Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Kometa ISON: Napětí stoupá, chystáme pozorování!

Vydáno dne 13. 11. 2013 (5952 přečtení)

Kometa ISON 12. listopadu 2013. Foto: Michael Jäger.Ačkoliv jsme mírně zastínili dění na obloze oslavami 54. výročí hvězdárny a rovněž úspěchem expedice za úplným zatměním Slunce, neuženeme si takovou ostudu, že bychom vás nechali zkrátka v novinkách kolem blížící se komety ISON. Samotná kometa je už nyní pozorovatelná malými dalekohledy, binokuláry či triedry na ranní obloze a prakticky každým dnem překvapuje něčím novým. Kupříkladu čím dál výraznějším ohonem. Dnes je to 15 dní před okamžikem pravdy, momentem průchodu komety sebevraždně blízko Slunce. Úpická hvězdárna k této příležitosti připravuje na čtvrtek 28. listopadu unikátní celodenní pozorování komety spojené s pravidelnými přednáškovými bloky.

Kometa ISON se nyní dostala na hranici 8. magnitudy a je tedy stále pouze v dohledu dalekohledů. Ovšem na tmavé obloze postačí jen ty malé. Poměrně výrazná kulová hlava velmi plynule přechází do podlouhlého ohonu, který na fotografiích vyniká svou podvojností. Ohon na fotografiích již dosahuje délky asi 2°, tedy 4 mesíčních úplňků. Pohled dalekohledem samozřejmě tak dlouhý chvost neukáže.

Právě "nástup" druhého ohonu vědce začíná pomerně silně vzrušovat, neboť prachová složka značí, že je kometa bohatá na zásoby uhlíkatých sloučenin a pokud přežije průlet kolem Slunce, bude její ohon opravdu výrazný. Iontová složka je prozměnu nesmírně důležitá pro plánovaný vědecký výzkum - kometa se při těsném průletu kolem Slunce 28. listopadu stane součástí vnější části sluneční koróny a iontový ohon tvořený nabitými částicemi se bude tvarovat podle aktulání sluneční aktivity a magnetického pole v místě komety. Právě v tomto ohledu je nesmírně žádaná jakákoliv činnost astrofotografů po celém světě.

Vyhledávací mapka komety ISON na konci listopadu. Foto: SMPHPozorování komety je do kýženého průletu přísluním možné jen na ranní obloze. Jak se kometa blíží ke Slunci, je čím dál hůře pozorovatelná, avšak při zvyšujícím se jasu to až tak moc nevadí. Každpádně pro její současné spatření si musíte opravdu přivstat a popadnout dalekohled, popojít někam na kopec s odkrytým výhledem na jihovýchod a hledat v oblasti souhvězdí Panny nedaleko jasné hvězdy Spica. Hvězdu kometa na obloze mine těsně okolo 18. listopadu. Do rozbřesku ji pak můžeme za ideálních podmínek hledat až do 20. listopadu. Jediným, avšak zásadním neduhem krom nepřízně počasí je svit Měsíce, který se 17. listopadu octne v úplňku a poté již bude svítit v druhé půli noci, tedy v době pro hledání komety.

28. listopad je klíčový. Toho dne kometa prolétá v těsné blízkosti Slunce a bude pozorovatelná v korónografech družice SOHO i v polích dalších družic. Na obloze se bude nacházet opravdu blízko slunečního disku, takže i kdyby byla zmínka o její možné viditelnosti na denním nebi, neriskujte prosím poškození zraku. Pozorování lze uskutečnit prakticky jen prostřednictvím internetu, kde budou dostupné aktuální družicové snímky průletu komety kolem Slunce. Je ovšem šance, že díky geometrii dráhy komety budou její ohony natolik dlouhé, že po západu Slunce 28. listopadu a zejména pak v dalších nocích bude možné na městy neosvětlené obloze pozorovat část komety nad obzorem. Podmínky k tomu nahrávají - Měsíc se v té době již začne ztrácet jako úzký srpek na ranním nebi a nejspíš pouze kvůli počasí bude potřeba vyjet za jasným nebem.

Pakliže kometa svůj průlet kolem Slunce přežije, začne se okolo 6. prosince vynořovat zpoza západního obzoru na večerní obloze s ohonem vztyčeným prakticky k severnímu nebeskému pólu. Každý další den bude její pozorování snazší a kometa bude viditelná lépe. Přibližně od 20. prosince začně být cirkumpolární, tedy viditelná celou noc. Bohužel v té době už bude prudce slábnout. Jaké chování ovšem můžeme očekávat po průletu přísluním, je také velká otázka. Jádro komety má mezi 0,5 - 1,5 km v průměru, což vlasatici řadí ke kometárním buldozerům. Nakolik se nahromaděné teplo při průletu přísluním podepíše na vývoji komety poté, lze jen odhadovat. Je ovšem vysoká šance, že v případě přežití komety bude její aktivita (i jasnost) vyšší než před průletem kolem Slunce. Dalším významným otazníkem je vývoj ohonu, který už nyní slibuje nevídanou podívanou - byť prozatím jen v dalekohledech. Velmi podrobné informace o kometě v češtině naleznete na ison.kommet.cz.

Hvězdárna v Úpici zve veřejnost na neobvyklé pozorování komety ve čtvrtek 28. listopadu. Vývoj komety a její průlet kolem Slunce budeme pozorovat online projekcí druživových snímků v sále hvězdárny. Pozorování proběhne od 10 do 16 hodin a vždy každou druhou hodinu bude doprovázeno krátkou přednáškou (začátek v 10, 12 a 14 hodin). Pokud kometa průlet kolem Slunce přežije, bude hvězdárna pořádat její pozorování od 9. do 14. prosince vždy po 16. hodině.

Doporučujeme:
[1] Světová galerie komety ISON
[2] Česká galerie komety ISON
[3] Informace o kometě na stránkách Seiichi Yoshidy
[4] Podrobné informace na webu SMPH
[5] Aktuální snímky Slunce z družice SOHO[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 51 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs