
Jak jsme již avizovali například v našem nedávném článku (
http://obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2020121501), určitě bude letošního 21. prosince stát za to vytáhnout dalekohledy a namířit je na večerní oblohu. Očekáváme totiž tak vyjímečné přiblížení planet Jupiter a Saturn, že se vám v mnoha případech v dalekohledu vejdou do jednoho zorného pole. Z důvodu epidemiologických omezení se ale, bohužel, na úpické hvězdárně nebude konat žádné organizované pozorování, dalekohled tedy musíte použít svůj vlastní a vhodné pozorovací místo si najít ve svém okolí každý individuálně.

V pondělí 21. prosince si tedy najděte místo, kde vám ve výhledu k jihozápadu nebudou překážet žádné stromy, budovy ani kopce, umístěte svůj dalekohled pokud pokud možno na stativ a od zhruba 17. hodiny vyhlížejte nad severozápadem jasnou tečku (nebude od věci to natrénovat třeba i den či dva předem, abyste zjistili, v kolik hodin a v kterém místě se vám se setměním Saturn s Jupiterem objeví). Na tuto vyjímečnou podívanou nebudeme z České republiky moci hledět moc dlouho, doporučujeme si vyhradit čas mezi 17:00 až 17:40, brzy poté nám obě zmíněné planety zapadnou za obzor.
Zbývá popřát štěstí na oblohu bez mraků. A pokud se 21. prosince počasí nevydaří, zkuste si úkaz století prohlednout alespoň o den či dva později, i tehdy to bude ještě stále pěkná podívaná.
Další informace o zmíněné konjunci a také o souvislosti konjunkce Jupiteru a Saturnu s tzv. Betlémskou hvězdou můžete najít například:
https://www.astro.cz/userfiles/files/Tiskova_Prohlaseni/tisk268.pdf
-tiskové prohlášení České astronomické společnosti ke zmíněnému úkazu
https://hradec.rozhlas.cz/vanoce-ozdobi-znovu-po-letech-opravdova-hvezda-betlemska-konkretne-konjunkce-8379137
-rozhlasový rozhovor o Betlémské hvězdě s astronomem Janem Veselým, vysílaný na Českém rozhlasu Hradec Králové 8. prosince 2020
Přiložené obrázky byly vytvořeny v počítačovém programu Stellarium (včetně vloženého zvětšeného Měsíce) a zachycují situaci v 17:20 pro pozorovací stanoviště Úpice (jak je uvedeno při dolním okraji obrázků), u druhého obrázku představuje neoznačená tečka náhodně se tam vyskytující hvězdu, čtyři označené tečky u Jupiteru a označená tečka u Saturnu jsou měsíce těchto planet, údaje jsou ve středoevropském čase.