Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Ranní útočiště čtyř (a více) komet

Vydáno dne 14. 11. 2013 (2824 přečtení)

Kometa C/2013 R1 Lovejoy. Foto: Rolando Ligustri.Možná už to vnímáte nějaký čas, možná to víte z jiných serverů. Tak jako tak není kometa ISON ani náhodou jako jediná v hledáčku mnoha pozorovatelů na ranní obloze. Právě naopak - ISON se v ještě před chvíli s nadsázkou mohla jít "zakopat", protože atraktivitou i jasností ji překonává jiná vlasatice. Tou je C/2013 R1 Lovejoy, kterou lze dobrým zrakem na tmavé obloze spatřit bez dalekohledu. A ani tím to nekončí. Čerstvé zprávy hovoří o zjasnění komety ISON a ranní nebe nabízí ještě další komety...

Kometa C/2013 R1 Lovejoy. Foto: Martin Gembec.Současnou kometární perlou ranní oblohy je bezesporu kometa C/2013 R1 Lovejoy. Jedná se již o čtvrtý úlovek známého australského pozorovatele Terryho Lovejoye, jehož objevy zpravidla zaznamenaly velký úspěch, neboť se nejednalo o jen tak nějaké komety. Největší slávu přinesla kometa C/2011 W3, která se v prosinci roku 2011 stala vlasaticí bez hlavy a uchvátila tisíce či milióny lidí na jižní polokouli. Současná kometa Lovejoy tohoto kreditu zdaleka nedosáhne, přesto si ji můžete poměrně snadno vychutnat. Leží v jižní části Velké medvědice a pomalu se sune do Honících psů. Se svou jasností okolo 5,5 magnitudy je snadným cílem pro triedry a na tmavé obloze i jako slabý mlhavý obláček pro pohled pouhým okem. Kometa navíc slibuje, že jen tak nezmizí, neboť díky vhodně položené dráze se stále nachází úhlově daleko od Slunce a přitom zjasňuje. Maximální jasnosti - okolo 4,5 magnitudy - by měla dosáhnout na konci listopadu, kdy zároveň přestane rušit Měsíc. V té době kometu nalezneme v severním cípu souhvězdí Pastýře.

Kometa C/2012 S1 ISON. Foto: Martin Gembec.O kometě C/2012 S1 ISON jsme vás už informovali. V tuto chvíli leží v souhvězdí Panny a prolétá v blízkosti jasné hvězdy Spica. Zjasňuje, ale i tak k jejímu nalezení potřebujete malý dalekohled. Odměnou vám bude úzký protáhlý ohon. Zpráva od pozorovatele Martina Gembece: Nečekaně hodně zjasnila kometa C/2012 S1 (ISON). Od pondělka zjasnila centrální oblast komy a prý došlo podle měření k zdvojnásobení produkce molekul sublimovaného ledu. To je vidět i na jasnosti komety. Hlava je skoro podobná hvězdě. Více.

Třetí kometou je opět malé překvapení. Jistě si vzpomínáte na článek Jakuba Černého ze Společnosti pro meziplanetární hmotu o outburstu komety C/2012 X1 (LINEAR). Kometa původně nevýrazná a v dohledu jen velkých dalekohledů prudce zjasnila a rychle se začla "nafukovat". Na povrchu jejího jádra došlo k ppřekotnému uvolnění velkého množství materiálu a ten se začal rozpínat do všech stran. Podobný úkaz se odehrál před 5 lety u komety 17P Holmes, žel v připadě "LINEARky" není outburst tak výrazný, a tak je kometa pouze objektem pro dalekohledy. Vypadá jako mlhavá hvězdička se slabou, ale rozsáhlou rozevřenou obálkou rozpínající se komy.

Poslední avizovanou kometou je 2P Encke. Kometa s nejkratší známou periodou a rovněž zdroj meteorů z roje Tauridy (jejich listopadové maximum už máme letos za sebou) se pomalu ale jistě blíží ke Slunci. Obvykle velmi nevýrazná s rozsáhlou komou a prakticky bez ohonu má však ale letos po boku dalších ranních vlasatic nenahraditelné místo. Rovněž se na opravdu tmavé obloze vyjímá jako kulovitá mlhovinka s jasným jadérkem u jednoho okraje. Její viditelnost skončí už tento měsíc, kometa se po průchodu přísluním přesune na večerní nebe, ovšem z našich zeměpisných šířek bude prakticky nepozorovatelná.

A to prý stále není vše. Vitali Nevsky, spoluobjevitel komety ISON, má nyní na ranním nebi druhou kometku s označením C/2013 V3. Ta je ovšem už pro opravdové fajnšmekry, ačkoliv pozorovatelé hlásí její sledování ve větších binokulárech. Kometa má vzhled kulové mlhovinky s nevýrazným centrem a leží na jižním pomezí Raka a Lva. Více v článku Martina Gembece.

 Vyhledejte si komety. Foto: NASA.Chcete-li si zkusit vyhledat všechny komety, není snazší (a doslova zázračné) cesty právě v těchto dnech. Když si přivstanete na 5. hodinu, nad východo-jihovýchodním obzorem najdete planetu Merkur, souhvězdí Panny s jasnou hvězdou Spica a více nad severovýchod pak velmi jasného Arctura v souhvězdí Pastýře. Popadněte triedr a hledejte následovně: kometa Lovejoy leží vysoko nad obzorem ve Velké medvědici. Kometu ISON najdete jen kousek od hvězdy Spica, kometu Encke u Merkuru a LINEAR leží u Arctura. Škoda jen, že už začíná rušit Měsíc...[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs