
V pondělí 13. září 2010 se mezi 14 h 00 m a 14 h 15 m SELČ náhodným pozorovatelům v okolí Úpice naskytl vzácný pohled . Nad jižním obzorem se pod nízkou oblačností přecházející fronty objevila tromba – vzdušný vír s nehorizontální osou viditelný díky kondenzované vodní páře jako protáhlý kuželovitý útvar vystupující z dolní základny oblačnosti. Ostatní pracovníky hvězdárny na něj upozornil Ladislav Křivský.
... dále na fotografie a animaci
|
Tromba se ze střechy hvězdárny promítala nízko nad jižní obzor ve směru na Libňatov a po několika minutách se rozpadla. Průběh jevu ukazují přiložené záběry. Hned po skončení úkazu se pracovníci hvězdárny vydali hledat svědky a případné stopy kontaktu tromby se zemí. V takovém případě by se jednalo o tornádo.¨
Podle výpovědí několika svědků z dalších míst v okolí – především p. Součka z Popluží u Havlovic a jeho příbuzných - se podařilo trigonometricky určit přibližnou polohu místa poslední fáze úkazu. Mělo by se nacházet v prostoru mezi obcemi Libňatov a Mečov.
Autorovi článku se podařilo získat sérii snímků , ze kterých po zpracování a složení na sebe vznikla následující
animace
, na které je vidět rotaci víru. Podařilo se tak prokázat, že se jednalo skutečně o trombu. Další tři snímky se zvýšným kontrastem ukazují vývoj struktury vzdušného víru.
Pokud jste byli svědky tohoto zajímavého úkazu podělte se , prosím , o vaše pozorování s pracovníky hvězdárny na telefoním čísle 499 882 289. Text a foto L. Vyskočil , Hvězdárna v Úpici.
Pokud jste byli náhodnými svědky jevu nebo jste narazili na stopy způsobené tornádem podejte nám, prosím, zprávu.