Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Chcete vidět na vlastní oči asteroid? Přijďte v pondělí na hvězdárnu

Vydáno dne 14. 01. 2013 (1880 přečtení)

   Večerní obloha nám neustále má co nabídnout. Kromě zmiňovaného Jupiteru je to i dorůstající Měsíc nebo krásné objekty zimního vzdáleného nebe. Mezi ně patří například skvosty v souhvězdí Orion nebo jasné hvězdokupy v Býku, Blížencích a Vozce. V pondělí 21. ledna večer se ovšem dočkáme mimořádné příležitosti pro pozorování. Měsíc se vloudí do souhvězdí Býka nedaleko planety Jupiter. K výčtu objektů viditelných při této příležitosti se navíc dostanou hned dva asteroidy pozorovatelné už malým dalekohledem - Vesta a Ceres.


Vesta a Ceres jsou největšími asteroidy obíhajícími v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. Patřily do série prvních ne-planetárních objevů, které zejména na konci 19. a počátku 20. století zamotaly hlavu astronomům, kteří se snažili definitivně spočítat všechny planety. Jakmile se k objevům přidaly další planetky - Juno či Pallas, měla záhy Sluneční soustava nad 10 planet a počet rostl. Přítrž tomu učinila až Mezinárodní astronomická unie. V současnu je známo nad 500 tisíc planetek, Ceres spolu s Vestou ovšem patří k těm největším a nejsnáze pozorovatelným.

Obě planetky najdeme nyní v souhvězdí Býka, daleko mimo světelné znečištění jsou na hranici viditelnosti pouhýma očima. Na úpické hvězdárně se ovšem nemusíme tímto trápit, protože nám spolehlivě pomohou dalekohledy. Planetky jsou ovšem takřka až na konci výčtu skutečně fotogenických objektů, které budeme moci v pondělí 21. ledna 2013 mezi 18. a 20. hodinou pozorovat. Díky poměrně neobvyklému seskupení Měsíce ve fázi dva dny po první čtvrti a Jupiteru nedaleko Hyád a Plejád budeme moci za jasného počasí opravdu na co se koukat. Proto neváhejte a přijďte úpickou hvězdárnu navštívit!

Organizační poznámka: od 22. ledna do 20. března 2013 bude hvězdárna z rekonstrukčních důvodů veřejnosti uzavřena (budeme vás ještě informovat v samostatném článku). Na toto pozorování se ovšem uzavírka nevztahuje a rovněž vás budeme informovat o dalších akcích, které se v průběhu těchto dvou měsíců i přes omezený provoz hvězdárny uskuteční.


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs