Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 317 nalezených)

|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-300|300-317|


Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium- díl 6 - použití okulárových zobrazení a jejich nastavení
(redakce, Informace, 27.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na váš domácí počítač. V tomto (šestém) dílu si povíme o tom, jak do simulace zahrnout pomocí nástroje "Okulárová zobrazení" použití vašeho konkrétního dalekohledu a konkrétních okulárů.

Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium- díl 5 - import konkrétních komet a planetek
(redakce, Informace, 20.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na váš domácí počítač. V tomto (pátém) dílu si povíme o importu konkrétních komet a planetek do uvedeného programu, jednak nově objevovaných, jednak těch, které Stellarium ve své výchozí podobě v sobě nemá zahrnuté.

Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium - díl 4 - změny výchozího nastavení programu, úpravy dolní lišty, zásuvné moduly
(redakce, Informace, 14.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na váš domácí počítač. V tomto (čtvrtém) dílu si povíme o uživatelských změnách výchozího nastavení programu, úpravách dolní lišty a zásuvných modulech, příklady nám ukáží třeba to, jak si přidat do zobrazené simulace hranice souhvězdí nebo jak měřit v zobrazeném zorném poli úhlové vzdálenosti.

Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium - díl 3 - zorné pole, vyhledávání, centrování, vlivy atmosféry, screenshoty
(redakce, Informace, 09.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na váš domácí počítač. V tomto (třetím) dílu seriálu si povíme o zorném poli, nalezení a přiblížení jednotlivých typů objektů, jejich umístění do středu obrazovky, vlivu atmosféry a screenshotech.

Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium - díl 2 - dřívější a budoucí obloha, zobrazení ekliptiky, pohledy z jiných planet
(redakce, Informace, 05.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na vás domácí počítač. V tomto (druhém) dílu seriálu si ukážeme, jak si zobrazit oblohu pro konkrétní datum v minulosti (pokud si chcete jednoduše dohledat, co jste to vlastně na obloze viděli) či budoucnosti (pokud si chcete jednoduše naplánovat, co, kde a v kolik hodin budete moci teprve pozorovat).

Simulační počítačový program pro zobrazení objektů oblohy Stellarium - díl 1 - instalace, nastavení místa a času, základní funkce, noční mód
(redakce, Informace, 01.01.2021)
Stellarium je simulační software umožňující vytvořit náhled na denní či noční oblohu pro libovolné místo na Zemi a to jak pro aktuální okamžik, tak pro skoro libovolný den a hodinu v minulosti i buducnosti. V seriálu určeném pro astronomické začátečníky si postupně představíme základní funkce tohoto softwaru, přičemž se soustředíme na verzi, kterou si můžete zdarma nainstalovat na vás domácí počítač. V tomto (prvním) dílu si povíme něco o instalaci, nastavení pozorovacího místa a představíme si základní ovládací prvky.

Slunce nejblíže Zemi 2. ledna 2021
(Marcel Bělík, Informace, 30.12.2020)
Již Johanes Kepler díky přesným pozorováním poloh planet Tychona Brahe a svému matematickému géniu uźjistil, že se planety, mimo jiné, pohybují kolem Slunce po drahách ve tvaru elipsy. To byl první ze tří Keplerových zákonů. Vlastně asi jediný, u kterého se obejdeme víceméně bez matematického zápisu. Byť ani ty zbývající dva nejsou složité. Ovšem, tento zdánlivě jednoduchý postulát umožnil vlastně vývoj celé nebeské mechaniky na velmi dlohou dobu. Zní opravdu jednoduše: "Planety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách v jejichž jednom společném ohnisku je Slunce". A právě blízko tohoto ohniska, ve vzdálenosti pouhých 147 093 162 km od Slunce, se bude nacházet 2. ledna v 15 hodin našeho času nacházet Slunce. Blíže bude až v roce 3. ledna 2032. V červenci 2021, když bude v tzv. odsluní, bude ve vzdálenosti 152 100 533 km od Slunce.

Kvadrantidy 2020
(Marcel Bělík, Informace, 29.12.2020)
Meteorický roj Kvadrantid se k nám nezadržitelně blíží. Nebo spíše my k němu. 3. ledna odpoledne bude Země prolétat nejhustšími částmi prachových částic, které se postupně po tisíce let uvolňují z Halleyovy komety. Toho dne večer také budeme mít nejlepší možnost jejich pozorování. Radiant, tedy oblast ze které meteory vylétají, bude sice nízko nad severním obzorem, později však bude pozorování rušit Měsíc, který bude ve fázi 4 dny po úplňku.


(Marcel Bělík, Informace, 14.12.2020)
Vzhledem ke skutečnosti, že se množí Vaše dotazy ohledně pozorování zajímavé konjunkce Jupitera se Saturnem večer 21.12., uveřejňujeme následující informaci:

Bohužel nám pravidla epidemiologické situace neumožnují realizovat realná pozorovaní dalekohledy úpické hvězdárny. Jedna se jednak o počty lidí, kteří mohou být současně v kopuli, jednak zejména v kontaktu oblasti očí s optickými částmi teleskopu, které není ovšem mozno dezinfikovat. Proto bohužel nejsme schopni pozorování tohoto zajímavého jevu na hvězdarně pro návstěvníky realizovat. K jeho pozorování Vám však pomůže i malý dalekohled, triedr či v krajním případě i divadelní kukátko, které umiřní pozorování obou planet i s Jupiterovými měsíci i mimo hvězdárnu. Moc nás to mrzí, ale doufáme ve Vaše pochopení.

(Zatím) poslední virtuální astronomický kroužek
(Marcel Bělík, Informace, 10.12.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Planetární stezky v České republice a podobné výletní cíle
(redakce, Informace, 04.12.2020)
Udělali jste si v době zákazu volného pohybu osob nějaký výlet za astronomií? Hvězdárny, bohužel, poslední dobou byly a mnohé ještě nějakou dobu budou uzavřené. Ale i tak je možné se "potkat" s astronomií. Naše vlast totiž nabízí hned několik planetárních stezek.



Virtuální astronomický kroužek - 5 / 2. serie
(Marcel Bělík, Informace, 01.12.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Rozhlasový rozhovor s ředitelem úpické hvězdárny Marcelem Bělíkem k Noci vědců 2020
(redakce, Informace, 28.11.2020)
Jak bylo v předchozích příspěvcích uvedeno, hvězdárna v Úpici se zapojila do letošní Noci vědců. V pátek 27. listopadu již v ranních zprávách jste si mohli poslechnout reportérku Českého rozhlasu Janu Házovou, která si o aktivitách připravených pro tuto příležitost povídala s ředitelem úpické hvězdárny Marcelem Bělíkem. A protože letošní Noc vědců měla podtitul Člověk a robot, tématem odvysílaného rozhovoru byl náš robotizovaný sluneční dalekohled. Záznam dvouminutového rozhovoru si můžete přehrát zde

Noc vědců na Hvězdárně v Úpici 27. listopadu 2020
(Marcel Bělík, Informace, 26.11.2020)

Jako každý rok jsme Vás na tento pátek 27.11. chtěli pozvat k nám na hvezdárnu na Noc vědců. Vzhledem k epidemiologickým uzavřením Vás nemůžeme uvítat přímo u nás, ale pokusíme se Vám program alespoň částečně převést do virtuálního prostoru. Sledujte tedy v pátek, již od 10 hodin FB úpické hvězdárny, kde bude program v různých intervalech probíhat až do 21:30. Program připravujeme ve spolupráci s Českou astronomickou společností a Noci vědců (www.nocvedcu.cz).

Virtuální astronomický kroužek - 5 / 2. serie
(Marcel Bělík, Informace, 24.11.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Když odchází velký astronom ....
(Marcel Bělík, Informace, 19.11.2020)
Když odchází velký astronom, tak to jistě poznáte. Ovšem, když téměř před chvílí odešel astronom Martin Lehký, všechna znamení jsme zanedbali, přehlédli je a nevěřili jim. Vždyť, to přeci není, tedy nebylo, možné. Vždyť mu bylo pouhých 48 let.
A přeci je to tak, Martin nám již neporadí kdy a kde nalézt nějakou, třeba i málo známou galaxii, kdy nejlépe pozorovat hezkou kometu, byť i slabou, a kdy bude jasno. Dokonce ho již po ránu nepotkáme na cestě z hvězdářské kopule. Ne že bychom nechtěli a on nechtěl, je to jinak. Již je na své cestě ke své planetce Lehký.

Virtuální astronomický kroužek - 4 / 2. serie
(Marcel Bělík, Informace, 17.11.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Virtuální astronomický kroužek - 3 / 2. serie
(Marcel Bělík, Informace, 10.11.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Velký či malý Měsíc
(Marcel Bělík, Informace, 05.11.2020)
Obraz Měsíce na obloze je nedílnou součástí naší představy o nočním nebi. Astrofotografové jej proklínají, jiní astronomové čekají s okem přitisknutým k okuláru dalekohledu na krátery objevující se ve slunečním světle postupujícímu u měsíčního terminátoru. Zamilovaní si šeptají Máchovy verše z Máje "Ouplné lůny krásná tvář – tak bledě jasná, jasně bledá, ...". V každém případě nám zejména úplněk, jinak nepříliš prokreslený díky "en face" nemodelujícímu osvětlení, přináší zajímavé otázky. Je stále stejný, stejně velký, stejně jasný? Na fotografické měsíční kompozici Zdenka Bardona, jejíž vytvoření zabralo vlastně celý kalendářní rok, se na tyto otazníky podíváme podrobněji.


(Marcel Bělík, Informace, 03.11.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Virtuální astronomický kroužek - 1 / 2. serie
(Marcel Bělík, Informace, 27.10.2020)


    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Vzácné nebeské divadlo nad Josefovem i v EPOD
(Marcel Bělík, Informace, 22.10.2020)
V úterní odpoledne 6. října byl obyčejný podzimní a již téměř klasicky zamračený den. Těžká oblaka zakrývala oblohu a déšť byl na spadnutí. Náhle a naprosto nečekaně se nad severovýchodním obzorem rozzářila neuvěřitelně krásná plná duha. Klenula se nad městem Jaroměř a autorovým rodným Josefovem. Ovšem nebyla to jen tak obyčejná duha. Byla fantasticky barevně sytá, a hlavně ji jako vějíř protínaly anti-krepuskulární paprsky. To všechno dohromady je raritní atmosférický jev za který je zodpovědné Slunce a otvory v mracích. Celý děj však neměl dlouhého trvání. Vše proběhlo v řádech minut, ale jak se opět potvrdilo, tak být ve správný čas na správném místě, je podstata úspěchu. O unikátnosti zachyceného jevu svědčí mimo jiné i fakt, že prestižní americký portál Earth Science Picture of the Day (EPOD) tuto fotografii ocenil jako snímek dne. Více na stránce EPOD


(Marcel Bělík, Informace, 22.10.2020)
Vážení příznivci naší hvězdárny. Vzhledem k faktu, že vláda České republiky s účinností ode dne 22. října 2020 od 06:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hod. upřesnila omezení spojená s epidemií Covid-19, upozorňujeme, že v tomto termínu bude hvězdárna stále pro návštěvníky uzavřena. Protože my však stále pracujeme a pozorujeme Slunce, proměnné hvězdy, komety, počasí, zemětřesení a další, budeme se s Vámi i nadále dělit o naše výsledky a budeme Vás samozřejmně upozorňovat i na zajímavé jevy na obloze.


Uzavření hvězdárny od 12. října
(Marcel Bělík, Informace, 09.10.2020)
Vážení a milí příznivci naší hvězdárny. Bohužel Vám musíme oznámit, že od 12. října až do 25. října (zatím) je hvězdárna pro veřejnost z důvodu zhoršené hygienické situace v souvislosti s epodemií Covid19 uzavřena. Sledujte nás na facebooku a webu hvězdárny, kam se Vám budeme snažit přinášet různé informace a zajímavosti.

Oznámení o omezení provozu Hvězdárny v Úpici
(Marcel Bělík, Informace, 14.09.2020)
Oznámení o omezení provozu Hvězdárny v Úpici V souvislosti s omezeními kvůli zhoršené epidemiologické situaci omezuje do odvolání Hvězdárna v Úpici provoz. Až do odvolání bude otevřeno v úterý až pátek 10-16, v sobotu a v neděli 10-12. V případě větších skupin počítejte s delšími čekacími dobami. Prosíme též o dodržování hygienických opetření, tedy zejména používání roušek a dodržování rozestupů.

Astronomicko-hudební odpoledne na Hvězdárně v Úpici se ruší
(Marcel Bělík, Informace, 10.09.2020)

Vážení přátelé astronomie a hudby, vzhledem ke zhoršené epidemiologické situaci v Úpici a v souladu s doporučními vydanými jak hygienickými stanicemi, tak městem Úpice i zřizovatelem hvězdárny Královéhradeckým krajem a též s naším zhodnocením stávající situace jsme se rozhodli Astronomicko-hudební odpoledne na Hvězdárně v Úpici spojené s vystoupením písničkáře Pepy Nose ne snad úplně zrušit, ale určitě odsunout na jiný termín. Rádi bychom tuto akci uskutečnili ještě letos, ať již na hvězdárně nebo v jiných prostorách, pokud to situace dovolí. Za vzniklé problémy se Vám všem moc omlouváme a děkujeme zejména interpretovi Pepovi Nosovi a catheringu Orange Úpice za jejich přístup k celé situaci. A Vás, naše příznivce prosíme, abyste i nadále sledovali naše stránky a facebook, kde Vás budeme stále o všem informovat.

Astronomicko hudební odpoledne s písničkářem Pepou Nosem
(Marcel Bělík, Informace, 08.09.2020)

Již jen krátká doba nás dělí od astronomicko-hudebního odpoledne na Hvězdárně v Úpici s písničkářem Pepou Nosem.
Vzhledem k doporučení z vedení města Úpice (https://www.upice.cz/) prosíme návštěvníky, aby si s sebou přinesli roušky a připravili se na doporučované odstupy 2m, případně na další opatření, která mohou vzhledem k situaci v Úpici nastat. Děkujeme.

Nenechte si ujít televizní premiéru filmu Helios (1x aktualizováno)
(redakce, Informace, 07.09.2020)
Aktualizace 15.9.2020: Televizní premiéra filmu Helios byla odložena vzhledem ke změně v televizním programu po úmrtí Jiřího Menzela

Profesora Miloslava Druckmüllera (na fotografii ten vlevo) asi není nutno lidem pohybujícím se v oblasti astronomie nějak hluboce představovat. Matematik a astrofotograf pracovně působící na Vysokém učení technickém v Brně se dlouhodobě zabývá slunečními zatměními. O jeho práci nedávno dokončil Ondřej Sovík filmový dokument nesoucí název Helios. Film bude mít svoji televizní premiéru v úterý 8. září 2020 ve 20:50 na druhém programu České televize, určitě si nenechte tento dokument ujít.
 
Další informace najdete např.:
Dokument Helios na ČSFD
https://www.csfd.cz/film/901295-helios/galerie/?type=1
M. Druckmüller v TV Noe v pořadu Hlubinami vesmíru 
https://www.tvnoe.cz/porad/21609-hlubinami-vesmiru-s-prof-miloslavem-druckm-llerem-1-dil
https://www.tvnoe.cz/porad/21832-hlubinami-vesmiru-s-prof-miloslavem-druckm-llerem-2-dil
M. Druckmüller v České televizi v pořadu Hydepark Civilizace 
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/217411058091104

Astronomické kroužky ve spolupráci s Hvězdárnou v Úpici 2020-2021 (2x aktualizováno)
(redakce, Informace, 04.09.2020)
Jako v předcházejících letech i ve školním roce 2020/2021 se budou pracovníci úpické hvězdárny podílet na vedení astronomických kroužků. Přinášíme seznam míst, kde se lze přihlásit, a seznam termínů informačních a prvních schůzek.


(Marcel Bělík, Informace, 01.09.2020)


Dvě letní reportáže regionální úpické Televize JS o dění na hvězdárně
(redakce, Informace, 26.08.2020)
Pokud pravidelně nesledujete vysílání regionální úpické Televize JS, možná jste nezaregistrovali dvě letní reportáže z úpické hvězdárny, ve kterých redaktor Jaroslav Jebousek zpovídá ředitele úpické hvězdárny Marcela Bělíka.


Program na srpen 2020
(Marcel Bělík, Informace, 03.08.2020)


Úplné otevření Hvězdárny v Úpici
(Marcel Bělík, Informace, 06.07.2020)
Od 6. července je úpická hvězdárna otevřena opět v normálním režimu, tedy včetně večerních pozorování a dle klasické otevírací doby. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Program na červenec 2020
(Marcel Bělík, Informace, 30.06.2020)

Letní astronomická expedice Úpice 2020
(Marcel Bělík, Informace, 31.05.2020)
Ano, letos je to již 62 let, co se na Hvězdárně v Úpici pořádá Letní astronomická expedice. I když jsme měli obavu, zda se bude v tomto roce opravdu konat, přeci jen je nám zatím situace nakloněna. V termínu od 10. do 16. srpna se na úpické hvězdárně sejdou mladí amatérští astronomové, převážně členové astronomických kroužků, aby se seznámili se vším co na nebi můžeme spatřit. A to jak v noci, tak i ve dne. Samozřejmostí bude i cyklus přednášek a to hlavní - pozorování a fotografování oblohy.
Celá akce bude letos v mírně menším rozsahu a s novým a snad i atraktivnějším programem, než v letech minulých, za vedení nových spoluorganizátorů a vedoucích.
Ano, i letos se bude Letní astronomická expedice Úpice konat v místě, kam jezdí fotografovat i fotoambasador ESO Zdenek Bardon, jež fotografii z "místa činu" si můžete ostatně v tomto příspěvku prohlédnout.

Virtuální astronomický kroužek - 9
(Marcel Bělík, Informace, 26.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde


Virtuální astronomický koužek - 8
(Marcel Bělík, Informace, 19.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Domácí samostudium - videa z přednášek pro matematicky nadané středoškoláky
(redakce, Informace, 06.05.2020)
Neplánované školní volno zatím pro většinu školáků pokračuje a my pokračujeme s tipy na vzdělávací videa z oblastí astronomie a příbuzných oborů. Tentokrát bychom rádi doporučili na internetu volně dostupný studijní materiál středoškolákům, zejména těm středoškolákům (naše předchozí tipy pro středoškoláky najdete na: http://obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2020042101), kteří si rozumí s matematickými rovnicemi a fyzikálními představami a třeba i uvažují v budoucnu pracovat v oborech, kde je zvládnutá matematika a fyzika předpokladem. Náš tip zároveň patří těm, které zajímá geologie. Již jsme ve výše uvedeném článku na stránkách úpické hvězdárny zmínili YouTube kanál LLionTV. Podíváte-li se na větší množství videopříspěvků, které kanál LLionTV obsahuje, narazíte kromě jiného na přednášky z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (případně hledejte zkratku MFF, kanál bohužel nemá pro jednotlivé cykly přednášek samostatné playlisty) a mezi nimi narazíte na zkratky FDP (případně FJDP), PMF a FPF. My se blíže podíváme na ty označené PMF. To je cyklus nazvaný Přednášky z moderní fyziky, cyklus přednášek na různá témata určený pro středoškolské studenty a jejich pedagogy (více na stránkách Ústavu teoretické fyziky MFF UK na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/index.html).

Virtuální astronomický kroužek - 6
(Marcel Bělík, Informace, 05.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Pokud se vám nestahoval správný odkaz ze stránek hvězdárny, chyba byla ve zdvojeném písmenku v názvu, nyní by již vše mělo fungovat. Za chybu se omlouváme.

Nakreslete nám vesmír - soutěž úpické hvězdárny pro Dětské domovy a Základní speciální školy
(Marcel Bělík, Informace, 30.04.2020)
Chtěli byste si nakreslit vesmír a ještě třeba vyhrát nějakou cenu? Není nic lehčího. Sedněte si do lavice či ke stolu, vezměte si kreslící pomůcky nebo potřeby pro výrobu nějaké hezké koláže. Inspirovat se můžete například i na facebooku úpické hvězdárny (www.facebook.com/obsupice), nebo na webu hvězdárny (www.obsupice.cz). Zde najdete nejen obrázky z vesmíru, ale i například snímky zaslaných kreseb do minulých soutěží (zde je nutno trochu zarolovat dolů ...). No a teď už můžete tvořit.
Výsledky pak buď zašlete přímo poštou na adresu Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice, nebo jako elektronickou kopii na adresu hvezdarna@obsupice.cz. Svá díla pošlete tak, aby došla do 25. května 2020. Každou kresbu označte jménem, věkem a kontaktem na školu, u kolektivního díla například též označením třídy.
Během prvních dní června soutěž vyhodnotíme a na webu a FB hvězdárny zvěřejníme vítěze. Ze zaslaných prací bude na hvězdárně vytvořena výstava.
Již se těšíme na Vaše práce.

Virtuální astronomický kroužek - 5
(Marcel Bělík, Informace, 28.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Virtuální astronomický kroužek - 4
(Marcel Bělík, Informace, 21.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Džungle zvaná YouTube aneb naučná YouTube videa z oblasti astronomie a příbuzných oborů pro školou povinné i ty starší
(redakce, Informace, 21.04.2020)
Dnes zřejmě každý uživatel internetu ví, že YouTube je obrovská zásobárna videí ze všech myslitelných oblastí lidského konání a že vyznat se v této džungli může být dost obtížné. K YouTube své kroky směřuje i mnoho žáků, studentů či dospělých s cílem doplnit či zpřesnit si své znalosti některého vědního oboru. A opravdu spoustu videí na odborná témata najdou. A abychom to těm, kteří budou hledat informace z astronomie a příbuzných oborů usnadnili, představíme si některé kvalitní YouTube kanály z této oblasti.

Co vlastně pozorujeme patrolním slunečním dalekohledem na Hvězdárně v Úpici? - část první
(Marcel Bělík, Informace, 19.04.2020)
Občas vám přinášíme snímky Slunce, pořízené různými přístroji patrolního slunečního dalekohledu úpické hvězdárny. Samotnému zařízení se budeme věnovat v některé další virtuální procházce hvězdárnou, dnes se podíváme na jednotlivé typy pořizovaných dat. Jedná se zejména o snímky pořízení ve viditelném světle a ve spektrálních čarách H-alfa a CaII-K. Možná se budete podivovat, že snímky bývají i čtyři a my zde mluvíme jen o třech pozorovacích „oknech“. Nu, čtěte dále … I když dnes se dostaneme pouze k prvnímu dalekohledu - bílému světlu. Ale nebojte se, postupně nezapomene ani na další zajímavá pozorování a dokonce se dostaneme i k radiovým oborům.

Pohyby ve sluneční atmosféře v pohledu úpické hvězdárny - 2. díl
(Marcel Bělík, Informace, 18.04.2020)
V posledním díle povídání o sluneční koróně jsme se zastavili u dynamických procesech v polárních parscích. Po proměření jednoho z nich, který se nacházel asi 9 stupňů od slunečního pólu, jsme zjistili, že se v něm rázová vlna pohybuje směrem od Slunce,a to rychlostí přibližně 59 až 74 km/s. Dnes se podíváme na tyto paprsky ještě jednou a povíme si ještě něco málo právě o tomto jednom.

Virtuální astronomický kroužek - 3
(Marcel Bělík, Informace, 14.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-300|300-317|

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs