Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Růžový superúplněk - co byl zač ?

Vydáno dne 16. 04. 2020 (2325 přečtení)

     Zhruba před týdnem proběhla médii mnohokrát zopakovaná informace - 8. dubna v ranních hodinách budeme pozorovat vzácný měsíční úkaz - růžový superúplněk. O co šlo ? A jak to, že tedy Měsíc nebyl růžový ? A co je to to "super" ? Nuže, podívejme se na to trochu blíž.
     Fakt, že Měsíc je přirozenou družicí naší planety je všeobecně známý, stejně tak jako skutečnost, že Měsíc kolem Země obíhá. Přesněji řečeno, obě tělesa obíhají (při zanedbání působení dalších vesmírných těles) kolem společného těžiště - barycentra, které ale leží asi 1700 km pod zemským povrchem; tento fakt nemá na další úvahu příliš velký vliv. Podstatnější je, že Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, ale po elipse s výstředností 0,055. Z této úvahy je zřejmé, že Měsíc není při svém pohybu od Země vždy stejně daleko a tedy i jeho zdánlivá velikost na obloze se mění. Pokud je Měsíc zemi blíže, je na obloze větší než když je dále. Pokud je Měsíc při svém oběhu zemi nejblíže, říkáme, bez ohledu na fázi, že je v perigeu. Pokud je nejdále, je v apogeu.


     Tak. Pokud nyní spojíme výše rozvinuté úvahy s fázemi Měsíce zjistíme, že nastane-li úplněk Měsíce v perigeu (nebo poblíž něho, protože "přímá trefa", kdy se sejde přesný úplněk a Měsíc je právě v perigeu je velice málo pravděpodobná), má Měsíc na obloze větší úhlový průměr než pokud nastane úplněk kdekoli jinde. Lidsky řečeno - Měsíc je na obloze mimořádně velký a navíc je v úplňku. A právě takovému jevu, kdy Měsíc je v úplňku a navíc poblíž perigea se často říká superúplněk. Sluší se ještě poznamenat, že letos takový úkaz nastal právě 8. dubna v půl páté ráno našeho času, jen o málo menší úplněk nastal pak před měsícem, 9. března 2020. Ve 21. století nastal jeden z největších superúplňků v prosinci 2016, další podobný nastane v listopadu 2034 a vůbec největší v 21. století mohou někteří z nás očekávat v prosinci 2052. Opakem superúplňku je pak minuiúplněk (to když je Měsíc v úplňku poblíž apogea). Rozdíl mezi zdánlivými velikostmi obou jevů je zhruba 14%.

     Možná jste si také všimli, že Měsíc má na obloze prakticky stejný úhlový průměr jako Slunce. Tato zvláštní náhoda umožňuje, aby nastal úplně jiný jev - úplné zatmění Slunce, při kterém se Měsíc nachází v novu a pro některé pozorovatele na Zemi se postaví přesně na spojnici Země - Slunce a právě celé Slunce zakryje. Ale ne vždy ! Tato náhoda je dovedena k dokonalosti tím, že pokud je Měsíc v apogeu (a nastane mininov), je úhlový průměr Měsíce menší než úhlový průměr Slunce a může nastat nejvýše prstencová zatmění Slunce, naopak, pokud je Měsíc v novu a navíc v preigeu, nastává dlouhé zatmění Slunce (ale i tak úplná fáze zatmění nedosáhne ani 8 minut). A existují tedy nutně i situace, kdy Měsíc je právě úhlově stejně velký jako Slunce a pak může nastat dokonce hybridní zatmění Slunce, které je v části průběhu úplně a jinde na Zemi v jiné části průběhu prstencové. Zvláštní náhoda, že ?

     A abych nezapomněl - "růžový" se tomu dubnovému úplňku neříká kvůli jeho barvě, jde o přenesené označení ze severní Ameriky odrážející skutečnost, že příroda rozkvétá a růžovou je tedy zpravidla vidět kolem nás. Jde tedy o jedno z "polidštění" nějakého astronomického jevu. Stejně jako třeba Modrý Měsíc, což je nejen lahodný sýr s modrou plísní. O tom ale zase někdy jindy

Na fotografii v horní části článku jsme pro vás zvěčnili superúplněk z 8.dubna 2020 v 8:35 SELČ, tedy prakticky přesně v okamžiku, kdy úplněk nastal. Měsíc byl v perigeu asi 10 hodin předtím.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs