Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici skončil, tábor Úlet se blíží (1x aktualizováno)

Vydáno dne 03. 07. 2018 (1908 přečtení)

pozorovaci-vikend-skoncil1Letošní Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici je za námi. Tradiční třídenní akce pro malé zájemce o astronomii (do 15 let) byla o nedělním poledni završena příjezdem červeného "kosmického" sportovního automobilu. pozorovak-1d-autoNebyl vyrobený firmou Tesla, to ale nikomu nevadilo a většina zúčastněných kluků ale i holek si vyzkoušela, jak se v takovém "kosmickém" autě sedí, ať už za volantem nebo na místě spolujezdce. Zde musíme uvést informaci pro ty, kteří se méně orientují v současné kosmonautice: červené sportovní auto značky Tesla bylo vyneseno 6. února 2018 raketou Falcon Heavy na oběžnou dráhu kolem Země a z ní odesláno na pouť vesmírem, nyní se tento červený vůz, elektromobil Tesla Roadster, abychom byli přesní, pohybuje někde mezi oběžnou dráhou Země a oběžnou dráhou Marsu.

prednaskaZakončení Pozorovacího víkendu Hvězdárny v Úpici proběhlo již za přítomnosti rodičů, kteří si své ratolesti přijeli vyzvednout. Většina rodičů dorazila na desátou dopolední a společně s malými astronomy a astronomkami absolvovala přednášku Jana Sedláčka o kosmických lodích Apollo a dobývání Měsíce. Po ní byl ještě proveden poslední experiment akce, což byl start modelu rakety.

ucastnik-pozorovak2018O víkendu nám nepršelo, ale páteční i sobotní večer bylo spíše zataženo. I přes tuto astronomickou nepřízeň se dětem v pátek po setmění poštěstilo vidět dalekohledem v hlavní kopuli Jupiter s pásy oblačnosti tvořícími jeho plynný povrch a také jeho čtyři největší měsíce a v pátek před půlnocí se našla i chvíle, kdy se dal z Úpice dalekohledem mezi mraky pozorovat náš nejbližší vesmírný souputník Měsíc s velkým M, toho dne byl jeden den po úplňku.

pozorovaci-vikend-skoncil2 V sobotu odpoledne si tradičně každý z 21 účastníků vypustil balónek naplněný héliem, přičemž na konec provázku každý přivázal svůj originální vzkaz případnému nálezci. Před nedělním slavnostním ukončením akce měla hvězdárna ve své e-mailové schránce již zprávu od jednoho z nálezců, že balonek se vzkazem přístál na jejich zahradě v Brně. Další e-mailová zpráva dorazila 1.7., v tomto případě balónek přistál na Slovensku v obci Veľká Mača (kraj Trnavský, okres Galanta) 1.7.2018 v 10:25.

pozorovaci-vikend-skoncil6 Za pomoc a zpestření programu pro děti bychom rádi poděkovali paní Henychové, vedoucí úpické pobočky Českého kynologického svazu, za to, že s jedním ze svých kolegů se v pátek stavili dětem předvést své vycvičené čtyřnohé kamarády (reportáž o jejich návštěvě natočila místní úpická televize JS a můžete ji shlédnout na http://www.televize-js.cz/clanky/upice/upice-upicti-kynologove-na-upicke-hvezdarne/), panu Janu Sedláčkovi za jeho dvě úžasné přednášky o kosmonautice, pozorovaci-vikend-skoncil3přičemž první výše nezmíněná byla neveřejná a pojednávala o kosmonautice obecně, děkujeme také naší paní kuchařce za odvedenou práci v kuchyni, podle názoru těch dětí, které byly na této akci i loni a předloni, má prý jídla rok od roku stále lepší a lepší. pozorovaci-vikend-skoncil5A děkujeme i dalším, kteří vypomohli například s kyanotypií, malováním na obličej, dopravou jídla, dovezením červeného "kosmického" auta atd. Pokud by se vaše děti chtěly této akce za rok zúčastnit, můžete se e-mailem nebo telefonicky zkontaktovat s úpickou hvězdárnou a předběžně se přihlásit, stačí zhruba měsíc a půl před začátkem letních prázdnin. Příští ročník Pozorovacího víkendu Hvězdárny v Úpici se plánuje na 28. až 30. červen 2019. pozorovaci-vikend-skoncil4Na úpické hvězdárně se nyní rozjede příprava na další akci pro děti věku 10 pokusy-pozorovak2018pozorovatak-8pokusyaž 15 let a to příprava na tábor Úlet, letní tábor plný fyzikálních experimentů. Ten již není čistě akcí úpické hvězdárny, ale z převážné části ho pořádá Divadlo fyziky UDiF s velkou podporou a spoluúčastí Masarykovi univerzity a Instruktorů Brno. Tato akce je týdenní a začne 21.7.2018. Pro letošní ročník už je ale po uzávěrce přihlášek.

Aktualizace 7.7.2018: opraven organizátor tábora Úlet

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs