Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2007

* Litomyšl po setmění

Vydáno dne 14. 11. 2007 (6784 přečtení)

Dne 13. března 2007 po setmění náhle potemněla světla v okolí litomyšlského zámku a jeho druhé nádvoří se ponořilo do téměř naprosté tmy. A nebylo to náhodou. Sešli se zde totiž astronomové úpické hvězdárny spolu s obyvateli města Litomyšl a okolí, aby si nerušeni městským osvětlením prohlédli krásy noční oblohy. Nebylo to sice poprvé, kdy do krásného zámeckého areálu úpičtí hvězdáři zavítali, avšak tentokrát zahájili čtyřdílný cyklus pozorování a astronomických přednášek věnovaný čtyřem ročním obdobím. Hned první pozorovací večer, věnovaný jarní obloze, nás obloha obdařila jasným výhledem do hlubin vesmíru. Ani mráček nezastínil mihotavý třpyt vzdálených hvězd, planeta Saturn nám ukázala magickou krásu svých prstenců a ani ostatní zajímavé objekty noční oblohy neunikly pátravému pohledu stovky obdivovatelů vesmíru.

Úplně jinak se k nám zachovalo léto a podzim. Místo jasné oblohy nám příroda přichystala těžké mraky a déšť. I když nám tak byl odepřen pohled do čoček dalekohledů, vypomohla moderní technika. Od fotografií malými přístroji, nahrazujícími pohled pouhým okem až po snímky z největších pozemských i kosmických teleskopů jsme si alespoň trochu přiblížili objekty, které bychom na nebi mohli sledovat za jasného počasí.
Dne 13. listopadu, tedy po osmi měsících se uskutečnilo poslední „pozorování“ oblohy, tentokrát té zimní. I když nám obloha připravila podívanou na nebývale jasnou kometu, na galaxii v souhvězdí Andromedy i na plynnou mlhovinu v Orionu, zemská atmosféra opět trucovala a všechny tyto krásy nám skryla za těžké mraky. A tak opět nezbylo než využít počítačové techniky a podívat se na oblohu skrze čočky projektoru. Po krátkém úvodu věnovaném objektům nad našimi hlavami následovala stěžejní přednáška Richarda Kotrby z Výcho-dočeské pobočky České astronomické společnosti o zajímavých astronomických úkazech, které nás čekají v roce 2008. Dozvěděli jsme se mnoho o dění nejen na obloze, ale i na Zemi. Vždyť málokdo si možná uvědomí, že v tom následujícím roce bude mít po čtyřech letech nepřestupných roků konečně svátek i Horymír, že to bude již 30 let od okamžiku, kdy se z oběžné dráhy ozvala poprvé a naposledy čeština, že před 40 lety zemřel Gagarin a že za 4 miliardy let se naše Galaxie srazí právě s tou galaxií z Andromedy, kterou jsme chtěli pozorovat. Dozvěděli jsme se však mnohem více. Kdy a kde se máme podívat na oblohu, aby nám z ní během dne alespoň na chvilku zmizelo Slunce, nebo během noci zmizel Měsíc, kdy máme v záplavě hvězdných lampiček hledat mlhavý obláček komety i kdy máme po vzoru muslimů hledat na večerní obloze tenký srpek nového měsíce.
Rok 2007 pomalu končí a v případě našich zámeckých pozorování oblohy vede příroda 3 ku 1. Blíží se však rok 2008, delší navíc o ten jeden přestupný den, a na té naší obloze se stále bude odehrávat to krásné třpytivé divadlo. Doufejme, že k nám bude příroda trochu štědřejší a umožní nám nahlédnout do vesmírných hlubin trochu častěji. Připravili jsme si na ni navíc další dalekohledy, které nám umožní sledovat krásy nejen noční oblohy, ale poodhalit i denní tajemství naší nejbližší hvězdy, životodárného Slunce.
Další podrobnější informace o připravovaných astronomických akcích v městě Litomyšl, proslaveného takovými astronomickými jmény jako Kopal či Kautsch, můžete nalézt na internetových stránkách města , případně na stránkách Hvězdárny v Úpici.

Dáno v Úpici, 3 dny po Svatém Martinu l.p. 2007 v hodině duchů

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Josef Rumler | Počet komentářů: 62 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs