Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2014

* Radioastronomický seminář na úpické hvězdárně

Vydáno dne 29. 09. 2014 (1626 přečtení)

radioseminar2014 Hvězdárna v Úpici
Asociace Hvězdáren a planetárií
Východočeská pobočka České astronomické společnosti
pořádají
20./1. radioastronomický seminář
středa 22. října 2014, Hvězdárna v ÚpiciMlejnek Věnování:
Tento seminář navazuje jednak na semináře pořádané úpickou hvězdárnou v letech 1969 - 1990, jednak na semináře a workshopy obnovené v roce 2012 nultým pokusným ročníkem. Letošní, tedy 20. ročník staré, či vlastně 1. ročník nové řady, je věnován památce průkopníku radioastronomického pozorování na úpické hvězdárně a jejímu prvnímu řediteli panu Vladimíru Mlejnkovi. Zároveň je připomínkou jeho nedožitých 95. narozenin (12. února 2015) a 15. výročí jeho odchodu na astronomickou věčnost (21. září 2014).

Historie astronomického osudu Vladimíra Mlejnka a úpické hvězdárny vlastně začala již na počátku února roku 1952, na chodbě závodu TONAVA v Úpici. Předseda závodní rady tehdy oznámil tehdejšímu vedoucímu podnikové účtárny panu Vladimíru Mlejnkovi, že byl zvolen předsedou závodního klubu. Pan Mlejnek miloval astronomii a ihned využil této situace pro založení astronomického kroužku. A již 14. února se konala první schůzka astronomického kroužku pod patronací klubu. Po počátečních potížích vznikla na konci roku 1953 na místě "U Lipek", kde se členové scházeli, první pozorovatelna - bouda s odsuvnou střechou. 22. srpna 1954 však přišla pohroma v podobě noční větrné smršti, která celou pozorovatelnu rozmetala po okolí. Nadšení však bylo veliké a tak již 17. července 1955 začala v Akci Z stavba hvězdárny zděné.
Okamžik jejího otevření nastal 8. listopadu 1959. V předvečer se konala krásná přednáška dr. Huberta Slouky "Až přistaneme na Měsíci". Mezitím hoši z kroužku ještě štěrbinou stěhovali do kopule velké pojízdné schody. V neděli, v 10 hodin a 30 minut, krajský inspektor pan Kvapil předal panu Mlejnkovi klíče. Ze staveniště se tak stala "Lidová hvězdárna v Úpici".
Pan Mlejnek se stal opravdovou duší tohoto nového astronomického zařízení. Po nocích strávených u dalekohledu při pozorování a fotografování oblohy ráno vstával a zařizoval "obyčejné" administrativní záležitosti chodu hvězdárny. Se svými spolupracovníky a díky kontaktům s předními českými astronomy z ostatních institucí zajistil její věhlas nejen na poli popularizace, ale i v odborném světě. Proslulým se stalo zejména pozorování Slunce jak vizuální, tak ve spektrální čáře H-alfa a na několika rádiových frekvencích. Byl též čestným členem České astronomické společnosti.
Své působení na hvězdárně ukončil odchodem do důchodu v roce 1986. Od té doby žil ve svém bydlišti ve Dvoře Králové, kde 21. září 1999 zemřel.

Organizační informace

Konferenční poplatek:

Zástupci členů AsHaP a členové VČ pobočky: 0,- Kč
Členové České astronomické společnosti (mimo VČ pobočky): 50,- Kč
Ostatní účastníci: 150,- Kč

Platba přímo na místě, v případě platby předem kontaktujte prosím organizační výbor.

Ubytování:

Organizátoři nezajišťují a neplatí ubytování. Pro zájemce je možno zprostředkovat kontakty na ubytování v Úpici. Několik možností přespání (postel bez povlečení či karimatka) je možno i na úpické hvězdárně. Kontaktujte prosím organizační výbor.

Doprava:

Organizátoři neproplácejí cestovné. Pro dopravu auty jsou souřadnice 50o30´24,9´´N, 16o00´40,5´´E. Parkování zajištěno. Pro ostatní dopravu doporučujeme využít www.idos.cz.

Stravování:

Organizátoři nezajišťují stravování vyjma kávy a drobného občerstvení během přestávek. V Úpici a okolí je několik možností stravování (restaurace, bufet, mini pizza, …), možnost nákupu (místní obchody, Penny market). Na hvězdárně je k dispozici kuchyňka.

Program:

Program může doznat drobných změn.

Přihlášky:

Přihlašujte se prosím na e-mailové adrese belik@obsupice.cz. Pokud nedostanete potvrzení e-mailu do 2 pracovních dnů, kontaktujte nás prosím na adrese hvezdarna@obsupice.cz či na telefonním čísle 499 882 289 či SMS na 603 545 589.

Informace AsHaP:

Během pauzy na oběd proběhne „mini“ zasedání rady Asociace Hvězdáren a planetárii. Zasedání se mohou zúčastnit i zájemci o členství v asociaci.

Organizační výbor:

Marcel Bělík (Hvězdárna v Úpici, Asociace Hvězdáren a planetárií) Radovan Mrllák (Hvězdárna v Úpici) Jana Mullerová (Hvězdárna v Úpici)

e-mail: belik@obsupice.cz

Vzhledem k omezené kapacitě sálu i možnostem ubytování v Úpici i na hvězdárně neváhejte prosím s přihláškami. Za organizační výbor Marcel Bělík

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 50 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs