
I ve čtvrtém díle povídání o pozorování Slunce na úpické hvězdárně ještě zůstaneme v oblasti chromosféry. Zde, kromě již některých dříve zmíněných útvarů, můžeme na Slunci v chromosféře pozorovat například i tzv. aktivní oblasti. To jsou oblasti, které nás vlastně zajímají nejvíce. V nich se totiž pozorují velmi dynamické jevy, jako jsou sluneční erupce. Ty pak mají, nebo spíše mohou mít, vliv na dění na Zemi, zejména v současné době naší závislosti na elektronických systémech. Ty jsou totiž velmi závislé na energetických tocích od Slunce k Zemi. A jejich zdrojem jsou právě sluneční erupce. Takže vzhůru ke Slunci.

Nyní jsme si vypůjčili obrázek z dílny observatoře Big Bear Solar Observatory v USA. Jsou na něm zobrazeny ty nejdůležitější útvary, které v aktivní oblasti (AR - active region) nalezneme. Typicke je zde nějaká sluneční skvrna, respektive jejich skupina (sunspots). Právě rozvinutost a složitost skupiny skvrn indikuje komplikované magnetické pole, kde mohou vzniknout sluneční erupce. Poblíž těchto skvrn najdeme i tz. plages, jasné oblasti s vyšší teplotou. Dále zde nalezneme tmavé, relativně tenké a hadovité oblasti zvané filamenty (filaments). Jsou to vlastně sluneční protuberance, o nichž jsme se již zmínili minule, při pohledu shora. Ty dělíme na filamenty aktivních oblastí (ARF - active region filament) a filamety klidných oblastí (QRF - quiet region filament). Zejména ty ARF bývají při pozorování zajímavé.

Zde si pomůžeme ještě dalším obrázkem, tentokrát z produkce sluneční družice SDO provozované NASA. Je zde ukázána aktivní oblast 2673 (AR 2673 - active region) na Slunci z 6.9.2017. K erupcím se dosatneme ještě později, ale na tomto snímku si můžeme všimnout různě komplikovaných magnetických smyček představující právě komplikované magnetické pole. Jasné paprsky vybíhající z oblasti přezářené erupcí jsou pouze světelné jevy na optice a čipu přijímače. Aktivní oblasti vznikají vynořením magnetického pole na povrch v bipolárním nebo multipolárním tvaru. Jejich existence může trvat od několika hodin do několika měsíců. Čísla se aktivním oblastem přiřazují podle toho, jak se objevují ve fotosféře.

A nyní jsme již zpět u obrázků z úpické hvězdárny. Zde vidíme situaci ve spektrální čáře h-alfa s aktivní oblastí 2736. To je ta nejjasnější oblast na Slunci. Tmavá skvrna uvnitř je sluneční skvrnou a jasné oblasti představují výše zmíněné "plages", tedy pláže. V pravé části aktivní oblasti spatříme filament aktivní oblasti. Vlevo nahoře od této oblasti je filament klidné oblasti a pod ním nalezneme další aktivní oblast, mnohem slabší a méně aktivní. Jasná aktivní oblast byla poměrně dynamická, během dne zde proběhlo několik slabších erupcí, které jsou popsány například na
serveru SolarSoft Lates Events.
My vám ještě nůžeme přinést animaci z dopoledního pozorování na úpické hvězdárně, kde je možno, kromě tedy přecházející oblačnosti, pozorovat změny v této aktivní oblasti (video má odlišnou orientaci od prezentovaného snímku). Zejména zde můžeme pozorovat například
aktivní filament.