Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Letadla jsou pryč, dětský den za humny...

Vydáno dne 03. 06. 2013 (2285 přečtení)

Pozorování na AP 2013. Foto: Kateřina Beranová.Během posledního víkendu se toho událo poměrně hodně. Hladina Úpy vystoupala k nepříjemné hranici, chytla rezavý nádech a v Jaroměři se neměřilo jaro, nýbrž proud divoké vody. Kdo zavítal do ZOO ve Dvoře Králové a hledal tam stánek hvězdárny, byl bohužel zklamán, neboť především kvůli těmto nepříjemnostem se nakonec účast na dětském dni v ZOO musela zrušit. Takže úspěch slavila úpická hvězdárna spolu s pardubickou hvězdárnou a Europe Direct Pardubice "jen" na 23. mezinárodní aviatické pouti ve městě perníku. Zdaleka jsme netušili, že i přes ten pekelný (či spíš chladně převlhlý) nečas neodláká fanoušky letecké techniky a že se jich tolik se zájmem ukáže i u hvězdárenského stánku plného zajímavých informací.

Mezinárodní aviatická pouť v Pardubicích má už pěknou řádku let svou zakořeněnou tradici a není divu, že i přes snad nejhorší počasí za poslední desetiletí ji navštívily tisíce lidí. Málokdo ovšem ví, že právě tento pardubický svátek aviatiky má hodně co dočinění s astronomií, zejména pak tou úpickou a pardubickou. Všechny cesty vedou do Říma, řekl by klasik. Ty naše cesty vedou do Pardubic do počátku 20. století...

Baron Artir Kraus. Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích.Za celým tím propletencem souvislostí stojí totiž v jádře všeho mimořádná osobnost barona Artura Krause. Pardubický mecenáš, astronom, průkopník a milovník veškerého pokroku je znám zejména v astronomické obci jako vášnivý hvězdář a popularizátor astronomie, pozorovatel Slunce a meteorologických jevů. V roce 1917 stál u zrodu České astronomické společnosti, která dnes s respektem patří mezi nejuznávanější české spolky. O pět let dříve, v roce 1912, založil v Pardubicích na dnešní Třídě Míru hvězdárnu, která se rychle stala oblíbenou mezi lidmi, protože baron si svůj koníček nenechal pro sebe a zval veřejnost na pozorování oblohy. Před 101 lety tak vznikla první lidová hvězdárna v českých zemích.

Blériot. Foto: AP Pardubice.Ovšem nebyla to jenom astronomie, co barona naplňovalo - byl majitelem prvních lyží v českých zemích, prvního motocyklu, uspořádal první tenisový turnaj v Pardubicích, účastnil se v Paříži prvního rozhlasového vysílání... A taky chtěl létat. To se mu po mnoha náročných pokusech nepodařilo. Ovšem když se zdánlivě odnikud objevilo jméno nějakého Jana Kašpara, který pro tehdejší sociálně-politické poměry nemohl uskutečnit první let se svým strojem Blériot do Chuchle, byl to právě Kraus, co zatahal za správné nitky, stal se tzv. letovým ředitelem Jana Kašpara a díky jeho významnému vlivu se slavný Kašparův let nakonec uskutečnil...

To bychom měli spojitost Krause, pardubické astronomie (a tamní hvězdárny, která se po Krausovi jmenuje) s Janem Kašparem a názvem aviatické pouti v Pardubicích. A co teda ta úpická hvězdárna? Věřte či ne, je tu stejně silné propojení. Když baron v roce 1930 zemřel, jeho hvězdárna v tehdejším domě u staré pošty se postupně rozkradla či rozprodala a po astronomii v Pardubicích se desítky let jen marně pátralo. Hlavním centrem astronomie v Čechách se pochopitelně stala Praha se svou Štefánikovou hvězdárnou. A právě sem byl dopraven Krausův dalekohled značky Mertz. Vybavení pražské hvězdárny se ovšem měnilo spolu s rozvojem i politickou situací, což po delším období vedlo k tomu, že Krausův dalekohled získal novou adresu. Hvězdárnu v Úpici. Takže když nyní zavítáte na naši hvězdárnu, právě ten dalekohled v hlavní kopuli, kterým koukáte na Slunce či planety, je ten samý, který před stoletím užíval skutečný Cimrman, průkopník a zakladatel myšlenky, že "astronomie by něměla zůstat v hlavách povolaných, neboť by pak neměla významu". A nevznikla by pak patrně Grygarova Okna vesmíru dokořán, desítky dalších lidových hvězdáren či tiskové zprávy o dění na obloze. Tedy určitě ano, ale pár let by to ještě trvalo.

Aviatická pouť v Pardubicích. Foto: Petr Horálek.Proto jsme rádi, že stánek hvězdáren a Europe Direct Pardubice na pardubickém letišti navštívilo na 500 zájemců, s nimiž jsme i přes silnou nepřízeň počasí zabředli na téma hvězářského řemesla i výjimečných úkazů na obloze. A rozhodně se těšíme zase příští rok naviděnou, snad tentokráte i s pohledy na tvář Slunce přes dalekohledy.

Na závěr připomínáme, že nejbližší víkend, v sobotu 8. června od 10 hodin proběhne již několikrát avizovaný dětský den na naší hvězdárně. Připraveny jsou soutěže o ceny, zajímavé pořady a jedno obří překvapení! Počasí, zdá se, bude po nějaké době opět parádní, tak se na vaši návštěvu velmi těšíme!


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs