
V ranních hodinách 4. ledna. 2011 proběhlo nízko nad naším jihovýchodním obzorem částečné zatmění Slunce. V Úpici se dotkl okraj Měsíce slunečního disku v 8h 06m 25s SEČ ve chvíli , kdy bylo Slunce jen 0,4 stupně nad obzorem, maximální fáze 0.799 dosáhlo zatmění v 9h 27m 04 s SEČ při výšce Slunce 9.3 stupně nad obzorem a k poslednímu kontaktu došlo v 10h 54m 38s SEČ při výšce Slunce 15.3 stupně nad obzorem.
Od začátku bylo ale zřejmé, že pro nízkou inverzní oblačnost , která zakrývala oblohu už od večerních hodin předchozího dne nebude možné zatmění přímo na úpické hvězdárně pozorovat. Z matematických modelů vývoje oblačnosti i ze satelitních snímků bylo jasné, že na hvězdárně se alespoň trochu slušnějších meteorologických podmínek dočkáme až krátce po skončení úkazu. Proto se dva pracovníci hvězdárny A. Středa a L.Vyskočil vydali s fotografickou výbavou k polské hranici do okolí královeckého hraničního přechodu, kde se podle jejich názoru nacházela nejbližší oblast s alespoň malou pravděpodobností, že se úkaz podaří pozorovat.
|
Inverze zakrývala po cestě oblohu téměř až k hranicím a teprve několik kilometrů před nimi se na severu objevil pruh prosvítající modré oblohy
Bylo ale třeba popojet ještě dalších pár kilomerů na polské území , než se těsně nad obzorem objevilo skrz nízkou oblačnost prosvítající Slunce.
Mezi cáry inverzní oblačnosti se pak podařilo zachytit alespoň část probíhajícího zatmění. Přiložený snímek byl pořízen objektivem Rubinar 10/1000 a tělesem Canon EOS 5D. Drobná skvrnka poblíž seeingem okousaného měsíčního okraje v horní části slunečního srpku je skutečně sluneční skvrna evidovaná pod číslem 1140 , kterou Měsíc o několik minut později zakryl.
Úkaz současně pozoroval další pracovník hvězdárny Richard Kotrba a to v Hradci Králové, kde byla druhá polovina úkazu pozorovatelná přes přírodní filtr - nízkou oblačnost právě vhodné hustoty. Z tohoto pozorování pochází několik dalších snímků částečného zatmění Slunce, fotografováno přístrojem Canon EOS 40D s objektivy Tamron 70-300 a Tamron 28-75