Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Úpická hvězdárna zve na Evropskou noc vědců na hvězdárnu do Úpice a do ZOO ve Dvoře Králové

Vydáno dne 22. 09. 2013 (2478 přečtení)

Hvězdy nad hvězdárnou. Foto: Hvězdárna v Úpici.Již tradičně se úpická hvězdárna zapojila do celoevropské Noci vědců, která probíhá každoročně poslední pátek v září. Letos se Evropská noc vědců odehraje v pátek 27. září a úpičtí astronomové zvou širokou veřejnost na bohatý program hned na dvou stanovištích zároveň. Dozvědět se něco nového, pohlédnout k obloze dalekohledy či si zasoutěžit o hodnotné ceny bude možné jak v prostorách úpické hvězdárny, tak u vstupní brány Safari v královédvorské ZOO. Návštěva obou astronomických stanovišť je zdarma.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici ze dne 22. září 2013.

Téma letošní Noci vědců je „energie“. A protože ve světě astronomie se s energií nejen setkáváme, ale velmi aktivně s ní pracujeme, máme v rámci přednášek i experimentů opravdu co nabídnout. Program Noci vědců se pak v rámci úpické hvězdárny, ZOO Dvůr Králové a Východočeské pobočky ČAS rozloží hned na dvou stanovištích. Na Hvězdárně v Úpici, kde začíná v 19 hodin, a v ZOO ve Dvoře Králové u vstupní brány Safari od 20 hodin.

Noc vědců 2013 na Hvězdárně v Úpici. Foto: H. Úpice.Návštěvníci hvězdárny se budou moci seznámit s vědeckými přístroji určenými pro pozorování vesmíru a Slunce. Formou výstavky a debat se seznámí s možnostmi popularizace vědy i se způsoby spolupráce vědecké komunity a široké veřejnosti. Pokud jde o jednoduché astronomické experimenty, mohou se těšit například na pozorování spektra, model sluneční skvrny, jednoduché sluneční hodiny, demonstrace různých astronomických situací na modelech a globech – zatmění Slunce a Měsíce, Sluneční soustavu a další. V případě jasného počasí budou pochopitelně moci využít dalekohledů úpické hvězdárny k pozorování oblohy. Sami si též budou moci vyzkoušet si způsoby pozorování oblohy. Rovněž proběhne soutěž o jeden astronomický dalekohled.

Ve 20 hodin uskuteční přednáška astronoma a vzácného hosta Mgr. Michala Švandy, PhD., ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. S povídáním na téma „Slunce: Proměnná hvězda“ nás mimo jiné zavede ke klíčovým otázkám sluneční aktivity a jejího vlivu na pozemšťany.

Noc vědců 2013 v ZOO Dvůr Králové. Foto: H. Úpice.V ZOO Dvůr Králové proběhnou v rámci nočních jízd safari-busů ukázky souhvězdí oblohy spolu s pozorováním zajímavých objektů noční oblohy. Vše započne ve 20 hodin besedou u dalekohledu s astronomem Mgr. Richardem Kotrbou na téma „Co vidíme na obloze“. Součástí budou též soutěže s astronomickou tématikou o ceny, nebo astronomické experimenty.

Program na Hvězdárně v Úpici:

  • 19:00 - Prohlidka pracovišť hvězdárny, beseda s astronomy, soutěže a hry pro děti
  • 20:00 - Přednáška Slunce: Proměnná hvězda, lektor Mgr. Michal Švanda, Ph.D. (Sluneční odd. Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově) a vyhodnocení astronomického kvízu
  • 21:00 - V případě jasného počasí pozorování noční oblohy, zejména hvězdokup a mlhovin v Mléčné dráze; za nepřízně počasí ukázka astronomických modelů a promítání cestopisu o zatmění Slunce

Program v ZOO ve Dvoře Králové (vstupní brána Safari):

  • 20:00 - Přednáška Co vidíme nad hlavami, lektor Mgr. Richard Kotrba (Hvězdárna v Úpici)
  • 21:00 - V případě jasného počasí pozorování noční oblohy, zejména jasnějších hvězdokup a mlhovin v Mléčné dráze

Akci finančně podpořilo město Úpice, ZOO Dvůr Králové a Česká astronomická společnost. Program Noci vědců na ostatních stanovištích České republiky naleznete na www.astro.cz.

Tisková zpráva ke stažení:
[1] Formát DOC
[2] Formát PDF

Marcel Bělík
ředitel Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 545 589
Mail: belik@obsupice.cz


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 50 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs