Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Zamilované komety měly rande

Vydáno dne 18. 02. 2013 (3421 přečtení)

Komety PanSTARRS a Lemmon ze 17. února 2013. Foto:  Justin T Dění na jižní obloze je i přes nedávné události v Rusku stále vysoce střežené. Pozorní čtenáři určitě vědí, že jde pochopitelně o dvojici komet, které se pomaličku prochází po jižním nebeském koberci, obě míří pomaličku na své dráze ke Slunci a taky na severní oblohu. Komety Lemmon a PanSTARRS se dostaly na hranici pozorovatelnosti pouhýma očima a obě mají co nabídnout. Zatímco první zmíněná má spíš jen výraznou hlavu a dlouhý iontový ohon - vypadá jako špendlík - značně více očekávaná PanSTARRS je zaprášená jak kominík. A to je dobře...

Obrázek v úvodu pořídil astronom Justin Tilbrook v noci ze 16. na 17. února 2013. K nepřehlédnutí je Malé Magellanovo mračno s kulovou hvězdokupou 47 Tuc. Najdete na něm i obě komety?


Pokud patříte mezi ty, kteří svorně přijali svátek zamilovaných v mrazivém únorovém termínu sv. Valentýna (ruku na srdce - 1. máj je lepší, ale vůbec nejlepší je láska celoroční), pak vězte, že i ty dvě komety si to pěkně načasovaly pro malou valentýnskou oslavu. Okolo 14. února se daly na jižní ranní obloze sledovat zejména fotograficky v plné kráse a nepříliš daleko na nebo od sebe.

Zatímco kometa Lemmon stále cestuje poblíž skvostů u jižního pólu, její konkurentka je o něco výš. Kometa Lemmon nedávno zaujala krásnou kompozicí při svém průletu kolem Malého Magellanova mračna a jeho majestátní kulovou hvězdokupou 47 Tuc. Na fotografiích má výraznou zelenavou hlavu, za čímž stojí záření uvolňovaných plynů včetně jedovatého kyanovodíku. Slaboučký výstřelkový ohon je patrný hlavně v dalekohledech, ale nebe na mnoha místech jižní zemské polokoule je doslova hvězdářskou nirvánou, takže i ten ocas komety není z tamních míst žádným obtížným doplňkem k zážitku.

A jak je to s nervy drásající kometou PanSTARRS? Ještě docela nedávno jsme vás informovali, že její nástup na scénu na severní obloze okolo 12. března nebude nijak valný, dokonce by mohl být výrazným zklamáním. No a to (díky bohu) už zase nejspíš neplatí. Kometa sice nebude žádnou mimořádně jasnou záležitostí a za březnových soumraků (později i za měsíčního svitu) se bude na obloze hledat ne zcela snadno. Přesto ale podle měření českých astronomů využívajících v Argentině dálkově ovládaný robotický dalekohled FRAM se zjasňování komety opět zrychlilo. Kometa by mohla dosáhnout přibližně druhé hvězdné velikosti a být tak viditelná očima jako hvězdy "Velkého vozu". Mimořádný podíl na celém zážitku by ovšem měl mít její ohon, který je ve větší míře tvořen prachovými částicemi, které značně více rozptylují sluneční svit, než je zář plynného ohonu. Výsledkem by tedy mohl být pohled na nefalšovaou vlasatici, jejíž krásu ukáže především pohled malým dalekohledem - třeba mysliveckým binokulárem.[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs