
Dne 10.2.2018 kolem 13:15 UTC, to je kolem 14:15 středoevropského času, naše přístroje v Úpici zaznamenaly jednu z mnoha malých slunečních erupcí. Intenzita zaznamenané erupce byla C4. Takovýchto malých slunečních erupcí, které nijak neohrožují život obyvatel planety Země, se během jednoho roku v období kolem slunečního minima, v kterém momentálně jsme, běžně vyskytuje několik desítek.
Sobotní sluneční erupci jsme zaznamenali jednak metodou SEA (Sudden Enhancements of Atmospherics) na rádiové frekvenci 27 kHz, červená křivka na výše uvedeném doprovodném obrázku, jednak metodou SID (Sudden Ionospheric Disturbation) na rádiové frekvenci 37,5 kHz, černá křivka na výše uvedeném doprovodném obrázku. Obě uvedené metody jsou založeny na nepřímém sledování toku rentgenového záření ze Slunce prostřednictvím jeho vlivu na odraz rádiových signálů na určitých vrstvách zemské atmosféry, přičemž sluneční erupce lze těmito metodami sledovat i při zatažené obloze.

Zvýšení toku rentgenového záření zaznamenaly v daném okamžiku také družice (geostacionární sondy) GOES a patrný je i nárůst záření v pásmech ultrafialových vlnových délek 0,1 až 7 nm a 30,4 nm na družici SDO, jak je vidět na přiložených obrázcích z GOES a SDO-EVE (EVE je označení jedné ze tří skupin přístrojů družice SDO). Jako malou zajímavost uvádíme, že družice SDO (Solar Dynamics Observatory) byla na svou (v jejím případě geosynchronní) dráhu ve výšce 36 000 km vynesena raketou Atlas V 11. ledna 2010, před měsícem tedy oslavila již osmé výročí.

Na fotografiích z úpické hvězdárny pak vidíte anténní stožár a na něm šikmo upevněnou anténu pro měření SEA a smyčkové antény pro měření SID (pro frekvenci SID 37,5 kHz se na úpické hvězdárně používá ta dole umístěná smyčková anténa).

Aktualizace 13.2.2018 18:55: Zkontrolovali jsme data SID monitorů umístěných na hvězdárně v Hradci Králové a zmíněnou sluneční erupci v souladu s očekáváním zachytily i oba tamější SID monitory, v připojeném záznamu je červeně průběh signálu hradeckého SID monitoru na rádiové frekvenci 22,1 kHz, který využívá odražený signál z vysílače Skelton, Anglie, modře je průběh signálu hradeckého SID monitoru na rádiové frekvenci 45,9 kHz, který využívá odražený signál z vysílače Niscemi, Itálie. Úpický SID monitor využívá odražený signál z vysílače Keflavik, Island.
Použité zdroje informací:
http://services.swpc.noaa.gov/images/goes-xray-flux.gif
http://lasp.colorado.edu/eve/data_access/quicklook/quicklook_data/latest_3day.png
http://slunce.astronomie.cz/slunce/vyzkum-a-druzice/druzice-sdo/
http://www.astrohk.cz/sidmonitor/