je český popularizátor astronomie a astrofotograf. V letech 2007 a 2009 byl předsedou Astronomické společnosti Pardubice a do roku 2010 byl aktivním dobrovolným pracovníkem pardubické hvězdárny. Vystudoval bakalářský program Astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současnosti je zaměstnán jako pracovník na Hvězdárně v Úpici. V profesním i ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, především prostřednictvím populárních astronomických článků na serveru České astronomické společnosti Astro.cz, kde je také od roku 2009 vedoucím redaktorem. Jeho největší vášní v astronomii je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů. Zejména pak slunečních a měsíčních zatmění, která ho uchvátila již v dětství a za nimiž cestuje po celém světě.

Tisková zpráva ke stažení:
[1] Formát DOC
[2] Formát PDF

Marcel Bělík
ředitel Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 545 589
Mail: belik@obsupice.cz


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs