Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2008

* Zatmění Slunce 1.8.2008 v Královédvorské ZOO

Vydáno dne 03. 08. 2008 (9968 přečtení)

Prvního srpnového dne jsme byli svědky zajímavého nebeského úkazu, kdy Měsíc v novu na obloze částečně zakryl sluneční disk. Zatímco v úzkém zemském pásu vedoucím z Grónska přes Rusko do Mongolska a Číny se pozorovatelé mohli těšit ze zatmění úplného, v našich krajích bylo možné tento jev spatřit v podobě zatmění částečného. Počasí navzdory nepříznivé předpovědi nám ukázalo svoji polojasnou tvář a tak i my jsme měli možnost pokochat se tímto neobyčejným úkazem.






Tak jako při většině podobně zajímavých úkazů se rozjely malé skupinky pracovníků úpické hvězdárny a členů Astronomické společnosti po širokém okolí aby s pomocí vhodné techniky zprostředkovaly tento zážitek co nejširší veřejnosti. Návštěvníci ZOO ve Dvoře Králové nad Labem tak měli v dopoledních hodinách možnost sledovat celý průběh zatmění pomocí malého refraktoru opatřeného slunečním filtrem a také speciálním slunečním přístrojem Coronado v H-alfa čáře.


Přestože v dnešní uspěchané době se na podobné věci příliš ohled nebere, uvědomte si, o jakou zcela speciální a nepravděpodobnou konstelaci nebeských těles v tomto případě (tedy v případě úplného zatmění Slunce) jde. Na skutečnosti, že se Země, Měsíc a Slunce občas dostanou do jedné přímky zase nic tak neobvyklého není ovšem fakt, že Měsíc má přes nesouměřitelnost skutečných průměrů na obloze prakticky stejný úhlový průměr jako Slunce a je schopen jej tedy zakrýt prakticky úplně přesně již cosi téměř "nadpřirozeného" je. Díky této neuvěřitelné situaci jsme nyní v našem věku schopni sledovat několik typů slunečních zatmění ať již jde o vědecky nejvyhledávanější (a dnes více méně jediné "užitečné") zatmění úplné (Měsíc má v okamžiku zatmění na obloze stejný nebo mírně větší úhlový průměr než Slunce), zatmění prstencové (Měsíc je právě "maličko" dále od Země a při přechodu jeho disku přes ten sluneční zůstane kolem Měsíce sluneční prstýnek), Zatmění hybridní kdy na některých místech se zatmění jeví jako prstencové a na některých jako úplné nabo zatmění částečné Východ zatmělého Slunce 31.5.2003 které lze pozorovat při výše zmíněných případech mimo pás totality a nebo v případě kdy střed měsíčního disku nepřechází dostatečně blízko středu disku Slunečního.


Nejbližší další zatmění Slunce viditelné z našeho území proběhne 4. ledna 2011 bezprostředně po východu Slunce (a z některých pozorovatelských stanovišť vyjde dokonce již částečně zakryté). Podobný úkaz proběhl také poměrně nedávno a to 31.května 2003 a pochází z něho následující obrázek, který vznikl složením několika ještě klasických snímků na počátku éry digitální fotografie. Autory jednotlivých snímků tohoto zatmění jsou Richard Kotrba a Pavel Uhrin.


Nejbližší úplné zatmění Slunce viditelné z části našeho území proběhne 7.října 2135, obyvatelé Prahy si však budou muset na podobný úkaz počkat dokonce do 20.dubna 2433 . Hvězdárna v Úpici Vás samozřejmě srdečně zve na pozorování obou těchto úchvatných úkazů, neb se v obou případech nachází v pásu totality.


Obě mapky vznikly díky kalkulátoru z druhého odkazu níže.


Zájemce o hlubší informace o minulých, současných a budoucích zatměních nalezne bližší informace zde.

Famózní kalkulátor zatmění do roku 3.000 včetně návaznosti na google earth naleznete zde

[Akt. známka (jako ve škole): 3,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs