Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Tak jsme včera otevřeli... s kometou

Vydáno dne 21. 03. 2013 (2462 přečtení)

Kometa Pan-STARRS 20. března 2013: Foto: Petr Horálek. Je radost povědět, že úpická hěvzdárna je po dvou měsících opět otevřena veřejnosti a dlouhodobá rekonstrukce ji učinila modernější, přijemnější a užitkovým potenciálem značně nabitější. Včera - ve středu 20. března 2013 - jsme slavnostně přivítali návštěvníky na prahu nově zrekonstruovaného sálu a ukázali jim rovněž i skvosty noční oblohy, než se zatáhlo a než přišel čas na poutavou přednášku Petra Scheiricha. A ačkoliv začalo astronomické jaro, jaro citelně pořád nedorazilo. Zato dorazila díra v mracích, která nám umožnila symbolicky završit celé to snažení vás po poslední dva měsíce informovat o kometárním dění na nebi. Ano - vy, co jste přišli, jste se mohli parádně kochat kometou Pan-STARRS.


Hvězdárnu jsme otevřeli ve velkém už před 19. hodinou, neboť nekteří z návštěvníků už netrpělivě čekali za bránou a rádi vstoupili na zasněženou zahradu. Nevadila jim ani ta blátivá cesta, hlavně že svítil Měsíc a obloha dala tušit, že se krom přednášky dočkáme i skvostů nočního nebe. Při pohledu na "odvrácenou tvář" dění - na tým zaměstnanců hvězdárny byla cítit příjemná nervozita a hlavně radost. Sál se totiž po rekonstrukci doslova těšil na své první návštěvníky, připravena byla poutavá přednáška Petra Scheiricha o planetkách (neuniklo vám, že objev planetky Úpice se odehrál přesně před 15 lety).

Ale ještě před tím vším už zaměstnanci netrpělivě vyhlíželi ručně i počítači nalezené pole soumrakem v té době ještě přesvětlené oblohy, na níž mělo pomalu ale jistě vynikat jadérko té tolik opěvované letošní jarní komety Pan-STARRS. A fakt kolem 18:40 se ta malá mrška začla zvýrazňovat v dalekohledu v kopuli i v nachystaném přístroji pro focení komety na střeše hvězdárny. Minuty šly rychle dál, kometa začla mít čím dál výraznější ohon (jak obloha v pozadí tmavla), kousek od jádra se v ohonu objevila hvězdička, nad chvostem pak další tři... no a do počátku přednášky v 19:30 jak podle hodin na věži ukázala ve všech přístrojích opravdu to nejlepší. A jak na zavolanou - s jejím západem se pak začala pomalu zatahovat i obloha...

Ale nebyla to zdaleka jen kometa, co jste mohli při slavnostním otevření spatřit. Na 16 panelech po celé hvězdárně jste mohli (a stále můžete) si prohlédnout unikátní výstavu vytvořenou Astronomickým ústavem AV ČR. Těch 16 panelů mapuje pestrý svět vesmíru tak, jak nám jej zprostředkovala Evropská jižní observatoř. Výstavu si budete moci prohlížet ještě několi týdnů... Stejně jako kometu. Takže se rozhodně ještě nejednou přijďte k nám na hvězdárnu podívat...

Zpracování snímku v úvodu: Snímek komety vznikl složeninou různých expozic (od 5 do 73 sekund). Snímky pořízeny přes Celestron 0,28 m (f10) s fotoaparátem Canon 6D, ISO 200. Při skládání byl kladen důraz na zvýraznění oblasti hlavy komety, u níž je i při pohledu malým dalekohledem patrný podvojný proud ohonu.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs