Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* V neděli 21. července hvězdárnu rozezní africké rytmy

Vydáno dne 02. 07. 2013 (3451 přečtení)

Plakát k Africkému odpoledni. Foto: Hvězdárna v Úpici.Žirafu či slona sice v neděli 21. července 2013 na úpické hvězdárně asi nepotkáte, trochu žhavé africké atmosféry ovšem jistě načerpáte. Odpoledne nedělního dne se zde totiž sejde spousta zajímavých akcí a aktivit, které budou mít jedno společné – Afriku. Jediné co budete muset pro krásný zážitek učinit je vystoupat či vyjet toto odpoledne na kopec nad městečkem Úpice, přivést s sebou dobrou náladu a až do pozdní noci si užívat.

Lenka Baratoux. Foto: Archiv umělkyně.Celé odpoledne zahájí vernisáž vynikající mladé fotografky Lenky Baratoux, žijící v současné době ve francouzském Toulouse. Jak již název výstavy fotografií „... i taková je Afrika“ naznačuje, budeme moci shlédnout úžasné snímky pořízené na tomto žhavém kontinentu. Navíc nás svou návštěvou i úvodním slovem poctí sama autorka.

Vystpoupení skupiny IYASA. Foto: Petr Peniška.Krátce po vernisáži se venkovní prostory hvězdárny rozezní jásavými rytmy afrického hudebně-tanečního seskupení IYASA, přicházejícího z dalekého Zimbabwe. Hudba a tanec tohoto osmičlenného souboru sbírají úspěchy po celém světě, včetně naší republiky. Soubor, jehož historie sahá do roku 1998, sbírá ocenění nejen v rodném Zimbabwe, ale po celém světě. Několikrát byl nominovaný na cenu „Nejlepší koncertní výkon“ v konkurenci těch největších hudebních hvězd známých po celém světě.

Úplné zatmění Slunce v Africe v roce 2003. Foto: H. Úpice, MAž utichnou poslední tóny afrických rytmů, nastane čas na přednášku o čtyřech afrických zatměních Slunce, jejichž pozorování pracovníky a zejména vědecká interpretace, přinesly světu nové tendence ve zkoumání sluneční atmosféry.

Ovšem, být na hvězdárně a nepodívat se dalekohledem by byla jistě ostuda. Pokud nám tedy počasí jen trochu dovolí, budeme se moci podívat na tvář našeho Slunce. Podívat se budeme moci na nejen na pověstné sluneční skvrny, ale dokonce i na překrásné červené protuberance, oblaka relativně chladného plynu ve sluneční atmosféře, dosahující běžně velikostí soupeřícími s velikostí naší Země. A pro ty, kdo vydrží do setmění, máme připravené noční pozorování. Nejen s jednou, jako v televizi, ale s tisíce hvězdiček. Ovšem, musí nám přát počasí.

Zkrátka nepřijdou ani naše děti, pro které budou připraveny jednoduché astronomické soutěže a kvízy, kde si budou moci vyzkoušet svou obratnost a znalosti. A v neposlední řadě nebudou strádat ani naše žaludky, neboť bude k dispozici drobné občerstvení – pivo, nealko a nezbytné klobásky.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs