Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2014

* Úpičtí hvězdáři na hradeckých dožínkách

Vydáno dne 23. 09. 2014 (1236 přečtení)

Dožínky 19.9.2014     Ve dnech 19. a 20. září 2014 se úpičtí hvězdáři, tak jako v roce minulém, zúčastnili královéhradeckých dožínek. Naše prezentace byla na této velké akci součástí prezentace skupiny Jestřebí Hory, což dodalo celku na pestrosti a zajímavosti. Mezi všemi "běžnými" atrakcemi a stánky na akcích tohoto typu běžnými se naše prezentace také díky tomu rozhodně neztratila.


    Páteční část programu, kdy hlavními návštěvníky naší prezentace byly třídní kolektivy, měla program uzpůsoben školou povinné mládeži; žáci a studenti se ve skupinkách účastnili vědomostního kvízu, házeli tenisáky po Saturnu (no řekněte, kdy se to zase komu povede) a samozřejmě měli možnost pozorovat pro ten účel vhodným hvězdářským dalekohledem rozličné útvary viditelné na Slunci a také výkonným hvězdářským dalekohledem objekty pozemní. Vše bylo průběžně doprovázeno odborným výkladem astronoma a diskusí s ním.

    Předpověď počasí na sobotu byla velice špatná, ale přímluvou na příslušných místech se podařilo zajistit když ne počasí skvělé, tak alespoň vcelku slušné. Díky tomu i sobotní část naší prezentace, tentokrát již zaměřená na návštěvníky všech věkových, zájmových i hmotnostních kategorií, proběhla za velkého zájmu veřejnosti. Po slavnostním dožínkovém průvodu mohli návštěvníci za doprovodu výtečné dixielandové kapely opět díky na pozorování Slunce upraveným dalekohledům obdivovat mimo jiné pěkně prokreslené sluneční skvrny a několik opravdu pohledných protuberancí (to když nebylo Slunce zakryto mrakem) nebo diskutovat s přítomným úpickým astronomem o věcech vesmírných i nevesmírných. Zájem o problematiku projevovali, k naší velké radosti, ve značné míře mladí lidé, žáci a studenti, někteří se dokonce po páteční prezentaci přišli podívat ještě v sobotu a měli tedy jedinečnou příležitost na vlastní oči pozorovat vývoj některých objektů na Slunci.

    Velký zájem veřejnosti dává naději, že ani v dnešním konzumním světě zájem obecenstva o astronomii neklesá. Rádi jsme tedy všechny návštěvníky naší prezentace pozvali na naši Hvězdárnu a tak věřím, že se s některými z nich setkáme dříve, než opět za rok na Dožínkách. Pozvání samozřejmě platí i pro ty, kteří náš stánek minuli nebo kteří na dožínkové slavnosti vůbec nebyli.

Závěrem několik fotografií :

Pátek 19. září 2014
Sobota 20. září 2014


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs