Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Akce během Světového kosmického týdne na úpické hvězdárně

Vydáno dne 01. 10. 2012 (1863 přečtení)

   V týdnu od 4. do 10. října 2012 se uskuteční již počtrnácté celosvětové oslavy kosmonautiky a dobývání vesmíru "Světový kosmický týden". Tentokrát je věnován dvěma významným událostem kosmonautiky: vypuštění první umělé družice Sputnik 1 (4.10.1957) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10.10.1967).


   Na Hvězdárně v Úpici se během tohoto týdne budete moci zúčastnit hned dvou přednášek. V pátek 5.10. bude Pavel Konečný (ÚDIF – Úžasné divadlo fyziky) povídat na téma “SEN ČLOVĚKA O LÉTÁNÍ Z POHLEDU FYZIKA aneb od aerostatického vztlaku k reaktivnímu pohonu“. Začátek v 17 hodin v přednáškovém sále hvězdárny.

, Ve středu 10.10. v 18 hodin začne přednáška Pavla Toufara „OD MARSU KOLEM ZEMĚ A NA MĚSÍC, A PAK ZPÁTKY NA MARS“. I ta se uskuteční v sále hvězdárny.

   I když je kosmonautické téma patrno již z názvu přednášek, přeci jen je ještě alespoň stručně přiblížíme. Anotace té první o létání z pohledu fyzika zní takto: „Člověk není přírodou uzpůsoben k létání. K řízenému létání musel objevit způsob, jak se opřít o něco tak řídkého, jako je vzduch, a jak pomocí toho překonat tíhovou sílu. To není všechno, musel objevit spoustu dalších věcí, aby se nejen vznesl, ale letěl tam, kam chce a také přistál. Vznikl tak obor letectví, kde doslova platí, že metodou pokus omyl se daleko nedojde, tedy v případě letectví vlastně nedoletí, a kde znalost fyzikální podstaty toho, co se při letu děje, je podmínkou úspěchu a pokroku. V přednášce jsou pomocí pokusů ilustrovány základní fyzikální jevy, které umožňují létání jako takové. Přednáška se také zabývá historickými milníky letectví.“

   Přednáška o cestě na Mars nahlédne do zákulisí letů nejen k této rudé planetě, podíváme se i na cesty na Měsíc, na misi Apolla 11 a osudy jejích účastníků. Vše bude prošpikováno perličkami a zákulisními zprávami, které se jinde nedozvíte.


Na obě přednášky jste všichni srdečně zváni.


OBĚ AKCE JSOU POŘÁDÁNY ZA FINANČNÍHO PŘISPĚNÍ MĚSTA ÚPICE A KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs