Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2014

* PF 2014 aneb je stále na co se těšit!

Vydáno dne 13. 12. 2013 (2752 přečtení)

PF 2014. Foto: Hvězdárna v Úpici.Tým pracovníků Hvězdárny v Úpici přeje všem čtenářům, příznivcům a pravidelným i nepravidelným návštěvníkům krásné vánoční svátky, pohodový konec roku a pochopitelně zdraví a úspech v roce následujícím, roce 2014. Všem děkujeme za zachovalou přízeň a s velkou poctou se těšíme i na společné další dny. A na co se vlastně těšit? Můžeme prozradit, že půjde o planetární rok. Čtěte dále...

Poznámka: Hvězdárna bude zavřena od 21. prosince do 1. ledna. Ale ještě se úplně neloučíme! V předvánočním týdnu od 16. do 20. prosince nabízíme vskutku bohatý program pro všechny zájemce všeho věku!

Hned z kraje roku, v noci ze 3. na 4. ledna - pokud popřeje počasí - uvidíme létat spousty meteorů. Vrcholí totiž každoročně nejaktivnější meteorický roj Kvadrantidy. Ten nese název po dnes již neexistujícím souhvězdí zedního Kvadrantu, který ležel v místech mezi Pastýřem a Drakem. V průběhu maxima roje může, byť za mrazivé lednové noci, spadnout zejména v časných ranních hodinách nad 150 meteorů každých 60 minut. Kvůli vysokým zimním úplňkům bývá pozorování roje zpravidla rušeno i Měsícem. Letos to ale neplatí - Měsíc je v novu 1. ledna a při sledování Kvadrantid neruší. Pokud se vyjasní, zkuste zvládnout zimní počasí. Garantujeme vám v ranních hodinách 4. ledna zážitek.

Z planet se nabízí v první polovině roku hlavně obří Jupiter. Dne 5. ledna je v opozici se Sluncem a začíná být čím dál lépe pozorovatelný už zvečera. V dalekohledu nabízí pohled na rodinu svých největších měsíců - Io, Europu, Ganymedes a Callisto. Rovněž na jeho tváři spatříme oblačné pásy. Když navštívíte hvězdárnu v otevíracích dobách při večerním pozorování, bude Jupiter v hledáčku dalekohledů přibližně do června. Rozhodně si ho tedy přijďte prohlédnout.

Ke stálicím planetárních krás patří planeta Saturn. Se svými majestátnými prstenci láká kdekoho a není se čemu divit. Pohled na obruč prstenců je neobvyklý už v malém dalekoledu, skrze velký dalekohled (jaký máme v kopuli hvězdárny) Saturn doslova bere dech. A kdy se na pána prstenců těšit? Nejlepší doba pro pozorování bude od května do srpna. Co víc si tedy přát - Saturn bude prakticky letním objektem.

A že vám ty planety nestačí? Pak tu máme vzácnější lákadlo. Vždy přibližně po dvou letech se do opozice se Sluncem dostává rudá planeta Mars. Tato opozice nastane právě letos a učiní tak Mars pozorovatelný velmi dobře na dlouhé měsíce. V dalekohledech se ukáže nápadná naoranžovělá tvář pustého marsovského povrchu včetně jedné či dvou modravých polárních čepiček. Mars se octne v opozici se Slunce 8. dubna 2014 a od té doby bude čím dál lépe pozorovatelný i na večerní obloze. Se Saturnem tak bude patřit mezi klenoty letního nebe roku 2014.

Pochopitelně pro taková planetární okénka si svá představení chystá i Měsíc, který bude občas mezi nimi ploužit. Odborně nazvývané konjunkce, neboli nebeská seskupení planet s Měsícem, se v příštím roce sejdou ve velkém. Ostatně každý měsíc se náš kosmický soused přiblíží ke zmíněným planetám. Nebudeme vypisovat jednotlivé události, je jich hodně. Za zmínku ale stojí polovina dubna 2014, kdy se Měsíc v souhvězdí Panny octne v blízkosti hvězdy Spicy, Saturnu a Marsu; podobně i v polovně května či v první dekádě června. Samotný Mars a Saturn se na obloze octnou nejblíže 25. srpna nízko nad jihozápadním obzorem. Dělit obě planety bude asi 3,5°.

A co dění přímo na hvězdárně? Pochopitelně je toho přehršel a určitě si vyberete. Kromě pravidelného pozorování oblohy každý týden od pondělí do soboty (případně dopoledne Slunce od úterý do neděle) stále nabízíme exkurze pro školy, skupiny či samostatné zájemce po domluvě. Nově rovněž můžete strávit noc na hvězdárně! Z pravidelných akcí opět zveme na tradiční seminář Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí, který se v roce 2014 uskuteční od 13. do 15. května. Od jara do podzimu budeme hostit svými přístroji i brány Královédvorské ZOO. No a nesmíme zapomenout na tradiční a opět velkolepou Noc vědců, která se uskuteční 26. září 2014. Vše pro širokou veřejnost, potěchu oka, zahřátí na duši i mysli. A to jsme vypíchli zdaleka jen ty nejvíce proklamované body, chystáme toho mnohem více. Rozhodně se tedy máte na co těšit.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs