Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* 54 revolucí úpické hvězdárny aneb Pozvánka na oslavu výročí

Vydáno dne 21. 10. 2013 (1794 přečtení)

Pozvánka na výročí Hvězdárny. Foto: Hvězdárna v Úpici.Již 54 revolucí, tedy oběhů kolem Slunce, zažila úpická hvězdárna a s ní všichni ti úžasní lidé, kteří se kdy kolem ní „ochomýtli“. Se všemi těmito vzpomínkami Vás srdečně zveme na blížící se oslavu výročí úpické hvězdárny, která se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu ve večerních hodinách. Co všechno naše hvězdárna již zažila? Jaké osobností jí prošli? A co pro Vás při oslavách výročí připravujeme?

Osobností úpické hvězdárny je mnoho – první ředitel pan Vladimír Mlejnek, jehož genius stále žije na pozemku observatoře. Pánové Klepešta, Zeman či Bečvář, bratři Erhartové i malířka Dana Holá, bohém Jirka Kamír i Havlův osobní astrolog Michal Kobal, stejně jako podobně zaměřený, později politikou i zákeřnou nemocí zasažený Tonda Baudyš. Ale ovšem, mnoho dalších, dr. Janeček – proslulá osobnost Steinerova duchovního proudu, dr. Heina, archeolog bádající v pozůstalosti zříceniny hradu Vizmburg, označovaný zmíněným dr. Hejnou za reinkarnaci zavražděného Tase z Vizmburgu. Z novodobých dějin vzpomeňme dr. Křivského a dr. Šolce, oba též již nebožtíky, oba však zakladatelé nejen vědeckého zaměření observatoře, ale i vědeckých seminářů a vědeckého povědomí hvězdárny.

Záměrně jsem se vyhnul osobám živoucím, tedy těm, které by mne mohly plísnit za to, že jsem na toho či onoho ještě zapomněl. Je jich mnoho a je jich stále více. Ale, ti co jsem nejmenoval, mi doufám prominou a ti, které jsem jmenoval, jistě nezpychnou.

Ovšem jednu osobnost jsem záměrně vynechal... tedy... tu možná nejméně známou a přesto tu nejvýznamnější pro veškerou populární astronomii v českých zemích v minulém století. Osobnost, která dostihuje svým rozsahem fiktivního génia Járu Cimrmana, a je ostuda, že o ní tak málo mluvíme. Osobnost pardubického rodáka, mecenáše a průkopníka barona Artura Krause, jehož dalekohled i po více jak 100 letech s úctou používá úpická hvězdárna.


Přijďte se 7. listopadu v 18 hodin podívat na úpickou hvězdárnu. Tento večer bude věnován výročí jejího založení a jeho součástí bude přednáška o baronu Arturu Krausovi, mecenáši astronomie, jehož dalekohled je umístěn v hlavní kopuli úpické hvězdárny a stále využíván k pozorování nebes. Zároveň bude zahájena působivá výstava mapující české hvězdárny. A samozřejmě, pokud počasí dovolí, budeme moci po přednášce pozorovat krásy noční oblohy nad podkrkonošskou Úpicí.


Mnohem více se však dozvíte přímo při návštěvě hvězdárny, určitě tedy přijďte, budete vítáni. Další informace připravujeme, průběžně můžete sledovat náš Facebook.


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs