Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Další „jasná" kometa na naší obloze, tentokrát na snímku Zdenka Bardona

Vydáno dne 01. 07. 2011 (6818 přečtení)

  Na podzim tohoto roku nás navštíví opět další kometa. Nebude to však návštěva nečekaná. Víme o ní již od 13. srpna roku 2009, kdy ji na známé australské observatoři „Siding Spring Observatory“ objevil astronom G. J. Garradd. Tehdy měla 17. hvězdnou velikost a byla tak skryta nejen našim očím, ale i všem menším dalekohledům. Nyní se však na své dlouhoperiodické dráze rychle blíží ke Slunci a stále více a více se zjasňuje. Přísluním, tedy místem na své dráze Slunci nejbližším, projde 23. prosince 2011. I když pravděpodobně nepřesáhne magickou hranici viditelnosti pouhým okem, možná se alespoň pro majitele dalekohledů stane tou krásnou a tajemnou „hvězdou betlémskou".


  V každém případě je pod dohledem profesionální i amatérské astronomické komunity. Jedním z příkladů může být i snímek spolupracovníka úpické hvězdárny, člena Východočeské pobočky České astronomické společnosti a pamětníka letních astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici Zdenka Bardona.
  Svůj snímek pořídil 29.06.2011 v 23:55UT zcela automaticky robotickou observatoří s dalekohledem FSQ-106ED a CCD kamerou ST-10XMEI. Výsledný obrázek je součtem deseti dílčích pětiminutových snímků. Kometa se nám zde předvádí se dvěma ohony, přímým plazmovým a poněkud odkloněným ohonem prachovým. Hvězdy jsou zobrazeny jako čárky díky vlastnímu pohybu komety po obloze vůči mnohem vzdálenějšímu hvězdnému pozadí.
  K tomuto snímku si dovolíme připojit ještě jeden, sice esteticky méně reprezentativní, ovšem astrofotograficky ilustrativní obrázek. Ukazuje nám, kterak astronomický software pomáhá eliminovat technická omezení zobrazovacích zařízení, tedy v tomto případě digitální CCD kamery. Díky předem definovanému posunu dalekohledu mezi jednotlivými expozicemi je každý dílčí obrázek exponován na jiné místo matice CCD detektoru. Po konečném složení výsledného obrázku jsou tak eliminovány ty části obrazu, která by jinak byly narušeny strukturou detektoru.
  S kometou se jistě nesetkáváme naposledy. Jakmile ji budete moci hezky spatřit na vlastní oči, byť třeba skrze dalekohledy úpické hvězdárny, určitě se Vám ozveme. Sledujte tedy naše webové stránky, kde se postupně dozvíte více.

[Akt. známka (jako ve škole): 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs