Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Ohlédnutí za zatměním Slunce .....

Vydáno dne 23. 03. 2015 (3627 přečtení)

... aneb reportáž o pozorování zatmění Slunce z míst, kde neplatí zákony geometrie

    Vzpomínám si na jakousi větu našeho učitele geometrie o tom, že objem tělesa, které chceme vložit do jiného tělesa, musí být menší než kterým disponuje ono druhé těleso. Zdá se, že na Hvězdárně v Úpici tato, vcelku logická úvaha neplatí. V páteční dopoledne, během částečného zatmění Slunce, se sem, do hvězdárny ležící nad podkrkonošskou Úpicí, vešlo v jednu chvíli více než šest krát více lidí, než kolik se jich sem má vejít maximálně. Tedy přibližně tři stovky. To bylo v okamžiku maximální fáze tohoto zatmění. Celkem tohoto dopoledne hvězdárnu ovšem navštívilo téměř pět set zájemců o sledování zatmění.    První návštěvníci se objevili již téměř hodinu před začátkem úkazu. To byli ti šťastnější. Ještě se stihli podívat v klidu na sluneční skvrny, které, byť poskrovnu, ozdobily sluneční povrch. Pravý mumraj, zachycený pěkně webkamerou , začal s okamžikem prvního kontaktu, tedy chvíle, kdy měsíční kotouč, předsunující se před sluneční disk, začal z bělavé tváře Slunce postupně ukrajovat plátky nebeského dortíku. Několik škol, nejen z Úpice i okolí, ale i okresního Trutnova - jedna z nich dokonce o počtu více než sto čtyřiceti žáků - doplněných o individuální návštěvníky, zaplnilo pozemek hvězdárny do posledního místečka. Kromě cyklu povídání v přednáškové místnosti a zhlédnutí výstavy o úplných zatměních Slunce bylo hlavní atrakcí samozřejmě sledování zatmění právě probíhajícího. Dalekohled v hlavni kopuli, stejně jako další dva teleskopy umístěné na pozemku jen stěží stačily uspokojit všechny zájemce o pohled na Slunce. Ještě že bylo k dispozici téměř dvacet svářečských skel. Byť byly z našich rukou rozebrány během několika málo vteřin po začátku zatmění, poslušně putovaly z ruky do ruky a z oka do oka návštěvníků.

Snímky z Úpice Snímky z Úpice Snímky z Úpice Snímky z Úpice
Snímky z Úpice Snímky z Úpice Snímky z Úpice


    Pro zpestření pozorování, po pravdě řečeno dosti dlouhého, dvouhodinového, úkazu, plápolaly v ohništi plameny jarního ohýnku. Na něm si děti místo školní svačiny opékaly buřtíky a krátily si tak čekání na další fáze zatmění Slunce. Nenudily se ani ty nejmenší děti, sotva se kolébající okolo svých kočárků. Míčky sestřelovaly prstence planety Saturn, pokud tedy nepoužily míčky k sestřelování svých stejně se batolících kamarádů.

    Stranou však nezůstali ani obyvatelé Trutnova, kteří nemohli přijet na úpickou hvězdárnu. Dva dalekohledy naší hvězdárny postavené na Krakonošově náměstí přilákaly nejen většinu trutnovských škol, ale i všechny ostatní, kdo byli v té době buď náhodně či cíleně přítomni v centru Trutnova. Řada zájemců o pohled do dalekohledu se mnohdy vinula až do sto metrové délky. Povolený zábor místa k pozorování se tak mnohdy změnil téměř v zábor celého náměstí. Během pozorování úkazu, které se díky viditelnosti planety Venuše protáhlo mnohem déle, než byl předpokládaný konec, se u dalekohledů vystřídalo nejméně jeden a půl tisíce lidí. Samozřejmě i zde kolovala z ruky do ruky zelená svářečská skla.

Snímky z Trutnova Snímky z Trutnova Snímky z Trutnova Snímky z Trutnova
    Ani to však nebylo vše, co mohla úpická hvězdárna nabídnout. Pomyslnou třešničkou na dortu byl přímý přenos zatmění, který se podařil díky úspěšné spolupráci hvězdárny s Východočeskou pobočkou České astronomické společnosti. Na stanovišti Vysoká nad Labem, nedaleko Hradce Králové, byl instalován dalekohled zajišťující pravidelný přísun snímků zatmění na internetové stránky úpické hvězdárny. Velký zájem o tento způsob pozorování způsobil sice chvílemi vrásky na čele společnosti poskytující internetové připojení, k zájemcům se však snímky se zpožděním několika desítek sekund nakonec dostaly. Veškeré snímky pořízené tímto způsobem (celkem 571 snímků pořízených v 15 sekundových intervalech) jsou dostupné v této galerii a také složené do časosběrné animace zde.

dalekohled ve Vysoké Přenos z Vysoké Kompletní galerie Animace


    Zatmění Slunce je za námi. Byť největší u nás až do roku 2026, však poslední v tomto desetiletí. Zájem o jeho sledování, k našemu potěšení, chvílemi však i černé můře (to když jsme měli pocit, že nebudeme moci všem ukázat pohled na zatmělé Slunce), překonal naše očekávání. Jistě k němu přispěla rozsáhlá mediální kampaň, za niž všem zúčastněným médiím z celého srdce děkujeme, jasné počasí i pozitivní vliv internetu. Hlavně však za povedenou akci může zájem lidí podívat se i mimo obrazovku počítače, televizi či výpis z bankovního účtu. My na hvězdárně pak doufáme, že naši návštěvníci zachovají astronomii i nadále svou přízeň a přijdou se podívat i na měsíční krátery či měsíce planety Jupiter. Určitě jim ukážeme vše, co budeme moci.A konečně, pro ty, kteří se nechtějí probírat kompletní galerií, je zde výběr snímků po 10 minutách; poslední snímek pak je pořízen na hvězdárně v čáře HAlfa a odpovídá okamžiku maximální fáze zatmění:


Text: Marcel Bělík, Richard Kotrba
Foto: pracovníci Hvězdárny

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 25 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs