Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Jak kometa olízla galaxii

Vydáno dne 04. 04. 2013 (4119 přečtení)

Kometa a galaxie M31. Foto: Pavel Smilyk.Počasí se ne a ne umoudřit, takže ohlašované kometární randezvous komety PanSTARRS a galaxie M31 můžeme sledovat jen prostřednitvím internetu. Je to vážně škoda. Na druhou stranu - veškeré ty krásné obrázky vznikají zejména v místech s neskutečně čistým vzduchem (vysoko v horách nebo i za polárním kruhem), takže ty pohledy od nás pouhýma očima by určitě tak krásné nebyly. Tak jako tak je průběh nebeského přiblížení komety ke galaxii mimořádně spektakulárním pohledem a bude se na něj dlouze vzpomínat. Od konce týdne je "vějíř" (rozuměj neobvykle široký ohon) komety PanSTARRS pozorovatelný v podstatě po celou noc. Pochopitelně nejlepší je zvečera, kdy neruší Měsíc.

Kometa a galaxie M31. Foto: M.-P. Héden.Kometa se ke galaxii pozvolna přiblížila na nebi "odspod". Přesně to, co se očekávalo, také nastalo. Překrásný vějířovitý ohon doslova splynu či přešel v okraj galaxie, takže na některých snímcích není pořádně znát, kde je mezi objekty hranice. Kometa postupuje směrem k severozápadu, čili jakoby napravo nahoru od galaxie. Ještě dnes a zítra tak bude pohled na obě tělesa vzácně fotogenický. Jasnost obou objektů je podobná - okolo 3,5 magnitudy. To bohužel vylučuje jejich rande sledovat z měst. Mlhavé objekty s takovým jasem (a při tak malé výšce nad obzorem) se už zkrátka vytratí v jasu oblohy.

Kometa a galaxie M31. Foto: Brian Larmay.I když by se mohlo zdát, že jsou tělesa zhruba stejně veliká, rozhodně tomu tak není. Kometa je sice v tuto chvíli i se svým ohonem bezpodmínečně největším tělesem Sluneční soustavy (její jádro má sotva 1 km v průměru, ale viditelný ohon překračuje svou délou patnáctinásobek průměru Slunce). Přesto na rozměry galaxie nemá. Galaktický gigant je asi 70 miliardkrát větší (a pochopitelně - díky podobné úhlové velikosti - asi 70 miliardkrát dál od nás než kometa).

Kometa a galaxie M31. Foto: Michael Jäger.Kometa PanSTARRS a galaxie M31. Foto: Erkki Rauhala.Možná se zdá, že barva ohonu komety je stejná jako barva ramen galaxie, není tomu úplně tak. Prachové částice komety odráží jen sluneční světlo a na opravdu dobré obloze by tak měl ohon vyniknout ve žlutavě bělavých barvách. Podobnou barvu má třeba sluneční koróna, která svítí obdobným způsobem - rozptyluje sluneční záření (z fotosféry) na volných elektronech. Průměr elektronů je ovšem přeci jen o několik řádů menší než průměr nejmenších částic z ohonu komety, navíc jsou to částice zmrzlého prachu obalené ledem, takže princip rozptylu je trošku jiný. Ovšem barevně to vesměs ladí. Zatímco u ramen galaxie sledujeme barvy vzniklé směsicí světelných signálů od různých typů hvězd. Nejčastěji jsou to hvězdy o něco hmotnější jak Slunce, více oranžové, ovšem u samého okraje rovněž velmi mladé namodralé hvězdy např. v mladých ostrovech otevřených hvězdokup. Barvy galaktických ramen jsou proto spíše fialovo-modré, až k centru galaxie barvy přechází do žlutava a oranžova (tam se nachází hmotní rudí obři s velmi krátkým a bouřlivým životem).

Kometa a galaxie M31. Foto: Austin Taylor.Kometa se dál sune směrem z Andromedy do Cassiopeji, ovšem rychle slábne. Dalekohledem bude dobře pozorovatelná ještě asi dva měsíce. Od konce týdne na naší obloze nezapadá - je vidět po celou noc, nejlépe večer a časně ráno. Od asi 20. dubna začne rušit Měsíc, čili do té doby se vyplatí kometu stále vyhlížet. Byť se tedy už bez dalekohledu neobejdete...

Další snímky komety a galaxie můžete najít v průběžně aktualizované galerii na Spaceweather.com.[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs