Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Oslavte s námi: Planetka Úpice objevena před 15 lety

Vydáno dne 21. 03. 2013 (4982 přečtení)

Planetka 20254 Úpice na snímku ze CCD kamery. Foto: AsÚ AVČR V malebném údolí v oblasti „Krakonošovy zahrádky“ bratří Čapků se nalézá malé městečko Úpice. Prodírá se úpským údolím, které se z povlovných strání Ratibořických luk začíná ostře zarývat do tvrdých skal svírajících řeku, jejíchž sevření povolí až na počátku města Trutnova. Z okolních strání a kopců můžeme hledět na domky skrývající se pod stromy v údolí. Z jednoho však můžeme hledět i výše a dále. Nad hřbitovem, skryta za borovým porostem, ukrývá se hvězdárna, malá snad rozsahem, velká však svým dosahem astronomickým. Právě zde hlídají hvězdáři ve dne naši nejbližší hvězdu – Slunce, v noci pak i ostatní dění na obloze. A právě po tomto městečku nese jméno jedna z planetek Sluneční soustavy…


Úpice. Foto: Archiv města Úpice.Dvě stovky kilometrů dál, poblíž hlavního města Prahy, leží další hvězdárna – hvězdárna skrývající největší český dalekohled. Kromě něj se zde ovšem nachází i několik menších, nikoliv však horších dalekohledů. Jedním z nich je i teleskop domácky nazývaný „pětašedesátka“. A u něho pracuje několik astronomů, kteří se zabývají pozorováním tělísek, která obíhají naše Slunce kdesi mezi Marsem a Jupiterem a bůh ví kde ještě.

Dalekohled o průměru 0,65 m v Ondřejově. Foto: AsÚ AVČR.A právě zde seděl před 15 lety astronom Petr Pravec a během pro nás úžasné noci z 21. na 22. března 1998 objevil drobné tělísko na hranici viditelnosti.

Na několika snímcích se tehdy prozradil objekt, který dostal předběžné označení 1998FE2, jako malý, na hvězdném pozadí se pohybující bod. Další podrobné zkoumání odhalilo, že se jedná o planetku hlavního pásu asteroidů s oběžnou dobou téměř přesně 4 roky. Pohybuje se ve vzdálenosti 2,176 až 2,844 astronomické jednotky od Slunce, tedy 2 až 3 krát dále než Země. Na své dráze okolo Slunce letí rychlostí 16 až 22 km/s.

Osvědčení o pojmenování planetky 20254 Úpice. Foto: ČAS.A 20. července 2001 byla planetka oficiálně pojmenována Úpice. Osvědčení vydala Česká astronomická společnost, za kterou jej podepsal její čestný předseda dr. Jiří Grygar.

Úpice má tedy již mnoho let svou vlastní planetku, tedy něco, čímž se nemůže pyšnit ani mnoho mnohem větších měst. Putuje si meziplanetárním prostorem a o dění na Zemi se příliš nezajímá. Zajímají se o ni ovšem astronomové. Mezi roky 1995 až 2013 byla pozorována celkem 748krát, naposledy 1. ledna 2013. Do tohoto počtu jsou zanesena i dodatečná nalezení planetky na archivních fotografických deskách z dob před samotným objevem.

Planetka Úpice je slabým objektem, v této chvíli dosahuje 19. hvězdné velikosti, což je jasnost, která vylučuje její pozorování okem, byť i u dalekohledu. Jako alespoň malou náhražku přikládáme jeden z objevových snímků planetky Úpice z 21. března 1998 (v úvodu). Připomínáme, že jména si planetky získávají na návrh svých objevitelů (nesmí se jmenovat po objevitelích samotných) a konečné přísné slovo má Mezinárodní astronomická unie. O to víc je pro nás ctí, že jeden z kamenů kroužících v pásu asteroidů nese název právě po našem městečku…


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs