Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Děti nakreslily úpickou hvězdárnu a pak ji nechaly vybouchnout…

Vydáno dne 30. 06. 2013 (2203 přečtení)

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák....samozřejmě kontrolovaně...

V posledním červnovém víkendu se úpická hvězdárna proměnila v divoké tábořiště pro necelé tři desítky nadšených školáků, kteří to měli již za pár k vysněným letním prázdninám. No, za pár… vlastně tímto víkendem, Pozorovacím víkendem 2013, jim prázdniny oficiálně začaly. Počasí se k létu moc nepřiblížilo, ale komu by to vlastně vadilo. Když byl na programu kupříkladu lov balónku, řízený pád vaječného kosmonauta, spoustu pěkných výstřelů nebo – pochopitelně – pohled dalekohledem ke krásám nočního nebe. K tomu všemu nechyběly soutěže a mnoho pěkných přednášek pro malé vědátory…

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Pozorovací víkend 2013 započal v pátek 28. června přibližně po 17. hodině hromadným přísunem malých i větších, přičemž hlavní úlohou rodičovského doprovodu bylo správně postavit stany a ujistit se, že své ratolesti nechávají ve správných rukou. Krátce na to se mohlo z plna začít nabitým programem, který připravili pracovníci úpické hvězdárny. Ovšem už dvě hodiny předtím nás svěžím zájmem o vesmír překvapila mladá astronomka Natálka Vavřinová, která svým úctyhodně temperamentním chováním navodila nevídanou atmosféru.

Páteční večer patřil meteorům, planetám i vzdálenému vesmíru. Povídal Aleš Dvořáček a Láďa Křivský. I ruce těch nejmenších se překvapivě často tyčily v lese tázajících se nadšenců, věru nejvíc se dotazy týkaly toho, kdy bude večeře nebo či mohou jít na záchod. Hodné děti… Ale rovněž nesmírně pozorné a chytré, protože jejich deníky se už po prvním večeru začaly plnit krásnými kresbami k tématu, byť pojaté po svém. Rovněž informace z přednášky – pod hrozbou závěrečného testu – byly okamžitě na papíře. Odměnou ovšem stále neunaveným dětem byly asi 3 hodinky strávené u hlavního dalekohledu úpické hvězdárny. Všem se odkryl pohled na majestátné Saturnovy prstence, kropenatou hvězdokupu M13 v Herkulovi, Divokou kachnu zpodobněnou hvězdokupou ve Štítu či krátce po první sobotní hodině ranní i úchvatný a krátery posetý Měsíc v poslední čtvrti. Spát šli ti nejotrlejší až po druhé hodině ranní.

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Sobota 29. června všechny vrátila trošku blíž do okolí našeho světa. Na ranní ještě mraky neokupované obloze prosvěcovalo Slunce, jehož tvář jsme si promítli dalekohledem na papír. Dětem se pochopitelně ukázalo, jak by skončily jejich oči, kdyby se s nimi podívali do dalekohledu. Pak ovšem mraky nadobro schovaly Slunce a nastal čas na zájezd… Dvojí zájezd… Nejprve si každý vyzkoušel doslova na vlastní kůži skafandr a hned na to se všichni prostřednictvím dokumentárního filmu Petra Horálka vydali vlakem na strastiplnou cestu do ruského Novosibirsku, aby na dvě minuty spatřili nepopsatelný okamžik úplného zatmění Slunce. A vyplatilo se kvůli dvěma minutám cestovat přes 6000 kilometrů monotónní sibiřskou krajinou? Kdo neviděl, nepochopí…

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Po návratu z Ruska ovšem program zajistily samy děti. Mezi nimi Tomáš Balcar, který zde byl se svou sestrou Kristýnou. Tomášův bezedný sportovní um ohromil všechny účastníky i vedoucí, takže se brzy z louky hvězdárny stalo fotbalové hřiště, na němž si každý mohl neprorazitelného brankáře vyzkoušet vlastním kopem penalty. Mezitím se na lavičkách u hvězdárny potají ku(ch)tilo. David Wajsar, zdánlivě nenápadný mladík s hlubokou vášní pro vědeckou chemii připravil ostatním několik dýmovnic. Stačilo mu trochu dusičnanu draselného, pár svíček a další ingredience završené důmyslnou rozbuškou Davidovy vlastní výroby. Nechybělo vystřelení rakety. Tichá Ivča Pichová mezitím chystala překvapení, kterým k večeru vyrazila dech téměř každému pracovníkovi hvězdárny. Omyl… opravdu každému. Do svého skromného deníčku nakreslila s nevídanou přesností naší hvězdárnu a její portrét nám nechala ofotit. Nyní ho můžete vidět v úvodu článku.

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Odpolední blok nás trošku posunul nad zemskou tíži a díky panu Janu Sedláčkovi jsme se postupně dozvěděli, jak se ve vesmíru čistí zuby, kdy byla ve vesmíru první raketa nebo co kosmonauty opravdu na oběžné dráze Země baví. Za skutečně uvědomělé dotazy byla oceněna Jaromíra Zálišová, která by i v tomto útlém věku obstála na astronomické olympiádě. Na programu byl rovněž astronomický milionář, jehož soutěžící si mohli po vzoru známého soutěžního pořadu při stále těžších otázkách postupně „nahrabat“ skvostné ceny. Kupříkladu úchvatné pohlednice nebo umělé oko. Zvrácené? Nikoliv… inspirující. Právě oko je pro astronoma to nejdůležitější a je třeba vědět, jak vlastně vypadá a funguje.

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Po večeři pokračovalo putování vesmírem s panem Sedláčkem. Povídání o kosmu skončilo poněkud ponuře, neboť s jeho závěrem se i obloha rozhodla nám neukázat v sobotní noci žádné hvězdy. Nevadilo… na programu byly balónky, jejich vypouštění po naplnění héliem (jeden dokonce se vzkazem pro nálezce) a nevyhnuli jsme se ani válce s vodními balónky či jemným heliovým hláskům po nasátí obsahu nafouknutých balónku. Ovšem po setmění už balónky k radosti nestačily… Bylo tedy jasné, že večer, než se všichni vydají na kutě, bude patřit vizuálnímu zážitku na plátně. A tím se stal úchvatný pohled na bouřlivé Slunce z materiálů NASA. Ještě předtím Aleš Dvořáček velmi dlouze odpovídal na všetečné otázky okolo záhadného Saturnova prstence. Pochopitelně za neutuchajícím zájmem stála hlavně zmíněná Jarka Zálišová a Natálka Vavřinová, které mimochodem postavily v průběhu dne nejkrásnější loď pro vaječné kosmonauty…

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Mohlo by se zdát, že nabitá sobota už pomalu všechny odrovnala a neděle se v zásadě nemusela vůbec konat. Přesto právě neděle, poslední červnový den, děti vtáhla do maxima soutěživosti, neboť hned po budíčku a snídani se uspořádalo mistrovství v kontrolovaném pádu vaječných kosmonautů na vlastnoručně a důmyslně postavených pádových modulech. Kupodivu až na jeden tým se všem vajíčka uložená v malých kelímcích a zavěšená na padácích ruční výroby nikomu nerozbila. Děti si též napsali závěrečný test, který rozhodně nepatřil mezi nejlehčí. Přesto z plného počtu 45 bodů se i ti nejmenší vyšplhali nad úctyhodných 25. Ještě z předchozího dne se vítězem o nejkrásnější model rakety stalo volbou pana Sedláčka dílo Daniela Holmana.

Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.Z pozorovacího víkendu 2013. Foto: Jiří Kordulák.V té době už rovněž začali přicházet první rodiče, aby se podělili s dětmi o poslední bonbónek programu. Tím se – v kontrastu s podivně chladným červnovým počasím – stalo povídání Petra Horálka o Sluncem vypražené a všemožnými děsivými živočichy obývané Austrálii. Svět, který nám leží doslova pod nohama, tedy na opačné straně zeměkoule, má ovšem opravdu vyzývavou vlídnou tvář – nabízí úchvatný podvodní vesmír v Bariérově útesu, nezbedné klokany, temnou oblohu s Mléčnou dráhou a v listopadu minulého roku rovněž úplné zatmění Slunce.

Potemnělým Sluncem v závěrečném videu, které už jste na našich stránkách jednou viděli (ale pro zájem jej znovu uvádíme na konci článku), skončil Pozorovací víkend 2013. Děti si krátce před 12. odpolední sbalily stany, v nichž strávily chladné noci, a s nevídaným úsměvem na tváři se vzpomínkami v duši vyrazily v autech s rodiči na své dva měsíce krásného letního volna…

Všem účastníkům děkujeme a těšíme se i třeba dříve než za rok opět naviděnou…

Video: Krása v temnotě (na konci zatmění Slunce)

Akce se uskutečnila ve spolupráci se Sdružením pro podporu astronomických pozorovaní za finanční podpory Města Úpice


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs