Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Kometa C/2009 R1 McNaught s plasmovým ohonem

Vydáno dne 18. 06. 2010 (5937 přečtení)

Trojice snímků pořízených za svítání  5. Jun. , 6. Jun.  a 8. Jun. 2010
   V prvních červnových dnech se obloha konečně vyjasnila a po dlouhé době nepříznivých pozorovacích podmínek tak bylo možné namířit na pozici, kde se kometa měla nacházet dalekohled a doufat, že se na snímcích objeví to nejzajímavější co může jasná kometa nabídnout - totiž ohon - nejlépe iontový.


   Proč právě iontový? Ionizovaný plyn proudí podle magnetických siločar a zviditelňuje tak strukturu magnetického pole v ohonu podobně jako železné piliny rozsypané kolem magnetu. U jasných komet je tak možné pozorovat změny struktury plazmových ohonů někdy i na časové škále desítek minut. Ty způsobuje interakce ohonu se slunečním větrem a magnetickým polem, které s sebou sluneční vítr unáší.    Příkladem může být iontový ohon komety C/2004 Q2 Machholz , který s sebou odnesl oblak plazmy vyvržený Sluncem při mohutné erupci tzv. koronální ejekce. Ta několik hodin předtím přešla přes naši Zemi, kde způsobila geomagnetickou bouři a krátce nato zasáhla kometu nacházející se (pozorováno ze Slunce) v přibližně stejném směru. Na zkráceném a silně zkomprimovaném třiapadesátiminutovém videu jsou vidět následky pro kometu.
   U komety C/2009 R1 McNaught zřejmě tak dramatické efekty nehrozí- hlavně kvůli nízké sluneční aktivitě. I tak je ale možné pozorovat ze dne na den výrazné změny struktury jejího ohonu. Dobrým příkladem může být trojice snímků pořízených za svítání 5. Jun. , 6. Jun. a 8. Jun. 2010. Na prvním snímku je vidět téměř přímé jen mírně zvlněné paprsky. O den později vypadá ohon výrazně jinak. Ve střední nejdelší části ohonu paprskovitá struktura prakticky zmizela a jsou vidět známky turbulentních pohybů. Změnil se i úhel , který svírají „ postranní“ krátké paprsky. Je také vidět mírná změna pozičního úhlu ohonu, který se pomalu stáčí tak , aby zachoval antisolární směr jak se na správný iontový ohon sluší a patří. Správnou orientaci ohonu na obloze ukazuje „ručně kolorovaný“ snímek ze 6. července.
   To hlavní nás ale doufejme ještě čeká. Kometa projde periheliem až 2. července, a tak bude teplota kometárního jádra a s ní snad i produkce plynu a prachu dál stoupat. Jde o novou kometu - dokonce na mírně hyperbolické dráze – a dá se proto očekávat, že má dostatečné zásoby těkavých látek a povrch není pokrytý izolační vrstvou usazenin jak tomu bývá u jejích krátkoperiodických kolegyň. Můžeme se tak dočkat i lecjakého překvapení.
   Špatnou zprávou bohužel je, že se vzrůstajícím jasem komety se budou zhoršovat její pozorovací podmínky kvůli klesající výšce nad obzorem a úhlové vzdálenosti od Slunce. Zatímco krátce před 15. červnem se kometa ráno nacházela na začátku nautického soumraku asi 20 stupňů nad severovýchodním obzorem, v době kolem 25. června už to bude jen necelých 10 stupňů. Po 26. červnu už bude alespoň z hlediska výšky nad obzorem výhodnější vyhledat kometu na večerním soumrakovém nebi. Bude ale rušit svit Měsíce kolem úplňku. Kometa bude sice až do konce června cirkumpolární a bude tak teoreticky pozorovatelná celou noc, bohužel jen velmi nízko nad severním obzorem. V době předpokládaného největšího jasu na přelomu června a července se bude po většinu noci hlava komety pohybovat téměř přesně po severním horizontu případně těsně pod ním s výjimkou večerního soumraku, kdy ji najdeme necelých 5 stupňů vysoko. V té době bude od Slunce úhlově vzdálená jen 15 stupňů.

Přiložené snímky komety a byly pořízeny CCD kamerou v ohnisku 0.3-m dalekohledu úpické hvězdárny.

[Akt. známka (jako ve škole): 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Libor Vyskočil | Počet komentářů: 77 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs