Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Džungle zvaná YouTube aneb naučná YouTube videa z oblasti astronomie a příbuzných oborů pro školou povinné i ty starší

Vydáno dne 21. 04. 2020 (4657 přečtení)

youtube-cheopsDnes zřejmě každý uživatel internetu ví, že YouTube je obrovská zásobárna videí ze všech myslitelných oblastí lidského konání a že vyznat se v této džungli může být dost obtížné. K YouTube své kroky směřuje i mnoho žáků, studentů či dospělých s cílem doplnit či zpřesnit si své znalosti některého vědního oboru. A opravdu spoustu videí na odborná témata najdou. A abychom to těm, kteří budou hledat informace z astronomie a příbuzných oborů usnadnili, představíme si některé kvalitní YouTube kanály z této oblasti.

Ještě než se do představování jednotlivých kanálů pustíme, hodilo by se pár slov o fungování YouTube. Nahrát video na server YouTube může po určité registraci v podstatě každý. Jednotlivec, parta lidí nebo i libovolně velká firma či instituce si prostě u serveru YouTube zřídí takzvaný YouTube kanál a může začít na YouTube přidávat videa. Poznamenejme, že videa daného YouTube kanálu mohou být rozčleněna do tematických playlistů (seznamů videí). Shlédnout přidané video může (povětšinou po shlednutí nějakých úvodních reklam) také každý, vyjímky tvoří videa s věkovým omezením a takzvaná soukromá videa, ale to nebývají případy videí na odborná témata. Při hledání odborně zaměřených videí na YouTube je v prvé řadě vhodné se podívat na to, kdo stojí za daným YouTube kanálem, tedy kdo je přispěvatelem, který na YouTube video umístil. Je-li to vědecká instituce, je zde určitá garance odborné správnosti obsahu. Svůj vlastní YouTube kanál má například Univerzita Karlova, Akademie věd České republiky, Hvězdárna a planetárium Brno, Jihlavská astronomická společnost a další. Ale vědecká instituce nebo jejich sdružení může zřídit a svými videi naplnit i samostatný YouTube kanál pro nějaký konkrétní vzdělávací projekt. Stejně tak si svůj samostatný YouTube kanál mohou vytvořit a spravovat některé sekce velkých institucí, příkladem může být YouTube kanál Astronomického ústavu Akademie Věd nebo YouTube kanál Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě.

Při představování YouTube kanálů to vezmeme podle věku cílové skupiny.

Začněme od prvního stupně základní školy:

youtube-kosmixPro tuto věkovou skupinu můžeme doporučit již v dřívějším našem článku zmíněný jedenáctidílný kreslený naučný cyklus Paxi. Česky dabovanou verzi cyklu najdete jako jeden z playlistů YouTube kanálu Evropské kosmické agentury (https://www.youtube.com/watch?v=UX2lak-K-Sw&list=PLbyvawxScNbt1pg-zIxe24LqG1e0ZkbYC) Z produkce Evropské kosmické agentury pochází i cyklus animovaných příběhů o sondě Rosetta (a sondou neseném oddělitelném modulu Philae). Obě tato zařízení byla společně v roce 2004 vyslána na dlouho cestu vesmírem s cílem prozkoumat kometu 67P/Churyumov–Gerasimenko. Cyklus animovaných příběhů o sondě Rosetta má v originále 5 dílů. Vznikly dokonce různé dabingy do češtiny a slovenštiny, volně dostupné verze s amatérským českým a slovenským dabingem si můžete přehrát z YouTube kanálu Vesmírne Videá (https://www.youtube.com/channel/UCqcCDLpBYlbNv-TWSlY1RBA/featured, všech 5 dílů je zde v jednom 25 minutovém česky respektive slovensky dabovaném videu). Za zmínku stojí také Evropskou kosmickou agenturou vyprodukované kreslené video o teleskopu CHEOPS (https://www.youtube.com/watch?v=M-bJ2YcPDUg&list=PLbyvawxScNbtnqZy--OEZCfXxa_19FbDl&index=6&t=0s), což je jeden z vesmírných dalekohledů na oběžné dráze Země. To je ale prozatím bez českého dabingu. V rozporu s titulkem tohoto článku si odskočme k jinému videoarchívu a to videoarchívu České televize. Ta v současné době každé pondělí vysílá naučný kreslený seriál Kosmix (lze přehrát na https://decko.ceskatelevize.cz/kosmix nebo z videoarchívu ČT), jehož 15. část byla odvysílána stanicí ČT:D 13.4.2020. 16. část by měla být odvysílána 20.4.2020 v 16:40, 17. část se plánuje na 27.4.2020 16:40. Na facebookových stránkách pořadu lze také volně stáhnout k seriálu se vztahující omalovánky.

Pokročme k druhému stupni základní školy:

youtube-nezkreslena-veda youtube-badatelnaZ produkce Akademie věd České republiky pochází cyklus Nezkreslená věda, najdete ho na YouTube kanálu Otevřená věda. Obsahuje pět sérií (mají své samostatné playlisty: 1, 2, 3. 4, 5), každá série má kolem deseti dílů, každý díl délku kolem deseti minut. Cyklus je založen na ručně kreslené grafice doprovázené čteným komentářem.
Jiný přístup má cyklus naučných videí především z oblasti fyziky s názvem Badatelna. Jde o jeden z naučných videoseriálů YouTube kanálu nazvaného Milujeme vědu. Cyklus má na zmíněném YouTube kanálu samostatný playlist (https://www.youtube.com/playlist?list=PLhIxVIOJFQE2j1z1C2A6swZdq-nRbMNPl) s 33 epizodami nahranými na YouTube mezi 30. 5. 2013 a 2. 9. 2018 a navíc 3 později natočené řekněme bonusové díly. Uvidíte reálné především fyzikální pokusy prováděné venku, v laboratořích či jinde. Výhodou je, že tento YouTube kanál má otevřené komentáře, kde můžete občas najít doplňující informace přímo od tvůrců cyklu, což je zase umožněno tím, že ve velké míře zde tvůrci seriálu zastávají i role herců či moderátorů (více se o nich dozvíte na http://udif.cz/).

Tipy pro žáky středních škol jsme vybrali také podle garance obsahu, tedy především podle renomé přispěvatele:

youtube-fykos youtube-univ-komenDoporučit můžeme YouTube kanál FYKOSu - Fyzikálního korespondenčního semináře MFF UK (https://www.youtube.com/user/fykosak/featured), videa jsou roztříděna do 11 playlistů: Podzim 2014, Jaro 2015, Podzim 2015, Jaro 2016 (obsahuje jedno soukromé video), Podzim 2016, Jaro 2017 (k datu publikace tohoto článku playlist nazván chybně jako Podzim2017, takže tam jsou zdánlivě dva Podzimy 2017, ale poznáte to podle data napsaného na tabuli přednášky Základy integrálů), Podzim 2017, Jaro 2018, Podzim 2018, Oblíbené a Seriál o komplexních číslech.
Nespočet vzdělávacích videí pro středoškoláky (roztříděných do 40 playlistů) najdete také na YouTube kanálu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě (https://www.youtube.com/user/MatFyzjeIn/featured)

Vysokoškoláci většinou sami dobře vědí, kde přednášky svých profesorů, případně profesorů jiných vysokých škol, najdou, přesto alespoň dva velice kvalitní YouTube kanály uvádíme:

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze (https://www.youtube.com/user/CVUTFEL), obsahuje aktuálně 56 playlistů a 460 videí
Matfyz – Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (https://www.youtube.com/user/UKMFF/featured), obsahuje aktuálně 12 playlistů a 84 videa

Za poslední a asi nejobsáhlejší kategorii vzdělávacích YouTube videí s garantovanou kvalitou můžeme považovat popularizační YouTube kanály nejrůznějších vzdělávacích institucí, obsahově bývají tato videa zaměřená na širokou veřejnost, tedy i na dospělé. Určitě si z následujících kanálů něco vyberete:

Kosmonautix.cz
(https://www.youtube.com/channel/UC0CHGruew4c4sQtxVi5qntQ, aktuálně 370 videí a další videa např. na https://www.mall.tv/ a jinde)
Hvězdárna a planetárium Brno
(https://www.youtube.com/user/brnoobservatory/featured, aktuálně 529 videí)
Planetum - planetárium a hvězdárny v Praze
(https://www.youtube.com/channel/UC2R2WQcp55TWJYKQenZTykw/featured, aktuálně 75 videí)
Planetárium Ostrava
(https://www.youtube.com/user/OstravskePlanetarium, aktuálně 103 videa, doporučujeme například anglicky namluvené ale českými titulky opatřené cykly HubbleCast a ESOcast)
LLionTV
(https://www.youtube.com/user/LLionTV, aktuálně 844 videa, přednášky konané např. v Ústřední městské knihovně Praha, videozáznamy přednášek ze schůzek Kosmologické sekce České astronomické společnosti, schůzek Pátečníků apod.)
Jihlavská astronomická společnost
(https://www.youtube.com/channel/UC38GfudOu3pKL5ps_aP08xQ/, aktuálně 52 videa)
Café Nobel UJEP
(https://www.youtube.com/channel/UCGdeOwZrmBiPe9ICxgrqY7A/featured , aktuálně 12 videí)
Hvězdárna Žebrák
(https://www.youtube.com/channel/UCNpXTKDWrF7a6w98tGjF-wA, aktuálně 61 video)
Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín
(https://www.youtube.com/channel/UCKdqNiBxV0M3q2n8QT_ag9Q/featured, aktuálně 38 videí)

A jako perlička nakonec:

Canadien Space Agency, playlist International Space Station
(https://www.youtube.com/playlist?list=PLUaartJaon3JhRzp5QsIHY5pdXwysUBHc, videopříspěvky nejen kanadských astronautů z Mezinárodní kosmické stanice; o životě na oběžné dráze kolem Země vám popovídají například Andrew J. Feustel, Thomas Pesquet a další) - anglicky

Použité zdroje:
https://www.youtube.com/
https://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/rosetta-pristani-na-komete-se-blizi.html
https://www.kosmonautix.cz/2020/02/pribeh-rosetty-a-philae-v-cz-sk/
https://www.facebook.com/serialkosmix/

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs