Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Zelená kometa na jižní obloze

Vydáno dne 30. 01. 2013 (3952 přečtení)

Kometa C/2012 F6 Lemmon 23. ledna 2013. Foto: John Drummond.Rok 2013, ač se o 13-ce smýšlí jako o nešťastném čísle, by podle všeho měl být mimořádně bohatým na výrazné komety. Důkazem je i tento snímek zelenavé komety C/2012 F6 Lemmon, která touto dobou křižuje jižní Mléčnou dráhu a pomalu se přibližuje ke Slunci. Snímek pořídil 23. ledna 2013 na Novém Zélandě astronom John Drummond. Kometa bude nejjasnější v březnu, kdy se rozvítí na jižní polokouli do jasu jen o něco menšího než hvězdy ve "Velkém vozu". Krásné divadlo tedy spatří zejména Australané, jiho-Američané či Afričané. V květnu se přeci jen ukáže i na severní obloze, při svém slábnutí se octne na ranním nebi. Netřeba ale zoufat, další dvě komety se chystají okořenit dění na severním nebi.

Kometu objevil poměrně zkušený americký astronom A. Gibbs, který ji našel na několika snímcí tusconské observatoře na Mt. Lemmon na konci března minulého roku. Kometa se rychle setkala se zájmem ostatních pozorovatelů, kteří objev potvrdili, a na základě jejich pozorování se spočetla dráha tělesa. Ukázalo se, že jde o dlouhoperiodickou kometu s nesmírně protáhlou eliptickou dráhu, po níž se kometa vrací ke Slunci každých přibližně 11 000 let. Její letošní návrat není nikterak příznivý, přesto však vlídný pro pozorovatele zejména na jižní polokouli. Nejjasnější bude kometa v březnu tohoto roku, kdy se bude dát poměrně dobře pozorovat už jen "kousek" na jih od rovníku. Pokud tedy za dva měsíce budete zcela náhodou na dovolené třeba někde v Indonésii, Argentině, Austrálii, Novém Zélandě nebo Africe, spatříte malou vlasatici v podstatě po celou noc. Ve Sředomoří nebo v severských afrických státech (Egypt, Tunisko) bude dobře viditelná hlavně v dubnu.

U nás se na počátku května "vyhoupne" zpoza jihovýchodního obzoru v ranních hodinách před východem Slunce. Najdeme ji v souhvězdí Ryb, resp. Pegase. Tehdy už bude patrně na hranici viditelnosti pouhýma očima.

A proč je kometa na obrázku zelená? Jak se ledoprachové kometární jádro přibližuje pozvolna ke Slunci, má tendenci se při zvyšující se sluneční radiaci pomaličku zahřívat a vytěsnávat ze sebe těkavé látky. Mezi nimi je i jedovatá molekula kyanového iontu CN nebo molekula uhlíku C2. Tyto dvě látky ve slabé atmosféře kolem kometárního jádra (v tzv. komě) září zelenavě při nabuzení slunečním zářením v prostředí vesmírného vakua. Není to nic neobvyklého, dokonce ve výjimečných případech opravdu jasných vlasatic s výraznou hlavou je zelenavé zabarvení tušitelné už při pohledu na komu komet dalekohledem.

A kde je chvost? Tak tady musíme zklamat všechny zastánce myšlenky, že kometa musí mít zásadně chvost, jinak není kometou. Ohon u komet vzniká paradoxně nepříliš často, resp. až při dosažení určitých podmínek. Tou nejzádadnější podmínkou je pak vzdálenost komety od Slunce a rovněž natočení chvostů vůči Zemi. Často se setkáváme s názorem, že chvost má kometa vždycky. Není tomu tak. Chvost je až druhá fáze aktivity kometárního jádra při přibližování se ke Slunci. Zpravidla se nejprve objeví kometa jen jako rozmazaný flíček, v některých případech mírně kapkovitě protažený ve směru od Slunce. Teprve pak se v protažení ukáže jakýsi proud jasnějších výtrysků, což jsou zárodky prachového chvostu. Až při velkém přiblížení komety ke Slunci je dopad slunečního záření na aktivitu těkavých látek tak silný, že se kometa na svém povrchu doslova drolí, uvolňuje prachové či prachoplynné částice, nedokáže je udržet ve svém gravitačním zajetí a směrem od Slunce natáhne ohon. I ohonů je pak několik druhů, ale to už je na jiné vyprávění...[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs