Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Úpičtí hvězdáři navštívili planetu ASTRAX

Vydáno dne 20. 07. 2013 (1666 přečtení)

Úpičtí hvězdáři navštívili planetu ASTRIX Tedy abychom byli úplně přesní, nikoliv samotnou planetu (ve vesmíru taková oběžnice ani neexistuje), ale dětský tábor v podhůří Orlických hor nedaleko Dlouhé Rzy. Jeho organizátoři z agentury Klíč v Trutnově si jméno takové planety vybrali jako hlavní motto dvoutýdenního pobytu, pořádaného pro děti z Trutnovska.

Pracovníci úpické hvězdárny tábor navštívili 16. července. Pro děti připravili dvě přednášky, kterým předcházelo odpolední pozorování slunečních skvrn a protuberancí dalekohledem pro sledování chromosféry. První přednáška Jiřího Korduláka, určená nejmladším dětem, byla doplněná promítáním filmů o kosmonautice. Jeden z nich odpověděl mimo jiné na otázky... большую сумму и купить шелковое постельное белье http://www.hrabal-nymburk.cz/index.php?stranka=aktuality-detail&detailid=40

A jaké otázky? - Jak si kosmonauté ve vesmíru čistí zuby? A jak si myjí ruce? Děti si na obrázcích prohlédly planety Sluneční soustavy a dozvěděly se také, jaké objekty na nočním nebi jsou vidět i pouhým okem, bez dalekohledu. Podvečerní přednáška Petra Horálka, určená starším účastníkům tábora, se týkala „meziplanetárního smetí“, tedy komet a „padajících hvězd“ – meteorů. A také prázdninových úkazů. Potlesk sklidilo závěrečné časosběrné video sestavené ze snímků oblohy, doplněné podmanivou hudbou.

Noční pozorování se po setmění uskutečnilo na kopci za táborem. Děti sice planetu Astrix nespatřily, zato se mohly seznámit s nejkrásnějšími objekty letní oblohy, například si v dalekohledu prohlédnout krátery a moře na Měsíci, dvojhvězdu Albireo v Labuti a Mizara s Alkorem ve Velké medvědici. Snad největší zájem vzbudil nádherný Saturnův prstenec a také samotná planeta Saturn, která se promítala jen kousíček od Měsíce. Pozorování noční oblohy zpestřilo také několik „padajících hvězd“ a přelety tří jasných družic, včetně jasného „Iridia“. Dětem se pozorování s výkladem nejspíš líbilo. Svědčí o tom i skutečnost, že někteří vytrvalci odcházeli z pozorovacího stanoviště až před půlnocí. Tak za rok na shledanou!

Podrobnou nabídku aktivit úpické hvězdárny určených pro děti a mládež o prázdninách i v průběhu školního roku naleznete na našem webu či v nedávném článku. Další informace rovněž na facebooku hvězdárny.

Text a foto: Jiří Kordulák.

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jiří Kordulák | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs