Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Noc vědců 2013 v Úpici a v ZOO proběhla pod krásně jasnou oblohou

Vydáno dne 28. 09. 2013 (2099 přečtení)

Pozorovani NV 2013 ZOO     Tak Noc vědců je za námi. Astronomové úpické hvězdárny spolu se členy Východočeské pobočky České astronomické společnosti, členy Sdružení pro podporu astronomických pozorování a pracovníky ZOO Dvůr Králové připravili opět 2 stanoviště. Zde se zájemci seznámili s detaily života a práce vědců astronomů. Jak uvidíte dále, nikdo neodešel s prázdnou. Mnozí vyhráli některou z cen, dostali letáček či odznak placku Noci vědců a my doufáme, a ohlasy to naznačují, že si všichni odnesli pěkný zážitek a nový pohled na práci a život "těch bláznů na kopci".Predani ceny NV 2013 Upice     Ti kdo navštívili tento večer přímo úpickou hvězdárnu, a bylo jich 55, dozvěděli se mnoho zajímavého o Slunci v přednášce Mgr. Michala Švandy, PhD., ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. S povídáním na téma „Slunce: Proměnná hvězda“ nás mimo jiné zavedl ke klíčovým otázkám sluneční aktivity a jejího vlivu na pozemšťany. On byl také tím, kdo vylosoval výherce jednozo několika kvízů a soutěží na hvězdárně probíhajících. Ten pak dostal hlavní cenu Noci vědců, malý astronomický dalekohled.

Model NV 2013 Upice     Přednáška a kvízy nebyla však jediným bodem programu. Návštěvníci si mohli prozkoumat model sluneční skvrny i s jajím magnetickým polem, osahat si planety SLuneční soustavy v jedinečném modelu úpické hvězdárny, prohlédnout si pravý námořní sextant a pohrát si s astronomickými glóbusy. Jedním z hitů večera byly též nefalšované kosmické ubrousky. Tuto pomůcku používají kosmonauti na svých cestách vesmírem a aby se ušetřilo místo na nákladní lodi, je celý tento ubrousek smotany do nepatrné kapsle velikosti pilulky léku. A jako jedno z překvapení vplula do prostor přednáškové místnosti rádiem řízená a heliem plněná "kosmická" ryba.

Vyhodnoceni kvizu NV 2013 ZOO2 misto ZOO     V ZOO Dvůr Králové, kde stanoviště Noci vědců navštívilo 18 zájemců. Některé návštěvníky, kteří před tím absolvovali Safari v ZOO Dvůr Králové odradil chlad klesající hluboko pod 10 celsiových stupňů. Těch 18, kteří ale vydrželi, odměnila obloha krásným pohledem na zajímavé objekty nebeských hlubin. Všechny 3 dalekohledy, od toho nejmenšího až po 20 cm zrcadlový teleskop byly téměř stále obsazeny a pohled do nich byl i přes zimu a vlhko úchvatný.

Vyherce ZOO     Kromě pozorování byly na pořadu večera také astronomické kvízy. Pohled do dalekohledů sice zaujal účastníky natolik, že téměř zapomněli na vyhodnocení svých otázek na které byli tolik zvědavi, ale i na to došlo. Vždyť se jednalo o ceny ... Jaké pak bylo překvapení vítěze, člena astronomického kroužku v Praze, jehož rodiče si naplánovali cestu do ZOO právě na tento den kvůli prohlídce oblohy během této akce, neboť vyhrál malý astronomický teleskop.

     Celá akce se uskutečnila za finanční podpory města Úpice, České astronomické společnosti, Sdružení pro podporu astronomických pozorování, Hvězdárny v Úpici a ZOO Dvůr králové.

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs