
Zarazil vás technický termín v názvu? No tak on to regulérní termín není, je to jen pro potřeby tohoto článku vytvořený výraz, který letmo nastiňuje, co se povedlo zaregistrovat v uplynulých hodinách. Pojďme si tedy podrobněji rozebrat, o co jde a co mnohdy musí řešit odborníci, vyhodnocující záznamy ze stanic třeba naší národní seismické sítě.
Takže pracovním výrazem "dvojzemětřesení" se zde rozumí, že do probíhajícího signálu od jednoho otřesu se začne promítat záznam otřesu dalšího. Někdy ze stejné oblasti, jindy - a tak tomu je v naší dnešní ukázce - z oblasti úplně jiné.
První ukázka je ze včerejšího večera. zde bychom mohli pracovně označit zaznamenaný úkaz jako souběh dvou rozdílných jevů, tedy v těsném časovém sledu za sebou jdoucí dva otřesy z různých míst, vzdálených od pozorovacího místa přibližně stejně a tudíž i signály dorazí na pozorovací stanoviště v přibližně stejnou dobu. Vidět je to na záznamu z úpické hvězdárny. Zde začínáme záznamem zemětřesení v západním Turecku (globus Turecko a Turecko mapka), které začalo v 19:22:16.2 UT ( v Úpici zaznamenáno v 19:25:38.4 UT) a o necelou minutu později - 19:23:13.5 UT - následuje zemětřesení v jižním Íránu ( Úpice 19:30:32.5 UT). Globus je zde a zde pak mapka. Výsledku napomáhá fakt, že vzdálená zemětřesení mají povětšinou delší záznam a tak "Turecko" stihlo být ovlivněno "Íránem", myšleno samozřejmě pouze z hlediska signálu. Pozice epicentra tureckého zemětřesení byla 39° 3' 36" severní šířky a 27° 53' 24" východní délky, hloubka 9 km a magnitudo 5,6. Íránské zemětřesení pak vzniklo na pozici 28° 1' 48" severní šířky a 56° 48' 0" východní délky, magnitudo dosáhlo hodnoty 5.2 a hloubka 10 km.
Druhý příklad je z dnešního rána a zde by se hodilo spíše označení překryv, neboť se sešly signály od jednoho vzdáleného a jednoho výrazně později vzniklého, ale blízkého zemětřesení. Opět je zde k dispozici úpický seismogram. V tomto případě v 5:53:3.4 UT nastalo zemětřesení v oblasti "ostrovů Andreanofa", patřících do Aleutského souostroví - pro lepší orientaci globus a mapka "Aleuty". V 6:07:37 UT ale nastává zemětřesení v těsné blízkosti polského Lubinu a výsledek je vidět právě na výše uvedeném seismogramu z dnešního dne. Signály, vzhledem k rozdílné vzdálenosti od zdrojů, dorazí v časech, které způsobí překryv. Aleutské zemětřesení bylo v ČR detekováno v 6:05:07 UT - Kašperské Hory, časový rozdíl od Úpice je zde zanedbatelný) - a Polsko v Úpici okolo 6:08 UT.
Pro znalce pak připojuji ještě zbytek obligátních údajů o obou jevech - tedy Aleuty měly epicentrum dané souřadnicemi 51° 58'12" severní šířky a 177° 47' 0" západní délky, hloubka 10 km a magnitudo 6.2. Polské pak na pozici 51° 25' 36" severní šířky (tedy velmi blízké šířce toho aleutského) a 16° 13'51" východní délky, hloubka 2,2 km a magnitudo 2.8.
Odkazy na zdroje jsou: EMSC, GFÚ AV ČR, v.v.i.
.