
V noci z 28. na 29. ledna 2006 jsem si při fotografování těch několika slabých a nevýrazných komet, které současná obloha k pozorování nabízí, všiml na webové stránce , kde jsou vystaveny čerstvě objevené blízkozemní asteroidy k následnému pozorování, aby se zase okamžitě neztratily, neobvykle „jasného“ objektu 15.6 magnitudy označeného AX62438 , který se podle souřadnic pohyboval v souhvězdí Blížnců rychlostí asi 15 x vyšší než je u asteroidů hlavního pásu zvykem.

Po krátké úvaze o možnostech jak rychlé těleso s velmi nejistě určenou dráhou zachytit , jsem na uvedenou polohu navedl dalekohled a udělal sérii asi stovky půlminutových expozic. Hned na prvních snímcích se podařilo najít slabý objekt , který se pohyboval předpovězenou rychlostí a směrem. Po zpracování , kalibraci a sesazení snímků vznikla krátká
animace pohybujícího se asteroidu, kterou si můžete stáhnout kliknutím na obrázek.
Asteroid dostal předběžné označení 2006 BN55 a z prvních parametrů dráhy vyplývá, že se k Zemi na nejmenší vzdálenost 0.062 AU přiblížil v noci z 19. na 20. ledna tedy ještě před objevem. / Objekt byl objeven o den dřív před tímto pozorováním 27. ledna 2006 přehlídkovým programem LINEAR /.
I když podle úhlové rychlosti asteroidu bylo zřejmé, že nejde o těleso s

obvyklou dráhou , netušil jsem o jakého exota se jedná. Podle předběžných elementů dráhy patří k vzácné skupině asteroidů typu Apollo , které se na své cestě Sluneční soustavou dostávají ke Slunci blíž než naše Země. V periheliu, kterým naposledy prošel 7. prosince 2005, se nachází ve vzdálenosti jen 0.833 AU od Slunce , jeden oběh vykoná za 2.54 roku. Zajímavý je také netypicky velký sklon dráhy i = 18.6 stupně a vysoká excentricita e = 0.5526 . Dráhu asteroidu ve Sluneční soustavě ukazují přiložené obrázky ( zdroj : JPL /NASA)
V současné době se objekt vzdaluje jak od Země tak od Slunce a jak je vidět z
tabulky největších přiblížení v příštím století, spočítané na základě předběžných parametrů dráhy jeho podobně blízkého průletu se asi hned tak nedočkáme.