Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2014

* Un Homme est mort, vive un Homme!

Vydáno dne 16. 05. 2014 (1395 přečtení)

clovek2014_1 Ano, přiznáváme se úplně bez mučení, že jsme si slova francouzského paira, vévody z Uzès, poněkud přizpůsobili. Tradiční věta, jíž byl od roku 1422 provoláván nový francouzský král zní sice "Le roi est mort, vive le roi !", ale u nás již bohužel král není. Ovšem seminář "Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí", francouzsky zvaný "Un homme dans son environnement terrestre et cosmique" a mezi "zasvěcenci" znám právě pod zkráceným názvem "Člověk ..." je již 35 let skutečnou legendou. A právě včera "zemřel" 35. ročník a narodil se ročník 36.

lipkyTo že se již 35 let scházejí v malém podkrkonošském městečku Úpice vědci, lékaři, filosofové i myslitelé a ostatní zájemci o netradiční spojení téměř neslučitelných oborů a myšlenek je důsledek mnoha faktorů. Budeme-li chtít být hned od začátku trochu tajemní, vzpomeňme, že Úpice měla již v 16. století hrdelní právo a že s ním spojená šibenice, stojící kdysi poblíž náměstí se časem přestěhovala do míst, kde nyní stojí hvězdárna a kde se říká "U lipek". Dodnes zde ostatně stojí mezi dvěmi mohutnými lípami kříž opředený některými legendami (viz. odkazy na konci článku).

MlejnekTajemní sice můžeme zůstat stále, osobnost zakladatele jak úpické hvězdárny, tak těchto seminářů, pana Vladimíra Mlejnka nemůžeme pominout. Právě jeho charismatická osobnost, nevšední rozhled a zájem nejen o vše vědecké, ale i o to tajemné, vedlo k jeho vzniku. Od té doby sice seminář prošel mnoha proměnami, ať již z hlediska místa konání, tak i směrování, prošel i obdobími kdy se původní duch začal pomalu vytrácet, ale svou tradici a své milovníky si udržel. Díky tomu si můžeme dodnes poslechnout jak vědecky odborné a exaktní referáty, tak i filosofické úvahy, stejně jako příspěvky, spojující nespojitelné.

clovek2014 Seminář skončil. Referáty na něm přednesené se přemění do tisknutelné a publikovatelné formy a uloží se do laserových stop výsledného CD. To však není vše. Postupně, možná již zítra, možná však až za 20 let se stanou námětem dalších úvah, výzkumů a aktivit, které jistě, či jen možná, povedou k dalším výsledkům. To je již úděl výzkumu a vědy. Není úkolem organizátorů hodnotit svou vlastní akci, to musí udělat jiní, budou-li chtít. Co si však nemůžeme a nechceme odpustit je náš pohled na uběhlé 3 dny. Pro nás to byly 3 dny naplněné sice různými, mnohdy i nemalými povinnostmi a problémy, ovšem plné pohody, klidu a příjemných úžasných setkání. S některými jsme se potkali poprvé, jiní patří již téměř do inventáře semináře.

krtek Navštívil nás i kosmonaut krteček a na slavnostní večeři s námi pojedl něco výtečného gyrosu. Pouze nestihl výlet do ZOO za africkými zvířaty a doodvodňovací štoly bývalého dolu na Odolově, kde jsou umístěny některé geologické přístroje.

Snad zbývá, alespoň za nás organizátory, poděkovat všem účastníkům že přijeli a popovídali, personálu kulturního sálu, že nám dobře uvařili, Sašovi za skvělou večeři, pracovníkům ZOO Dvůr Králové a Báňské záchranné služby za skvělé výlety a počasí, že nepropršelo. Poděkování paptří i ostatním spoluorganizátorům, jejichž přehled naleznete v odkazech pod článkem (to proto, že jich je více), Královéhradeckému kraji a městu Úpice za finanční podporu.

A dovolte mi ještě za mne na závěr poděkovat všem zaměstnancům úpické hvězdárny za podporu, bez níž bych takový příjemný pocit z akce určitě neměl.

http://vinnetou.site.cas.cz/rousek/POVESTI/povest31.html
http://www.obsupice.cz/new/_odborna.php?akce=seminare
http://www.cbks.cz/prispevky.htm

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 42 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs