Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Mars na noční obloze

Vydáno dne 29. 01. 2010 (10999 přečtení)

Planeta Mars (Foto:NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA) Lednová a únorová noční obloha přináší vhodné podmínky pro pozorování planety Mars. Lze ji nalézt na rozhraní souhvězdí Raka a Lva, kde se bude jevit jako naoranžovělá jasná hvězda.

Pokud se na noční obloze nebude nacházet Měsíc, pak nejjasnějším objektem na nebi bude právě planeta Mars. Nejpříhodnější podmínky k jeho pozorování nastanou okolo 29. ledna, kdy se Mars ocitne v opozici se Sluncem, díky čemuž jej můžeme pozorovat prakticky po celou noc. Zároveň se jedná o období, kdy je k Zemi nejblíže. Příznivé podmínky k pozorování budou trvat do konce února. V dalekohledu tak budou patrné náznaky některých povrchových útvarů. Říkáme jim albedové útvary a u Marsu jsou jimy zejména světlounké polární čepičky, oranžové pouště, a tmavé skalnaté planiny.

Mapka oblohy pro únor 22h (Vygenerováno: Starry Night Pro 5

Je-li Mars v opozici se Sluncem, znamená to, že se nachází na opačné straně oblohy než Slunce. Vychází přibližně v době, kdy Slunce zapadá a z oblohy mizí za obzor v době, kdy Slunce vychází. Proto, jak již bylo napsáno, bývá pozorovatelný po celou noc. K opozici dochází pravidelně po 779 dnech, protože planety obíhají kolem Slunce každá s rozdílnou dobou. Planeta Země obíhá kolem Slunce rychleji a proto pomyslně Mars dožene, podobně jako velká ručička na hodinách dohání malou. Zároveň v tomto období bývá Mars v nejmenší vzdálenosti od Země a tak se naskytují nejlepší podmínky k jeho pozorování. K tomuto přiblížení ale nedochází vždy na stejném místě dráhy a jelikož se planety kolem Slunce pohybují po mírně eliptické dráze, jsou tato přiblížení různě těsná. Dráhy jsou si nejblíže v místě, kudy Země prochází vždy 8. září a nejdále v místě, kudy Země prochází vždy 6. března. Pokud k opozici dojde poblíž těchto míst, pak mluvíme o periheliové nebo afeliové opozici. Rozdíly mezi nimi jsou propastné. Ačkoliv se v obou případech jedná o nejtěsnější přiblížení obou planet jejich vzdálenost může být téměř dvojnásobná. Z toho vyplývá, že kotouček planety v dalekohledu bude mít v případě menšího přiblížení planet i poloviční průměr než v případě těsného přiblížení. I v tom nejtěsnějším přiblížení však obě planety bude dělit propastných téměř 60 milionů kilometrů. Pro vaši představu by se Země do této vzdálenosti vměstnala více než 4600 krát.

V případě periheliové opozice, kterou bylo možné pozorovat například v letech 2003 a 2005 se úhlový průměr planety může blížit 25", hvězdná velikost v tomto případě dosahuje až -2,8mag (čím menší hodnota tím je objekt jasnější) a Mars je tak jedním z nejnápadnějších objektů na obloze. Na povrchu pak bývá vidět nejvíce detailů. Nevýhodou však je, že v tomto období planeta nevystupuje příliš vysoko nad obzor. K další periheliové opozici dojde 27. července 2018 a čtyři dny na to se Země k Marsu přiblíží na vzdálenost 58 milionů kilometrů.

V případě afeliové opozice, která nastává například letos, úhlový průměr planety dosáhne pouze 14" a hvězdná velikost bude pouze -1,3mag. Planeta však díky příznivému sklonu dráhy s obzorem v noci vystupuje vysoko na oblohu a její obraz v dalekohledu je tak kvalitnější. K největšímu přiblížení planet došlo letos 27 ledna, kdy jejich vzdálenost klesla na 99 milionů kilometrů.

Pokud budete mít čas a zájem, je možné si planetu prohlédnout dalekohledy na naší hvězdárně v rámci pravidelných pozorování pro veřejnost . Tato pozorování probíhají za pěkného počasí v únoru vždy ve středu a pátek od 19 do 21 hodin.

ZDROJE:

Amatérská prohlídka oblohy: Viditelnost planety Mars v letošní opozici

WIKIPEDIE - Planeta Mars

Foto:NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)


[Akt. známka (jako ve škole): 2,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Aleš Dvořáček | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs