1. zpráva z pozorování přechodu Venuše


V úterý 8. června 2004 došlo k velice vzácnému úkazu, který každý z nás spatřil poprvé v životě. Vždyť naposledy byl přechod Venuše přes Slunce pozorovatelný 6. prosince 1882. Na hvězdárně v Úpici jsme pro návštěvníky připravili pestrý program (přednášková místnost s internetovým přenosem z našich pracovišť), velká kopule (pohled čočkovým dalekohledem Mertz 16 cm), Bečvářova kopule (čočkový dalekohled Secretain 13 cm), Somet-Binar na pozemku pro menší děti a s netrpělivým očekáváním jsme vzhlíželi k obloze, jaké bude počasí. To se vydařilo a tak přítomní mohli spatřit Venuši jako malý černý kotouček pomalu se pohybující před Sluncem.
Od časných ranních hodin (první návštěvníci očekávali zahájení pozorování krátce po 7 hodině), s náhlým rozjasněním oblohy a vykukujícím Sluncem spatřili i vstup planety Venuše na sluneční disk. Během dne se vystřídalo u dalekohledů 356 lidí (z toho dva z Prahy), 2 pracovníci obsluhovali dalekohledy na náměstí v Trutnově, kam přišlo pozorovat zajímavý úkaz více než 2500 lidí (z toho třetina zahraniční turisté).

 


Pozorování přechodu Venuše přes sluneční disk patrolním dalekohledem

Patrolní dalekohled po celou dobu přechodu běžel ve svém obvyklém režimu, tedy průběžné snímání ve třech oblastech slunečního spektra. Jmenovitě v bílém světle, tj. nefiltrované záření, vidět jsou fakulová pole a sluneční skvrny, dále v čáře H - alfa, kde jsou vidět pohyby sluneční hmoty (filamenty a protuberance) spolu s aktivními oblastmi chromosféry a  pak v čáře Ca II - K, kde jsou vidět rozmístění magnetických struktur na disku. Jediný rozdíl oproti "nepřechodovým" dnům spočíval v hustším pozorovámí v bílém světle. Oproti klasickému schématu H-alfa a Ca II -K po 5 minutách  a bílé světlo po hodině se pozorovalo  v 5-ti  minutovém intervalu na všech kanálech.

   


Bečvářova kopule - snímání přechodu webovou kamerou (detail)

Úkaz byl snímán webovou kamerou  projekcí za dalekohledem Secretain (ohnisko 1900 mm). Pozornost byla zaměřena především na zachycení vstupu a výstupu Venuše před a ze Slunce, v delších intervalech byl však snímán celý úkaz. Obraz byl přenášen na internet a návštěvníci jej mohli sledovat v přednáškové místnosti.

 

Expediční montáž v odsuvném domku - snímání přechodu webovou kamerou (celý disk)

Úkaz byl snímán webovou kamerou  projekci za fotografickým objektivem (ohnisko 270 mm) tak, aby byl zachycen celý sluneční disk. Pozornost byla zaměřena na zachycení celého úkazu pomocí snímků s delší časovou prodlevou pro pořízení animace celého přechodu. Obraz byl přenášen na internet a návštěvníci jej mohli sledovat v přednáškové místnosti.

Dalekohled Meade LX200 + webcam

průměr 305 mm, ohnisko 3050 mm

pořízeno asi 10 GB dat (cca 12 000 snímků) ve vysokém rozlišení s časovou základnou. Nasnímán 1.2. a 4. kontakt