Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Klepání komety století... stále v kurzu?

Vydáno dne 03. 09. 2013 (3544 přečtení)

Kometa ISON 29. listopadu 2013. Zdroj: Cumbriansky.wordpressV přehršli relativně fádních informací jsme na chvíli nechali usnout žhavému tématu letošního roku - dvojici očekávaných jasných komet. První z nich, kometa PanSTARRS, úspěšně absolvovala své divadlo, byť ve výsledku poněkud ponuře vůči očekávání. Není se čemu divit, stačilo málo, aby se ztratila na soumračném nebi. Přesto se těšila nevídaného zájmu a až tak silně nezklamala. Nyní máme necelé tři měsíce před druhým z avizovaných kometárních dějství. O to se má postarat kometa C/2012 S1 ISON. Zklame, nebo ponese přízvisko komety století?

Otázku v úvodu raději zodpovím okamžitě - nevíme. Ovšem už fakt, že se ke kometě uspořádala mezinárodní koference hostující zejména pracovníky NASA, dává tušit, že kometu ISON berou vědci o dost vážněji. Tady je malý nástin celého "problému": Kometa byla objevena 26. září roku 2012 jako aktivní kometární těleso dosti daleko za drahou Jupiteru. Už to zvedlo astronomickou obec ze židle, neboť to není obvyklé. Vzápětí se ukázalo, že 28. listopadu 2013 proletí v poměrně těsné vzdálenosti od Slunce. Stane se z ní tzv. lízač Slunce a fakt, že se octne jako první velmi včasně objevená vlasatice takto blízko ke Slunci, astronomy vzrušuje jako Řeky bohyně Afrodita. Ať se s kometou stane u Slunce cokoliv, bude to prudké, nepředvídatelné a sledované z celého světa online.

Kometa Lovejoy v roce 2011. Foto: Yuri Beletsky.Na výběr je hned několik scénářů, z nichž na pomyslných vahách každý další den vítězí jiná, a i největší znalci se ošívají slovy jako "pravděpodobně" nebo "nejspíš". V tuto chvíli se kometa ISON blíží pozvolna ke Slunci a za poslední asi dva měsíce je patrný výrazný útlum její kometární aktivity. To je důkaz, že je kometa ve vnitřní části (a u Slunce) poprvé, jde o tzv. Dynamickou kometu z Oortova oblaku. Pokles aktivity souvisí s vyčerpáním těkavých plynů na povrchu kometárního jádra, které nenabuzují produkci dalších plynů - ostatně podobně jako u komety PanSTARRS. Zatímco předchozí kometa se "zachránila" svým nadměrným prachovým složením a natáhla překrásný ohon, kometa ISON své patrně řekne až na konci listopadu při vražedné vzdálenosti od Slunce.

Pokles aktivity tedy neznamená nutně ztrátu optimismu, ačkoliv u komet je vždy částečně nasnadě. Kometa ISON má však pořád hodně otazníků, které třeba brát v úvahu a které jí nakonec o titul komety století právem nepřipraví. Jednak se ze současných měření ukazuje, že její jádro není na komety úplně malé. Odhady se pohybují mezi 0,5-4 km (což je sice velký rozptyl, ale jádra komet se měří opravdu těžko). Pokud uvážíme, že doposud největší kometární jádro měla kometa Hale-Bopp v roce 1997 (asi 40 km) a většina kometárních jader nedosahuje průměru přes 1 km, je ISON už docela macek. A druhý trumf si kometa schovává, pokud přežije průlet kolem Slunce - díky geometrii dráhy a jejímu přiblížení ke Slunci bude od počátku prosince objektem večerní i ranní oblohy (později pozorovatelná celou noc) a s opravdu dlouhým ohonem. Pochopitelně - při pozorování daleko (desítky kilometrů) od velkých měst, pokud možno též vysoko v horách.

Momentálně je klid před bouří, drtivou většinu podrobných informací získáme v podstatě až od poloviny listopadu. A pochopitelně, přežije-li kometa, na počátku prosince. Nicméně sledujte vývoj komety už nyní a o nic se nenechte přípravit. Informace najdete na stránkách Společnosti pro MeziPlanetární hmotu - ison.kommet.cz, nebo na webu České astronomické společnosti - www.astro.cz/komety2013.


[Akt. známka (jako ve škole): 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs