Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Fotografie: Kometa Lovejoy vychází nad lesem

Vydáno dne 03. 12. 2013 (3145 přečtení)

Kometa Lovejoy v Pastýři. Foto: Petr Horálek.Tak už jste ji viděli? Ještě ne? Jak je to možné? Vždyť lepších podmínek se už dlouho žádná kometa netěšila. Je vidět večer i ráno, neruší Měsíc a počasí - zdá se - zatím docela přeje. No, docela. Ideál to není, což dokazuje i tento snímek. Ale přesto - využijte toho několikadenního okénka ke spatření současné nejjasnější komety na obloze. Už jen proto, že se tak majestátně vznáší nad zemskou koulí, nic za to nechce a vlastně nám všem tak trochu zmírnila smutek po rozpadu těžce zkoušené a světem očekávané vlasatice ISON. Kometa C/2013 R1 Lovejoy sice jasnější nebude, ale i tak je milým překvapením.

Kometu objevil ze své pozorovatelny 7. září 2013 v australském Queenslandu astronom Terry Lovejoy. Tento nadšený fotograf a astronom patří už několik let k astronomickým legendám. A to i navzdory poměrně malému počtu kometárních objevů. Od roku 2007 má na svém kontě jen 4 komety. Proč je tedy tak známý? Už první z jeho komet byla jednou z nejvýraznějších roku 2007, ačkoliv jen fotograficky. Legendu ovšem z Terryho Lovejoye udělala až o 4 roky později vlasatice, kterou objevil z městečka Thornlands 27. listopadu 2007. Kometa s označením C/2011 W3 proletěla 16. prosince toho roku v těsné blízkosti Slunce, podobně jako nedávno kometa ISON, a svůj průlet k překvapení všech astronomů přežila. Ačkoliv jádro komety průlet nevydrželo dlouho, „stihlo“ za sebou rozprostřít nevídaný ohon viditelný pouhýma očima přes až pětinu oblohy a učinilo tak z Terryho Lovejoye objevitele jedné z nejvýraznějších komet v novodobé historii. Čtvrtá kometa je právě ta letošní a opět ji můžeme pozorovat i pouhýma očima.

Fotografie v úvodu ukazuje kometu focenou ze střechy hvězdárny ráno 3. prosince 2013 ve 3:51 středoevropského času přesně. Pokud se vám zdá, že divoce rozmazané stromy kontrastují k klidnou hvězdnatou oblohu, je to proto, že jde o expozici pořízenou na ustavené montáži dohánějící rotaci Země a tak i zdálnivý pohyb hvězd. Byl to vskutku šťastný záběr, protože z desítek dalších prakticky jako jediný zobrazuje poměrně bez újmy portrét jednoho z nejvýraznějších souhvězdí na obloze - Pastýře - a kometu u jeho hlavy. Z desítek snímků předtím byla kometa více utopena ve světelném smogu nepříjemně zářící Úpice a v těch dalších poté zase vše zhatila houstnoucí vysoká oblačnost, jejíž jazyky ostatně letmo zahlédnete v levé části snímku u komety.

Možná netypické, ovšem paradoxně u komet velmi časté je zelenavé vzezření hlavy komety způsobené zářením uhlíkatých a kyanidových plynů v atmosféře okolo ledoprachového jádra komety. Dlouhý ohon je až bonus, kterým se kometa honosí zejména na fotografiích, ovšem na obloze daleko od měst i při pohledu pouhým okem. Míří prakticky směrem od Slunce a teprve detailní fotografie odhalí jemné struktury slunečním větrem odfoukávaného materiálu. Nejjasnějším objektem na fotografii je hvězda Arcturus, zároveň nejjasnější hvězda severního nebe. Je poměrně blízko ke Slunci - asi 36 světelných roků. To, co z ní dělá celkově čtvrtou nejjasnější hvězdu nočního nebe, je silná zářivost a výrazné rozměry. Oproti Slunci je asi 114x svítivější a do jejího průměru by se vešlo celých 26 Sluncí! Že je na snímku tak plošně výrazná, ovšem způsobila nasouvající se vysoká oblačnost, která kolem jinak prakticky bodového zdroje světla utvořila výsostnou naoranžovělou auru rozptýleného světla z hvězdy. Na Arctura mimochodem narazíme při orientaci po obloze docela snadno - stačí si směrem k východu jaksi protáhnout oblouk oje "velkého vozu".

Ať tak či onak, není portrét vycházející komety Lovejoy v Pastýři nad stromy úpické hvězdárny tím posledním pohledem. Kometa se pomalu sune nad "kolébku" fotogenické Severní koruny a ještě lépe tak vyniká už na večerní obloze. Zejména mezi 17. a 18. hodinou, kdy se stmívá a kometa je ve večerním "okénku" její viditelnosti nejvýše nad obzorem. Neleňte proto doma, když se vyjasní, a přijďte si ji prohlédnout. Máte čas do konce týdne, pak už začne zase rušit Měsíc...

Zpracování snímku: Jediný snímek byl pořízen na ustavené paralattické montáži přes Canon 6D, Samyang 24 mm, f4, ISO 4000. Expozice snímku byla rovná 1 minuta. Snímek dále zpracován v Adobe Lightroom (výřez, rotace, křivky, teplota barev, kontrast) a Adobe Photoshop (finální práce se šumem a ostrostí).[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs