Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Úpická hvězdárna zve na unikátní Africké odpoledne

Vydáno dne 14. 07. 2013 (2367 přečtení)

Plakát k Africkému odpoledni. Foto: Hvězdárna v Úpici.V neděli 21. července 2013 se od 15 hodin na Hvězdárně v Úpici uskuteční unikátní program s názvem Africké odpoledne. V rámci tohoto odpoledne se odhalí fotografická výstava s africkou tématikou, uskuteční se přednáška o expedicích za zatměním Slunce do Afriky, proběhne pozorování oblohy a nebude chybět občerstvení. Ovšem hlavní bod programu se odehraje v exteriéru hvězdárny na postaveném pódiu, kde vystoupí světově uznávaná taneční skupina IYASA ze Zimbabwe.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici ze dne 14. července 2013.

Program Afrického odpoledne na úpické hvězdárně započne odhalením výstavy talentované české fotografky a cestovatelky Lenky Baratoux, žijící v současné době ve francouzském Toulouse. Původně vystudovaná geoložka (Univerzita Karlova v Praze a Université Claude Bernard v Lyonu) se od roku 2006 často vydává do terénu do africké Ghany či Nigeru, kde si čím dál více krom geologických nálezů dokumentuje i běžný život afrických dětí těchto končin. Mezi lety 2007 – 2011 tak vznikla série výstavních expozic „Afrikou očima geologa“, která sonduje každodenní radosti i starosti obyčejných Afričanů v jejich přirozeném prostředí. Jednu z výstav s minimalistickým názvem „… i taková je Afrika“ Lenka Baratoux ve spolupráci s Geologickým ústavem AV ČR, v. v. i. zapůjčila právě k příležitosti této akce na Hvězdárnu v Úpici.

Po odhalení výstavy a úvodním slovu její autorky přijde na řadu patrně nejvýznamnější bod programu – taneční vystoupení celosvětově uznávané a oceňované skupiny IYASA z afrického Zimbabwe. Skupina s tradicí od roku 1998 vystupuje ve složení osmi členů, 4 mužů a 4 žen, kteří pro svůj naprosto netradiční a ozbrojující tanečně-hudební styl byli za svá vystoupení již několikrát nominováni na světové soutěži „Nejlepší koncertní výkon“. IYASA je zkratkou pro Inkululeko Yabatsha School of Arts, což je rovněž název taneční školy v Zimbabwe, odkud umělci pochází. Strhující vystoupení nabízí v Evropě každoročně, když vyráží na světová turné, a nejednou již navštívili i Českou republiku. Vystoupení se uskuteční v exteriéru hvězdárny na vybudovaném pódiu.

Se závěrečným potleskem budou návštěvníci přizváni ke třetímu bodu programu, který připravil Marcel Bělík, ředitel úpické hvězdárny. Ten bude mít pro zájemce připravenou poutavou cestopisně-astronomickou přednášku na téma „4 africká zatmění“. V rámci své odborné činnosti se úpická hvězdárna již po tři desetiletí vydává na expedice za úplnými zatměními Slunce. V průběhu těchto expedic se pracovníci hvězdárny „černé Slunce“ vydali pozorovat na africký kontinent již čtyřikrát – do Angoly, Jihoafrické republiky, Egypta a Libye. Jaká dobrodružství zde zažili, se dozvíte na avizované přednášce.

V případě jasného počasí bude po přednášce následovat pozorování noční oblohy. Ta po 22. hodině, kdy se dostatečně setmí, nabízí zejména překrásnou planetu Saturn nízko nad jihozápadním obzorem, skoro úplňkový Měsíc posetý krátery nebo jasné barevné dvojhvězdy či hvězdokupy. Měsíc bude shodou okolností v průběhu pozdních hodin nejblíže k Zemi za celý červenec, v přízemí ve 22:22 letního středoevropského času ve vzdálenosti 358 401 km.

Program Afrického odpoledne na Hvězdárně v Úpici:

  • 15:00 – slavnostní odhalení fotografické výstavy „… i taková je Afrika“ s úvodním slovem její autorky Lenky Baratoux
  • 16:00 – taneční vystoupení africké skupiny IYASA (více o skupině na www.iyasa.net)
  • 20:00 – přednáška Marcela Bělíka, ředitele úpické hvězdárny, na téma „4 africká zatmění“
  • 22:00 – v případě jasného počasí pozorování noční oblohy dalekohledy v kopuli hvězdárny a v jejím exteriéru až do půlnoci

V průběhu odpoledne bude zajištěno občerstvení (pivo, limo, klobásy) a za jasného počasí rovněž pozorování Slunce na pozemku hvězdárny. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které jsou připraveny malé hry o ceny. Vstupné na akci je 80,- pro dospělé, 20,- pro děti do 15 let. Pro návštěvníky, kteří budou chtít dorazit pouze na večerní přednášku a pozorování noční oblohy, platí vstupné v ceně běžného tarifu (40,- dospělí; 20,- děti).

Partnery akce jsou Orange Catering (www.orangeorange.net), Tisk Ofset a.s., Úpice (www.tiskofset.cz), Východočeská pobočka České astronomické společnosti (cas.kopule.cz) a Sdružení pro podporu astronomických pozorování. Akce se uskuteční za finanční podpory města Úpice (www.upice.cz).

Více informací získáte na webových stránkách www.obsupice.cz, facebookových stránkách www.facebook.com/obsupice nebo přes email hvezdarna@obsupice.cz či telefonní spojení 499 882 289.

Tisková zpráva ke stažení:
[1] Formát DOC
[2] Formát PDF

Petr Horálek
Tiskový tajemník Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 477 646
Mail: horalek@obsupice.cz


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs