Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Nespravedlivě opomíjený Měsíc - i on stojí za pozorování

Vydáno dne 16. 05. 2013 (4717 přečtení)

  V množství medializovaných jedinečných a vzácných nebeských úkazů se často ztrácí krása běžného. Prakticky každého bezoblačného dne lze totiž na obloze sledovat našeho pozoruhodného vesmírného souputníka - Měsíc. Kromě toho, že je díky svému jasu snadno pozorovatelný jako jeden z mála nebeských objektů i ze světelným zněčistěním zamořeného městského prostředí, díky své nevelké vzdálenosti od Země nabízí možnost pozorování různých detailů na svém povrchu. Dokonce i při pohledu neozbrojeným okem můžeme rozlišit základní struktury na měsíčním povrchu, použití dalekohledu pak nabídne překrásné divadlo i leckterému škarohlídovi.

   Navzdory rozšířenému mínění není nejlepší pohled na Měsíc v úplňku, samozřejmě s výjimkou situace, kdy se současně nachází v zemském stínu a nastane zatmění Měsíce. Nejkrásnější pohled je na dorůstající Měsíc do první čtvrti a poté na na ustupující Měsíc od poslední čtvrti - v té době dopadá sluneční světlo na měsíční povrch z pohledu pozemského pozorovatele pod velkým úhlem a proto lze na Měsíci pozorovat různě osvícené strany kráterů a pohoří nebo naopak stíny, které vrhají vyvýšená místa do okolní krajiny. Pozoruhodným úkazem pak bývá ostře osvícený vrcholek vystupující nad dosud neosvícenou část měsíčního povrchu.

   Zajímavý pohled je také na velmi mladý Měsíc (v našich podmínkách pozorovatelný v první půlce roku) nebo naopak na velmi starý Měsíc (naopak v druhé půlce roku). Pozorování uzounkého srpku takového Měsíce vznášejícího se nad obzorem poskytuje pozorovateli neobvyklý zážitek. Letos bude lze pozorovat starý Měsíc například 4. září nebo lépe 3. října těsně před východem Slunce

   O Měsíci je možné napsat mnoho odborného, mnoho zajímavého i něco záhadného, to však není smyslem tohoto krátkého článku. Pokud však po jeho přečtení zvedne čtenář oči k obloze a čas od času věnuje našemu souputníkovi pár chvil, bude autor článku rád. K prohlídce Měsíce jsou v k pozorování vhodných okamžicích k dispozici také dalekohledy naší Hvězdárny, kam je čtenář srdečně zván.

Na závěr opět několik snímků

MěsícFoto Richard Kotrba
Měsíc 15.5.2013
Mladý Měsíc
Starý Měsíc


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 19 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs